Zajděte si do ložnice dvougeneračního apartmá od světově proslulého architekta. To je pastva pro oči. Jedna z největších událostí Plzně - Evropského města kultury
17.04.2015
Foto: Plzen.eu
Popisek: Brummelův dům
FOTOGALERIE Zrekonstruované Loosovy interiéry v Plzni se od dubna otvírají veřejnosti. Přečtěte si i o složitém osudu jednoho z domů a prohlédněte si jej alespoň virtuálně v naší fotogalerii.
Dva byty a apartmá
S novou turistickou sezonou nabízí Plzeň komentované prohlídky bytových interiérů světově proslulého architekta Adolfa Loose. Tři z více než desítky unikátních prací, které ve městě vznikly na základě Loosova návrhu, je možné od dubna navštívit každý čtvrtek, sobotu a neděli. Prohlídkové trasy zájemce zavedou do bytů v Bendově 10, Klatovské 12 a nově do prostorného dvougeneračního apartmá Brummelova domu v Husově 58, jehož rekonstrukce byla dokončena před několika týdny.
„Jedinečný a nadčasový bytový design Adolfa Loose patří k architektonickým skvostům mezinárodního významu. Z tohoto důvodu se zpřístupnění Loosových interiérů individuálním návštěvníkům stalo jednou ze stěžejních akcí programu Evropského hlavního města kultury,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa.
Ložnice, salon, jídelna
Od dubna si návštěvníci mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů. První je zavede do Brummelova domu, v rámci druhého navštíví ložnici a salon s jídelnou v bývalém bytě manželů Krausových v Bendově 10 a salon s jídelnou v někdejším bytě doktora Vogla v Klatovské 12. „Vstupenky je možné zakoupit předem v turistickém informačním centru na náměstí Republiky. Další z možností bude od pondělí 30. března nákup přes internet prostřednictvím online rezervačního systému, přístupného přes www.visitplzen.eu,“ upřesnila Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS.
Za prohlídku Brummelova domu dospělí zaplatí 240 korun, snížené vstupné je 150 korun. Zbylé dva interiéry je možno navštívit v rámci jednoho prohlídkového okruhu za 180, respektive 120 korun.
Zrekonstruovanou budovu vlastní soukromník
Zrestaurovaný interiér Brummelova domu, který vlastní soukromý majitel, se návštěvníkům po náročné rekonstrukci otvírá zcela poprvé. Původně jednopatrový dům se sedlovou střechou a historizujícím průčelím byl podle projektu Adolfa Loose přestavěn v letech 1927 až 1929. Došlo ke stavební úpravě fasády na jednoduchou, hladkou, dostavena byla nová část domu, v prvním patře následně vznikalo pět místností. Právě interiér tohoto patra Loos řešil dvougeneračně.
Dům se složitým osudem
Podobně jako ostatní z bytových interiérů, navržených Adolfem Loosem, i Brummelův dům měl složitý osud. Majetkem rodiny byl do roku 1940, kdy přešel do správy německých okupačních úřadů.
Po roce 1945 byl dům vrácen původnímu majiteli a zůstal v majetku rodiny do roku 1962. Dále byl ve vlastnictví státu na základě vynuceného darování. Objekt byl navrácen rodině v roce 1991. Rekonstrukci domu podpořily město Plzeň, Plzeňský kraj i ministerstvo kultury. Jedním z prvních hostů, kteří se do zrekonstruovaných prostor podívali, byl i primátor města Martin Zrzavecký.

S prohlídkovou trasou vznikl nový vizuální styl „Adolf Loos Plzeň“. Porota vybrala z návrhů tvorbu Jana Dienstbiera, jehož grafické řešení v sobě spojuje historický odkaz Adolfa Loose se současnou grafikou.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš