Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vy jste odpornej dobytek a rasista! Plzeňský akademik se pěkně ztrapnil v televizi! Neurvalý „filozof", který vystavuje „pinďoury“ a hanobí státní symbol...

15.06.2015
Vy jste odpornej dobytek a rasista! Plzeňský akademik se pěkně ztrapnil v televizi! Neurvalý „filozof, který vystavuje „pinďoury“ a hanobí státní symbol...

Foto: Václav Fiala

Popisek: Milan Kohout

FOTO Začněme popořádku... V posledním díle pořadu „Máte slovo“ moderátorky Michaely Jílkové bylo pořádné horko. Hosté se do sebe pustili ve sporu o přijímání uprchlíků mířících do Evropy. Na afrických březích jich teď prý čeká až milion a „filozof" Milan Kohout zhurta křičel na všechny, kteří uprchlíky odmítali. Pořad má hromadu dozvuků. Do Milana Kohouta se obul například sociolog Petr Hampl a upozornil na to, že dotyčný ze sebe dělá, co vůbec není.

Hned v úvodu pořadu padla věta, kterou vyslovil plzeňský vysokoškolský učitel Kohout, že by totiž každá česká rodina měla přijmout jednu imigrantskou rodinu a pomoci jí. „To jsem řekl a trvám na tom," zdůraznil Kohout. Následně se obrátil na posnikatele Jaroslava Cardu, který se uprchlíků bojí. Pane Carda, nepřipadáte si jako pokrytec, když ve svém zaprděném domečku nechcete přijmout uprchlíky z Iráku i odjinud, když se tam Západ podílí na zvěrstvu tisíců zabitých dětí v Iráku a tak dále,“ rozjel se Kohout.

Carda oponoval, že rozhodně nemá potřebu zachraňovat svět, a pokud tedy pan Kohout má potřebu spasit svět, ať ty uprchlíky nadělí svým dětem třeba pod stromeček. „I když, to by imigranty mohlo urazit, protože to pravděpodobně budou muslimové,“ pronesl pan Carda a touto poznámkou vyvolal smích v publiku.

Sociolog Hampl si přisadil, když Kohouta označil za parazita, který jako vysokoškolský pedagog žije z daní většiny společnosti. A pokud jde o uprchlíky, tak podle Hampla už dnes víme, že mezi nimi najdeme i teroristy. 

Kanonáda, kterou nebylo možné zadržet

Carda během pořadu mimo jiné poznamenal, že v Africe žijí miliardy lidí a "pokud jim budeme pomáhat, oni se budou dál množit - téměř jako kobylky - a kde to skončí", ptal se. A tím znovu rozpálil do běla filosofa Kohouta. „Vy jste odpornej rasista a dobytek!“ začal řvát Kohout. Táhněte do své vesnice," křičel až tak, že mu málem vypovídaly službu hlasivky.

Excentrický vysokoškolský učitel a filozof Kohout, který by „rozdal“ uprchlíky do každé rodiny, podle emdiálního experta Jana Kubáčka, posunul hranice možného. „Namísto, aby se téma, které je nyní populární a v emoční slupce, řešilo, tak to mnozí skutečně pojali jako varieté, kde se zviditelní, odprezentují svůj pohled na věc. Jako kdyby přišla Slávie a Sparta,“ vyhodnotil jeho teatrální výstup Jan Kubáček.

Diskvalifikoval sám sebe

Přestože svým šokujícím návrhem Kohout jistě nemohl většinu lidí přesvědčit, jedna myšlenka jim určitě v mysli uvíznout musela. „Když jsem viděl úroveň vysokoškolských pedagogů, kteří jdou do pořadu Máte slovo, tak jsem se ještě více zděsil nad českým vysokým školstvím. Spousta lidí si po zhlédnutí řekne, že tady není problém jen v migraci…“ podotkl Kubáček. 

„Někteří to pojali jako vystoupit za každou cenu. I za cenu vlastní dehonestace!“ kroutí hlavou Jan Kubáček, podle kterého možná sám Kohout doma, po přehrání videozáznamu, zjistí, že jeho návštěva v tomto pořadu pro něj nebyla hodnotná a blahodárná. „Své argumenty maximálně nezřízenou formou znehodnocoval a diskvalifikoval se,“ popisuje dopad pedagogovy teatrálnosti Kubáček, který sám je vysokoškolským učitelem.

Moderátorka Michaela Jílková podle Kubáčka musí zvládat čím dál krušnější chvíle. „Bylo to vidět i u nedávného dílu k tématu elektronické evidence tržeb – už tam musela dosti zvyšovat hlas. Obávám se, že hosté si už na tohle zvykli a jdou se tam, lidově řečeno, prostě slovně porvat,“ domnívá se. Pokud by v budoucnu došlo na podobně ožehavé téma, muselo už by podle analytika dojít na „boxerky“.

„Škoda, že už opravdu není možnost vypínat mikrofony. Na krátký moment by to bylo dost výchovné,“ akceptoval by expert. Sama Jílková už během pořadu naznačila, že nechá „křiklounovi“ odpojit mikroport.

Sluníčkový lhář?

A teď k tomu, kdo je či tedy není Milan Kohout... „Tak jsem chvíli brouzdal a zdá se mi, že jsme se nechali napálit. ‚Filozof Milan Kohout‘ nikdy nestudoval filozofii, nenapsal žádný filozofický spis (ani malý článek) a neučí ji – aspoň podle toho, co ukazuje Google. Působí sice na pražské filozofické fakultě, ale jako externí lektor angličtiny. Ve skutečnosti to je ‚umělec‘, který se zabývá pouličními exhibicemi a podobnými záležitostmi. V posledních týdnech hraje sluníčko a přehrává do absurdností,“ píše na svém facebookovém profilu sociolog Hampl. 

„Druhá věc je, že možná perfektně odkryl, v čem sluníčkovost spočívá. Otevřeně mluví o tom, že nenávidí místní lidi, že se je snaží převychovávat a chce evropskou společnost úplně zničit. A žádné spolusluníčko to nerozporuje!“ konstatuje Hampl, který se vůbexc nebude divit, pokudse za pár měsíců začne v „kavárně“ otevřeně mluvit o nutnosti vyhladit nebo alespoň zotročit českou populaci.

Výkon pedagoga Kohouta ohromil národ natolik, že ještě před čtvrteční půlnocí, jen pár minut po skončení pořadu, na Faceboku byla založena stránka „Fanklub filozofa Kohouta“, kde je prezentován jako „entertainer“, v překladu bavič. Během několika minut se na něm shromáždilo množství produkce od „Mistra“, sestávající z Kohoutových článků či vystoupení na demonstracích.

Kontroverzní exuprchlík

Podle Wikipedie je Kohout rodákem z Plzně, který po celé řadě postihů, vyšetřovacích vazeb a působení v nejniž?ších dělnických zaměstnáních (několik let dělal topiče v Národopisném muzeu v Praze) byl v roce 1986 pro svou politickou a kulturní činnost vyhoštěn ze socialistického Československa. 

„Výstava Milana Kohouta v Plzni 2013 I“ od Josefa Němce.

Dva roky strávil v uprchlickém táboře Traiskirchen v Rakousku. Po získání azylu ve Spojených státech se přestěhoval do Bostonu. Tam v roce 1993 získal diplom z vysoké umělecké školy The School of the Museum of Fine Arts. Poté v Bostonu přednáší performanční umění a politiku na TUFTS University a na New England Institute of Art. Po řadu let zde také vytvářel celovečerní performanční představení zaměřená zejména na politiku, lidská práva a kritiku nábož?enských učení.

Mezi jeho nejznámější performance patří akce u zdi v Matiční ulici v Ústí nad Labem, kdy na protest proti segregaci Romů pilou napůl rozřízl vlajku České republiky. Následně byl obviněn z hanobení státního symbolu. V roce 2007 byl v USA za svou akci Oprátky na prodej kritizující chování amerických bank zatčen a postaven před soud. Po čtyřměsíčním procesu byl shledán nevinným. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš