Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plzeň: Přelet stíhacích armádních letounů, přehlídka vojenské historické techniky, ale také laserová harfa či roztančené náměstí v režii Václava Marhoula a bratří Cabanů

27.04.2015
Plzeň: Přelet stíhacích armádních letounů, přehlídka vojenské historické techniky, ale také laserová harfa či roztančené náměstí v režii Václava Marhoula a bratří Cabanů

Foto: artsmarketing.cz

Popisek: Convoy of Liberty

VIDEO Slavnostní večer v režii Václava Marhoula a bratří Cabanů s tancovačkou v dobových kostýmech v rytmu swingu na hlavním náměstí, historickou rekonstrukci osvobození centra americkými tanky, přelety gripenů a dalších letadel Armády České republiky, konvoj 300 historických vojenských vozidel, autentické military kempy s dobovými tanky Sherman, Stuart, Hellcat, prezentaci současné české i americké armády, nálet na plzeňské nádraží Koterov, vůbec první koncert americké rockové legendy Lynyrd Skynyrd, ale i dojemná setkání a besedy s veterány, pamětníky osvobození, vnuky generála Pattona nebo třeba i speciální várku piva Gambrinus z amerického chmelu čepovanou z dobového automobilu...

Dlouhý výčet, že? To vše a daleko více nabídnou Slavnosti svobody v Plzni, které od 1. do 6. května připomenou 70. výročí osvobození Plzně americkou armádou. V mnohém výjimečný rozsah oslav, které se rozprostřou po celém městě, je dán nejen oběma kulatými výročími, ale i tím, že Slavnosti svobody jsou letos jednou z hlavních součástí programu projektu Evropské hlavní město kultury 2015.

Organizátoři předpokládají, že se do Plzně vypraví značný počet tuzemských i zahraničních návštěvníků a kladou proto mimořádný důraz na bezpečnost. „Letošní Slavnosti svobody budou jednou z nejnáročnějších akcí ve vztahu k zajištění bezpečnosti. Je to nejen s ohledem na politiky a další osobnosti, které se jich zúčastní, ale také vzhledem k velkému množství očekávaných návštěvníků z Čech i ze zahraničí,“ uvedl Martin Zrzavecký, primátor města Plzeň, které Slavnosti svobody pořádá.

„Záměrem letošních slavností je připomenout celý příběh, který Plzeň prožívala jako nejzápadnější výspa východního bloku, jako město, které osvobodila americká armáda, ale které patřilo na území sovětské zóny. Mluvme nahlas o tom, jaké to tehdy bylo, připomeňme si znovu příběhy amerických vojáků i jejich plzeňských hostitelů a přátel. Užijme si oslav stejně, jako si svobodu užívali Plzeňané v roce 1945. Přejeme si, aby Plzeň – navíc v roce, kdy se pyšní titulem Evropské hlavní město kultury – oslavami žila,“ doplňuje 1. náměstek primátora Martin Baxa.

Military kemp 

Hlavní program Slavností svobody pro veřejnost proběhne o víkendu 1. až 3. května, kdy lidé budou moci na různých místech Plzně po celý den navštívit aktivity spojené s dobovým či současným vojenským životem: například autentický vojenský tábor 16. obrněné divize s největší dobovou technikou (tanky Sherman, Stuart, Hellcat) a ukázkami života vojáků v táboře či program klubů vojenské historie včetně toho jak se lidé v roce 1945 oblékali a jak žili. Budou také moci navštívit Checkpoint Raiders, kontrolní bod současné americké armády, expozici americké pěchoty a jejich ubikace, dále doprovodný program muzea Patton Memorial Pilsen, a vidět bohatou prezentaci aktivit Armády ČR a US Army.

Kromě toho proběhne řada jednorázových akcí. 1. května dopoledne například obsadí náměstí Republiky americké tanky v rámci historické rekonstrukce jejich příjezdu do Plzně, poprvé nad městem přelétnou vojenské stíhací letouny, bude odhalen pomník generála G. S. Pattona na obnovených divadelních terasách a vůbec poprvé u nás vystoupí americká kapela Lynyrd Skynyrd.

Sobota 2. května nabídne například inscenaci náletu na koterovské vlakové nádraží, besedu s veterány 2. světové války, Den s Českým rozhlasem Dvojka a na závěr od 19 hodin na náměstí Republiky slavnostní večer v režii Václava Marhoulabratří Cabanů s názvem Z Normandie do Plzně aneb D-Day+334, který vzdá poctu americkým, belgickým i československým válečným veteránům.

„Každý veterán bude přivezen jeepem k pódiu, ze kterého mezitím Ondřej Havelka v zásadních bodech odvypráví jeho válečný příběh,“ poodhaluje podobu večera Václav Marhoul. Na tuto poctu naváže na náměstí velká swingová veselice s hudbou a tancem s Melody Makers s Ondřejem Havelkou, v KD Peklo s elektroswingovými Mydy Rabycad. Přáli bychom si, aby lidé přišli v dobovém oblečení, nebo aspoň v tom, co ho bude připomínat. Ne každý ho má samozřejmě v šatníku, ale stačí zaimprovizovat. Dámy tehdy chodily v kostýmcích, kloboučkách, v krojích. Pánové mají lehčí úkol – stačí kravata, sako a kalhoty nebo uniforma,” vyzývá veřejnost Václav Marhoul.

V neděli 3. května je hlavním lákadlem přehlídka 300 vojenských historických vozidel Convoy of Liberty spojená s dalším přeletem letadel Armády České republiky nad centrem města nebo řada koncertů včetně vystoupení vnučky gen. Pattona Helen Patton a The Mole’s Wing Orchestra & The Spitfire Sisters.

Na své si přijdou fanoušci fotbalu

V pondělí 4. května proběhne například fotbalový zápas plzeňské Viktorie s americkými vojáky jako vzpomínka na podobné utkání v roce 1945.

Po tradičním pietním aktu Díky, Ameriko! uzavře Slavnosti svobody 6. května večer ve Velké synagoze koncert Světlo porozumění, který připravuje Evropské hlavního město kultury 2015. Projekt spojí hudebníky a umělce z různých náboženských a kulturních světů. Vystoupí na něm například Bára Basiková s Michalem Pavlíčkem. Na konci zazní v podání všech účinkujících symfonie Dětské transporty do Terezína – 5774 Petera Gyoriho, který zahraje na laserovou harfu.

Týden s  Českým rozhlasem 

Celý týden od 30. dubna do 6. května zasvětí Slavnostem svobody a Plzni 2015 vysílání Českého rozhlasu – Týden s Českým rozhlasem. Každý den bude věnován jedné stanici - od rádia Junior s odpolednem pro děti v Borském parku, přes Den otevřených dveří ČRo Plzeň (koncert na nám. Republiky, prohlídky studia i vojenská historická technika před budovou rozhlasu), živé vysílání ČRo Plus (pořady Studio Leonardo, Den podle a Radiofórum), Dvojky (Dobré ráno, Meteor, Výlety s Dvojkou. Navíc pořady Tobogan a, Klub Evergreen živě přímo z hlavního pódia), Radiožurnálu (speciální vysílání pořadu Host Radiožurnálu), Radia Wave (On Air a Radio Wave Stimul Festival v DEPO2015), Vltavy (Telefonotéka, Čajovna, Mozaika) z Meeting Pointu na náměstí až po Koncert pro hrdiny 3. května na náměstí Republiky s Epoque Quartet, Rozhlasovým Big Bandem Gustava Broma a kapelou B.S.P. (Baláž + Střihavka + Pavlíček).  

Pro Slavnosti svobody připraví Plzeňský Prazdroj speciální várku piva Gambrinus z amerického chmelu, která bude k ochutnání na Slavnostech svobody, v plzeňských restauracích a v hospodách, které leží před demarkační čárou, tedy na území osvobozeném v roce 1945 americkou armádou.

Více informací a podrobný program na www.slavnostisvobody.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš