Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O prázdninách si dávají oraz od všeho. Až na lebku Yoricka. Hrzánová s Holubem už jsou spolu 22 let. Přečetli jsme

12.08.2018
O prázdninách si dávají oraz od všeho. Až na lebku Yoricka. Hrzánová s Holubem už jsou spolu 22 let. Přečetli jsme

Foto: Xantypa / Facebook

Popisek: Bára Hrzánová a Radek Holub, 22 let šťastně spolu. Časopis Xantypa se fotil i zpovídal na chalupě, snímek pak sdílel na svém FB

Herecký pár Bára Hrzánová a Radek Holub nejsou z těch, co by honili kšefty hlava nehlava. Kdepak, pohoda je jim nadevše, a tak si s klidem dávají celé léto pauzu od divadla i od natáčení. Jediné, do čeho se pouští, je zvelebování staré chalupy, ke kterému se v rozhovoru pro Xantypu hrdě hlásili. Příjemně nehvězdné hvězdy, chtělo by se říci…

Léto je pro Báru Hrzánovou a Radka Holuba posvátné: „Prázdniny jsou vlastně jeden z důvodů, proč jsem šel k divadlu. Herci mají v létě divadelní prázdniny jako děti. A když člověk hraje divadlo deset měsíců, měl by ctít prázdniny, jako to dělali staří herci. Když se nám skoro před jedenadvaceti lety narodil Toník, rozhodli jsme se napevno, že je budeme držet. Letos jsem odmítl jeden film, který se měl točit o prázdninách, a udělal jsem to vlastně už vloni s filmem, který se z května posunul až na léto. My si tyhle dva měsíce necháváme pro sebe. Chci chodit do lesa na houby, jezdit na kole, sedět na zahradě, rozdělávat oheň a péct na něm houby, co jsem dopoledne v lese našel. To je naše představa, kterou ctím,“ konstatoval Radek Holub v Xantypě a Bára Hrzánová mu přizvukovala: „Byla jedna výjimka, když jsem točila film Modrý tygr, šlo sice asi o deset dní, ale i tak jsem si řekla, to už nikdy neudělám. Stačilo jen deset dní a prázdniny byly rozkolísané. Nebyly v rovnováze.“

V létě zvelebujeme barák

Jejich léto je spjaté se starou chalupou, kterou získala Bářina rodina: „V červenci se zavřelo divadlo, máma pro nás přijela z Prahy a jeli jsme s dědečkem a babičkou na chalupu severně od Plzně, na Manětínsko.“ Lásku k domu dnes sdílí i se svým manželem, Radkem Holubem. Opravovat ho ale není nic snadného: „Problém je v tom, že poslední chlap, který před Radkem na tomhle baráku pracoval, byl můj děda, což je hodně dávno. Radek je sice hodně šikovný, ale jsou věci, do kterých se nemůžeme vlastnoručně pustit a najímáme si řemeslníky z okolí. Prostě vždycky si deset měsíců vyděláváme divadlem, a pak za to postupně zvelebujeme barák,“ přisvědčila Bára Hrzánová v rozhovoru por Xantypu.

Zbavujeme nánosů

Ze staré chalupy nechtějí dělat velesídlo, naopak, chtějí vše co nejvíce zachovat a obnovit: „Vzhledem k tomu, že ten barák máme rádi, snažíme se spíš ho zbavit nánosů, které na něm postupně z nouze vznikly. Chceme, aby se co nejvíce vracel do původní podoby, víc se obnažil na kámen, což je dobré pro různý hmyz a netopýry. Navíc mám pocit, že i sám ten barák jako by se nadechl,“ pochvalovala si Bára Hrzánová.

V létě nehrajeme, Hamlet s houbou je výjimkou

Na divadlo si velmi vytížení a kvalitní divadelní herci po celé léto ani nevzpomenou: „Hamlet, to ano, to je jediná výjimka. Každý rok se vydáváme na zříceninu hradu Preitenstein nad Nečtinami, kde jsme se s Bárou brali. Zajedeme si tam, vystoupáme nahoru, vezmeme s sebou láhev vína, připijeme si. Jednou jsme tam cestou našli obrovského vatovce, houbu, kterou jsme pak jedli celý týden jako řízky, jako „čínu", už jsme nevěděli co s ní. Jak jsem vzal toho vatovce do ruky, připadal mi tvarem trochu jako lebka, a tak jsem s ním začal hrát monology Hamleta s lebkou komika Yoricka. Natočili jsme si to, byla to náramná sranda, ale také jediná výjimka — Hamlet s vatovcem,“ smál se v rozhovoru Radek Holub.

Synek Toník se dívá a radí

A aby toho nebylo málo, divadlem se nakazil i jejich syn Toník, který studuje muzikál ve Francii. Jeho rodičům vůbec nevadí, když je synek kritizuje: „Já jsem ho velice ráda brala na zkoušky. Juraj Herz ho dokonce vyžadoval. Když točil Dívku a kouzelníka, kde měl Radek velkou roli a já malou, vysloveně trval na tom, aby Tonda byl na place. Dal mu vedle sebe na obrazovku židličku a režírovali spolu. Juraj byl natolik osvícený chlap, který si uvědomoval, že dítě, které je od cirkusu, má živé oči, je to světlonoš. Vidí věci, které my už svým okoralým zrakem nevidíme,“ prohlásila Bára Hrzánová v Xantypě. Kritika nevadí ani Radku Holubovi: „Když jsem se učil Jaga do Othela, používal jsem Tondu vysloveně jako protihráče, jako tréninkovou figuru. Přišel ze školy, já mu dal text, on mi říkal repliky kolegů, já mu odpovídal a on mě kontroloval.“

Dvě dekády a dva roky spolu

Manželství Báry Hrzánové a Radka Holuba je v branži obrovskou výjimkou, drží už 22 let. O žádných problémech se neví, tihle dva měli zřejmě tu obrovskou kliku, že si našli ten nejlepší možný protějšek. Nevadí jim dokonce ani to, že spolu často pracují, teď hrají třeba ve hře Začínáme končit.

O divadle se u nich navíc neustále i mluví: „Vůbec nejvíc se toho probere večer a v noci po představení. Po zkoušce jdeme hrát třeba každý jinam, pak se sejdeme večer doma. Do jedné, do dvou, do čtyř si povídáme a uděláme třeba práci, která by trvala tři dni,“ pochvaluje si Radek Holub.

+

Je nádherné, když spolu dva lidé vydrží tak dlouho. Jasně to jde proti trendu, kdy se lidé snad berou jen z rozmaru a vydrží spolu pár měsíců... při velké výdrži pár let. K tomu jsou Bára Hrzánová i Radek Holub děsně sympatický pár, kterému to nejde jinak, než opravdu přát.

-

Co na tom hledat za negativa? Celé to vyznívá krásně optimisticky, nadějně, úsměvně. Ostatně jako většina článků v časopisu Xantypa; a to už  léta letoucí. Proč v tom tedy hledat zádrhely?

Vložil: Michaela Špačková