Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Roger Waters ze světoznámých Pink Floyd i slavný Noam Chomsky si vzali na paškál Česko a jdou do nás tvrdě. Co se to proboha děje?

23.05.2015
Roger Waters ze světoznámých Pink Floyd i slavný Noam Chomsky si vzali na paškál Česko a jdou do nás tvrdě. Co se to proboha děje?

Autor: Youtube, repro

Popisek: Roger Waters

Celosvětově známé osobnosti včetně hudebníka a spoluzakladatele skupiny Pink Floyd Rogera Waterse a amerického lingvisty, filozofa a logika židovského původu Noama Chomského zasílají otevřený dopis Evropské komisi a Evropskému parlamentu s tím, že jsou zásadně proti připravované kulturní akci v Plzni s názvem Evropské hlavní město roku 2015. Jde prý o propagaci izraelského způsobu vlády a o legitimizaci anexe Jeruzaléma, který prý bude mylně představován jako nedělitelné město.

V připravované kulturní akci se prý v rámci Dnů Jeruzaléma bude propagovat politika Izraele, která je v rozporu se zahraničně politickou orientací Evropské unie. „Česká veřejnost je festivalem Dny Jeruzaléma mylně informována a účelově zapojována do kontroverzní politické hry, která zneužívá titul Evropské hlavní město kultury k legitimizaci nelegálního nároku,“ píše se v dopise.

Prý legitimizace anexe Jeruzaléma

„Titul Evropské hlavní město kultury je využíván k tomu, aby pomáhal legitimizovat nároky chápané mezinárodní komunitou jako nelegální,“ píše se v otevřeném dopise, který obdrží jak předseda komise, tak eurokomisař pro kulturu Tibor Navracsics. Signatáři otevřeného dopisu jsou přesvědčeni, že plánovaná akce bude v rozporu s oficiální zahraniční politikou EU. Cílem akce Dny Jeruzaléma je prý legitimizace anexe Jeruzaléma a mylné informování veřejnosti o tom, že se jedná jen o izraelské město, nikoliv multikulturní.

Akci Dny Jeruzaléma údajně podporuje izraelská vláda, která chce propagovat současný stav města Jeruzaléma podle svého. „Ve skutečnosti ale Dny Jeruzaléma zastírají realitu izraelské státní politiky nuceného přesídlování, kolonialismu a apartheidu uplatňované v okupovaném Východním Jeruzalémě,“ je psáno v dopise.

Organizace spojených národů prý již dvakrát prohlásila, že je Jeruzalém Corpus Separatum, tím pádem, že je anexe města z roku 1980 nelegální. „Evropská unie zastává v tomto směru stejnou politiku jako OSN a izraelskou anexi Jeruzaléma nikdy nepotvrdila,“ píše se v dopise za všechny nespokojené signatáře.

Organizátoři se brání

Na základě otevřeného dopisu, adresovaného především Evropské komisi, žádají jeho signatáři o přezkoumání plánované akce Dny Jeruzaléma v rámci Evropského hlavního města kultury, která se bude konat v Plzni od 18. června do 19. června.

Organizátoři celé akce se hájí v Právu s tím, že jde o projekt, který je „apolitický a čistě kulturní“. Podotkli, že každý den dostávají podpůrné dopisy, v nichž jsou žádáni o vytrvalost a setrvání v původních plánech akce Evropské kulturní město v Plzni. „Program Dnů Jeruzaléma každým rokem zahrnuje i arabské umělce nebo arabské aspekty. Projekt tedy v žádném případě nevylučuje arabskou kulturu z jeruzalémského kulturního spektra,“ uvedli organizátoři s tím, že rozhodně nejde o akci, kde by byla propagována jen jedna kultura, a tím pádem město Jeruzalém přiřazován jen Izraeli.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace