Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Katolická církev jak zrůdný nádor prosákla do mocenských struktur, říká filozof Kohout. Prodali jsme kapitalistům kromě svých těl i mysl, dodává. A je mi na blití z…

28.05.2015
Katolická církev jak zrůdný nádor prosákla do mocenských struktur, říká filozof Kohout. Prodali jsme kapitalistům kromě svých těl i mysl, dodává. A je mi na blití z…

Foto: ČT

Popisek: Filozof Milan Kohout

ROZHOVOR Nahradí islám křesťanství? Je Plzeň středobodem českého katolicismu? Na provokativní otázky pro ParlamentníListy.cz odpovídá filozof Milan Kohout, který žil v disentu a pobýval také ve Spojených státech. Nyní se zabývá performancemi a na Západočeské univerzitě je jakýmsi „enfant terrible“…

V nedávné době jste na Facebooku vyvolal v Plzni pozdvižení svým konstatováním o katolickém a „zaprděném“ městě. Jaký je váš názor na naši největší církev?

Nepamatuji se na nějaké konstatování o „kmotrech a namyšlenosti", takovou formulaci jsem nikdy nepoužil. Což neznamená, že s ní nesouhlasím.

Katolická církev je nejstrašnější křesťanská náboženská organizace, která se v evropské a české historii vytvarovala, parazitujíc jak červ na těle vybájeného člověkoboha nazývaného Ježíš Kristus. Samozřejmě mě šokuje, že po tak šílených historických zkušenostech s tímto zrůdným nádorovým organismem se katolická církev opět prosákla do mocenských struktur plzeňského establishmentu a tahá tam za silné nitě, či bych řekl za provazochodecké provazy, které si kupříkladu nechala nedávno uvázat i k jejich velkému baráku, který je centrem vymývání mozků uprostřed náměstí. Tím úplně unesla význam oslavy ku příležitosti Plzně jako hlavního města evropské kultury a její nové zbytečné zvony přeřvaly jakýkoliv zvukový disent proti její „duchovní" katolické dominanci.

To je s českým národem tak špatné, že nemá sebereflexi, nechá si naúčtovat kvóty na uprchlíky a její občané se už raději nejen neangažují, ale ani nikde neukazují?

Je mi naprosto na blití z názoru dnešních Čechů na přistěhovalectví uprchlíků z Afriky a Středního východu. Celá staletí evropská civilizace, jejíž součástí je i česká, parazituje na takzvaném třetím světě, její křesťanstvím napumpovaní misionáři ničí po staletí původní kultury v Africe a na Středním i Dálném východě, vyvražďuje miliony lidí, jen aby se na jejich společnostech obohatila a mohla si stavět jakési odporné katedrály, zámky, hrady a paláce a rozvinutý průmysl. A když tato šíleně pokrytecká západní civilizace v nedávné době opět zničí sekulární systémy zemí, jako je Irák a Libye, a vytvoří tam černé díry, vyplňující se díky tomu náboženskými šílenci, tak řekne NE, přistěhovalce sem nechceme. To je něco tak odporného, malomyslného, zbabělého, arogantního a sobeckého, že na to nemohu najít správná slova a jen se mne zvedá žaludek. Česko je samozřejmě v čele tohoto odporu k „nadiktovaným" kvótám přistěhovalců.

Víte, já si jen vzpomenu na moji osobní zkušenost z uprchlického tábora Traiskirchen, kdy jsem tam před lety přistál vyhoštěn ze socialistického Československa. Čeští uprchlíci se tam dožadovali přijetí a podpory a řvali, že na to mají právo, neb jim ten „totalitní systém" v Československu přece tak „ubližoval". Hrozně se divili, že je tam Rakousko vlastně nechce a u přijímacího výslechu je jakýsi Holoubek posílá zpět do Československa. Rozčilovali se a přitom většina z nich si vymyslela ten „hrozný" útlak za „komunistů" a šlo jim o získání možnosti ekonomického obohacení. Celá ta pokrytecká komedie se mi zase odvíjí před očima, když vidím, jak se dnes Češi vztekají, že by měli živit nějaké „přivandrovalce."

Já osobně si myslím, že aby se trochu odčinily ty obrovské historické zločiny, které celá západní civilizace, jejíž součástí je i Bohemie, udělala zemím, ze kterých se teď valí uprchlíci, tak by si každá česká rodina měla vzít k sobě do bytu jednu rodinu uprchlíků a živit je!

Jaká je podle vás naše mládež? Někdo tvrdí, že ze „zblbli" médii a sociálními sítěmi, jiní, že je stejně „zlatá" jako v kterékoliv jiné době. Zaangažuje se v případě třeba nějakého konfliktu nebo jej jí tak říkajíc všechno jedno?

Dnešní česká mládež je logicky produktem doby. A jelikož bytí předchází vědomí, tak kapitalistický ekonomický systém logicky vytváří kapitalisticky zformované vědomí své mládeže. To je jasné a žádné pánbíčkářské patočkovské filozofie, stavějící vědomí vyšších principů nad bytí, to nevyvrátí.

Pojďme ještě k vašemu oblíbenému tématu, a to zanesení veřejného prostoru všemi těmi billboardy, řvoucími jedoucími reklamami a tak dále. Proč proti tomu důrazně neprotestujeme? Žádá si to doba, je to prostě podpora podnikání, a to je „svaté" a nelze mu nic nařídit?

Proč proti tomu neprotestujeme? Protestujete proti tomu, Václave, vy?

Domnívám se, že je to tím, že naše mysl a vědomí už nejsou veřejné, ale jsou soukromé, vlastněné majiteli výrobních prostředků a na nich napojenými médii. Prodali jsme bez větších protestů kapitalistům kromě svých těl i naši mysl.  

Jsme podle vás ve starém kontinentě na rozcestí, kde standardní, klasické křesťanství upadá, populární jsou „pohanské zvyky", takže jsme pro islám snáze překonatelní?

Ta narážka na islám, který by nás překonal, je úsměvná. Takže chcete říci, že tím, že upadá křesťanství, přijde jej vyplnit islám? Protože z takto formulované otázky vyplývá, že bychom asi měli podporovat to příšerné křesťanství? A co kdybychom se konečně zbavili všech šílených náboženství?

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová