Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pink Floyd, Noam Chomsky… Plzeňské Dny Jeruzaléma nenechaly v klidu řadu světových osobností. Podívejte, kdo všechno kvůli nim píše Evropské komisi

01.06.2015
Pink Floyd, Noam Chomsky… Plzeňské Dny Jeruzaléma nenechaly v klidu řadu světových osobností. Podívejte, kdo všechno kvůli nim píše Evropské komisi

Foto: Petr Kupka

Popisek: Noam Chomsky v Olomouci

Roger Waters, Noam Chomsky, Alice Walker, Hedy Epstein a další světové osobnosti upozorňují Evropskou komisi na problematičnost Dnů Jeruzaléma v Plzni 2015. Světové osobnosti píší Evropské komisi, aby kulturní pořady vznikající v Plzni 2015 pod hlavičkou Evropského hlavního města kultury byly v souladu s evropskou zahraniční politikou, vyhnuly se mylnému informování či manipulování veřejnosti v politickém zájmu třetího státu a nesloužily k zastírání nelegálního jednání.

Světoznámá jména, včetně ženy, co přežila holocaust

Roger Waters, hudebník a spoluzakladatel skupiny Pink Floyd; Noam Chomsky, americký lingvista a filozof; Alice Walker, spisovatelka a básnířka, nositelka Pulitzerovy ceny; Hedy Epstein, členka organizace Židovský hlas za mír (Jewish Voice for Peace), která přežila hrůzy holocaustu; a další světoznámé osobnosti z řad akademiků, umělců a veřejně činných lidí z Evropy, USA, Palestiny a Izraele oslovily eurokomisaře pro kulturu Tibora Navracsicse a další orgány odpovědné za udílení a monitorování titulu Evropské hlavní město kultury ohledně pořádání festivalu Dny Jeruzaléma v Plzni 2015. Uvědoměn byl i předseda Evropského parlamentu a předseda Evropské rady, jakožto představitelé institucí stanovujících kritéria pro Evropské hlavní město kultury.

Osobnosti upozorňují, že „titul Evropské hlavní město kultury je využíván k tomu, aby pomáhal legitimizovat nároky chápané mezinárodní komunitou jako nelegální.“ Poukazují na konání festivalu Dny Jeruzaléma, který se pomocí zdánlivě apolitické dramaturgie zapojuje do „jasně politické strategie státu Izrael, jejímž cílem je legitimizace anexe Jeruzaléma.“

Falešný obraz Jeruzaléma?

„Festival Dny Jeruzaléma představuje české i mezinárodní veřejnosti falešný obraz Jeruzaléma jako sjednoceného izraelského města. Prostřednictvím uhlazené kulturní strategie říkají Dny Jeruzaléma to samé, co izraelská vláda: Jeruzalém je nedělitelné město a hlavní město státu Izrael. OSN přitom město Jeruzalém dvakrát prohlásilo za Corpus Separatum. Anexe Jeruzaléma státem Izrael v roce 1980 je tak nelegální. Evropská unie zastává v tomto směru stejnou politiku jako OSN a izraelskou anexi Jeruzaléma nikdy nepotvrdila,“ podotýká se v otevřeném dopisu.

Mezi dalšími signatáři jsou například známé osobnosti z EU, Izraele, Palestiny a Jihoafrické republiky – britský filmový režisér Ken Loach; představitel Russellova tribunálu o Palestině Pierre Galand z Belgie; izraelští historici Shlomo Sand a Ilan Pappé; akademik Haidar Eid z Gazy, Palestiny; vědec, spisovatel a ředitel Palestinského přírodopisného muzea v Palestině Mazin Qumsiyeh; palestinská spisovatelka Susan Abulhawa; bývalý zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva John Dugard z Jihoafrické republiky a řada dalších. 

Podpisy z Ameriky

Podpisy pod otevřený dopis přidala i řada organizací – Evropská koordinace výborů a asociací za Palestinu (ECCP), která sdružuje více než 50 organizací a iniciativ v Evropě, izraelská lidskoprávní skupina Bojkot zevnitř anebo Všeobecná federace odborových svazů Palestiny či Asociace vysokoškolských učitelů z Palestiny.

Mnoho podpisů přišlo i z USA – mezi jinými od významných osobnosti, jako je například Ann Wrightová, plukovnice Armády Spojených států amerických a bývalá diplomatka; bývalý analytik CIA Raymond McGovern či Chris Hedges, novinář a spisovatel, držitel Pulitzerovy ceny; či od členů židovských organizací jako například Židé říkají ne! či členů Americké lodě do Gazy.

Signatáři žádají Evropskou komisi o přijetí takových opatření, aby „kulturní akce pořádané v rámci titulu Evropské hlavní město kultury nebyly v rozporu se zahraniční politikou EU, mylně neinformovaly veřejnost a nemanipulovaly jí v politickém zájmu třetích zemí a nezastíraly nelegální činy.“ Dopis navazuje na otevřený dopis do Plzně 2015, ve kterém české osobnosti žádaly organizátory Evropského hlavního města kultury o odstoupení od pořádání festivalu Dny Jeruzaléma.

Plné znění dopisu zde.

Kontroverzní festival se koná již potřetí

Dny Jeruzaléma se v České republice konají již potřetí. V rámci Plzně 2015 proběhnou od 18. do 19. června, ozvěny dnů proběhnou v Praze od 20. do 22. června.

Minulý rok na jednostrannou prezentaci Jeruzaléma jako izraelského města v rámci Dnů Jeruzaléma upozornila palestinská ambasáda, otevřený dopis zaslali magistrátu Prahy také samotní izraelští židovští občané a obyvatelé Jeruzaléma, kteří festival označili za propagandistický, oslavující „sjednocený Jeruzalém“ a zakrývající okupaci, rasismus a vyhánění obyvatelstva a vyzvali hlavní město Praha, aby zastavilo svou spoluvinu na zločinech a „připojilo se ke globální kampani za rovnost, svobodu a spravedlnost v Jeruzalémě a po celé historické Palestině.“

Před několika týdny žádaly organizátory Plzně 2015 o upuštění od konání Dnů Jeruzaléma české osobnosti politického a veřejného života. Od pořadatelů však dostaly odpověď, že se festival bude [navzdory výhradám z hlediska mezinárodního práva] konat, jelikož jej pořadatelé vidí jako zcela „apolitický“. Otevřený dopis organizátorům Plzně 2015 měl odezvu v zahraničních médiích: například byl publikován na známém americkém serveru The Electronic Intifada. Některá česká média upozornila na petici, která byla v reakci na otevřený dopis naopak spuštěna na podporu Dnů Jeruzaléma a primátora Plzně.

„Po zamítavé reakci na otevřený dopis organizátorům festivalu Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury, tedy řediteli společnosti Plzeň 2015 a primátoru Plzně, jsme se rozhodli kontaktovat orgány Evropské unie, které městu Plzeň titul Evropské hlavní město kultury udělily. Iniciovali jsme proto otevřený dopis,“ uvádí za organizátory dopisu Vojtěch Srnka.

Jeruzalém nepatří žádnému státu

Jeruzalém byl v roce 1948 mezinárodním společenstvím označen za město, které nepatří žádnému státu. Nicméně Izrael v roce 1980 prohlásil Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, a tím ho de facto anektoval. „Jakkoli tento krok mezinárodní společenství nikdy nepřijalo, trvají izraelští představitelé na tom, že Jeruzalém je hlavním městem jejich státu, což potvrdil v neděli 17. května při oslavě Jeruzalémského dne (tzv. Jerusalem Day) staronový izraelský premiér Benjamin Netanjahu slovy ‚Jeruzalém nikdy nebude hlavním městem nikoho jiného než Izraelců,‘“ poznamenává Srnka.

Partnery Dnů Jeruzaléma jsou přitom právě orgány státu Izrael, které tuto politiku prosazují: izraelské ministerstvo zahraničních věcí a izraelské velvyslanectví v Praze. „Na pořádání akce se účastní i jeruzalémská radnice, která se přímo podílí na násilném vysidlování původního obyvatelstva a demolicích domů,“ uvádí Srnka a dodává: „V minulosti se na konání akce ze svého rozpočtu podílel Stát Izrael prostřednictvím izraelské ambasády v Praze, pro kterou, jak vloni uvedla pro server Ihned.cz ředitelka festivalu Marina Šternová, patří Dny Jeruzaléma ‚významově i rozpočtově k celoročním prioritám.‘“

Ředitelka festivalu: „Poznat Jeruzalém tak, jak ho známe v Izraeli“

V odpovědi na otevřený dopis se pořadatelé Plzně 2015 zaštiťují apolitičností akce Dny Jeruzaléma a tím, že město Jeruzalém není zobrazováno jako izraelské, ale jako čistě multikulturní.

„Tak tomu však není,“ poznamenává Zdeněk Jehlička z iniciativy Ne naším jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě a dodává: „Důvodem je skutečnost, že kromě partnerství, finanční i organizační podpory ze strany orgánů Státu Izrael je v naprostém rozporu s tímto prohlášením jednak představa, kterou akce šíří – a to Jeruzaléma coby izraelského města, jak se ostatně můžeme dozvědět z většiny médií; především však způsob, jakým o této akci v minulých letech informovalo samotné vedení festivalu.“

„Za použití záměrně apolitických prostředků je tak město Jeruzalém prezentováno jako město izraelské,“ uvádí Jehlička a dodává: „To ostatně potvrdila také ředitelka Dnů Jeruzaléma Marina Šternová, když vloni v rozhovoru pro Českou televizi uvedla: ‚Skrz film, skrz tanec, skrz hudbu, skrz jeruzalémskou kuchyni jsme chtěli, aby lidi měli příležitost poznat Jeruzalém tak, jak ho známe v Izraeli.‘“ Loňské Dny Jeruzaléma jsou na svém webu prezentovány jako přehlídka „jeruzalémské kultury za hranicemi Izraele.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš