Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedna Babišova věta ve sněmovně pořádně nadzdvihla hejtmana Šlajse: Ministr prý míchá jablka s hruškami. Jde o elementární negramotnost člena vlády, nebo manipulaci?

14.04.2015
Jedna Babišova věta ve sněmovně pořádně nadzdvihla hejtmana Šlajse: Ministr prý míchá jablka s hruškami. Jde o elementární negramotnost člena vlády, nebo manipulaci?

Foto: Archiv V. Šlajse

Popisek: Václav Šlajs, hejtman Plzeňského kraje od roku 2014.

Výroky týkající se Plzeňského kraje, které vypustil ministr financí Andrej Babiš, nadzdvihly ze židle hejtmana tohoto kraje Václava Šlajse. A to tehdy, když pročítal, co vše se probíralo a vyřklo na poslední schůzi poslanecké sněmovny. Nemůže si prý odpustit reagovat na vystoupení ministra Babiše k vládní novele zákona o rozpočtovém určení daní, kde Andrej Babiš pronesl: „Byl bych blázen, kdybych nahrával sociální demokracii“. Jak se to dotýká Plzeňska?

Dojmy nejsou pojmy, pane ministře

Projev ministra Babiše k vládní novele zákona o rozpočtovém určení daní byl pod názvem „Byl bych blázen, kdybych nahrával sociální demokracii“ zveřejněn například v ParlamentníchListech.cz. V tomto vystoupení v poslanecké sněmovně dne 8. dubna ministr Babiš napadl Plzeňský kraj a zpochybnil jeho nezadluženost. „V tomto vystoupení projevil ministr Babiš nízkou znalost lokální problematiky a ve svém vystoupení si pletl dojmy s pojmy," konstatuje jednoznačně hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.

Jako hejtman Plzeňského kraje na jeho vystoupení v musím reagovat. Je pravda, že současná vláda napravuje křivdy na krajích způsobené pravicovými vládami za ministra financí Kalouska. Od 1. ledna 2016, pokud to schválí parlament, by se měl krajům vrátit výnos DPH na původní hodnotu před rok 2011. Stejně tak se vrací na původní hodnotu i výnos daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti. Jen toto opatření zvýší příjmy Plzeňského kraje o více jak 300 milionů korun," vyjmenovává první muže Plzeňska konkrétní čísla.

Trefa do černého. Za toto děkujeme

Stejně tak vláda poprvé v historii v letošním roce pomohla finančně krajům s financováním oprav silnic 2. a 3. třídy ve výši 4,6 miliardy korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Stát vybere na spotřební dani z pohonných hmot a silniční dani skoro 80 miliard ročně, a ačkoliv se tyto výnosy tvoří i na silnicích 2. a 3. třídy, které tvoří 85 % silniční sítě, tak až dosud stát nikdy krajům z těchto výnosů neposkytl dotaci. „A i proto jsou silnice 2. a 3. třídy v celé republice ve špatném stavu. Za tyto kroky si vláda zaslouží ocenění," kroutí hlavou krajský politik.

Ve svém vystoupení v poslanecké sněmovně však ministr Babiš zpochybnil, proč je Plzeňský kraj jediný nezadlužený kraj, upozorňuje Šlajs dále, co se mu moc nelíbí. Prý, že tam vládne největší báze ODS a ČSSD. Že se tam postavilo nejdražší depo na tramvaje a že má nejdražší divadlo na světě a že si širokými lokty udělali výhodný koeficient," parafrázuje Babiše.

Ouha, to jsou velké mýlky

Za 15 let existence krajů v Plzeňském kraji ale podle hejtmana nikdy koalice ODS – ČSSD nevládla. Prvních osm let vládla koalice vedená ODS a nyní sedmým rokem vládne ČSSD. Za celou existenci nebyl Plzeňský kraj nikdy zadlužený a jeho příjmy se odvíjí od normy stanovené právě na parametrech, po kterých pan ministr volá," dává nahlédnout do situace.

Ve městě Plzni za 25 porevolučních let osm let skutečně vládla koalice ODS – ČSSD a toto období lze prý hodnotit spíše pozitivně a pro město Plzeň za prospěšné. Pro město Plzeň je stanoven koeficient daňových příjmů na 1 obyvatele na úrovni měst Brno a Ostrava. To, že město Plzeň postavilo nové moderní depo pro trolejbusy a autobusy - ne pro tramvaje, jak uvádí pan ministr -, je pravda. Staré depo bylo v havarijním stavu a naprosto nevyhovovalo bezpečnostním, ekologickým a hygienickým normám. Město Plzeň rovněž v rámci projektu Evropské hlavní město kultury postavilo nové divadlo. Bylo to svobodné rozhodnutí Zastupitelstva města Plzně a Plzeňský kraj s tím nemá naprosto nic společného," vysvětluje, jak se správně věci mají.

Vládní představitel a je mimo mísu

Některé věci ví už skoro každé malé dítě: Krajské a městské samosprávy jsou na sobě nezávislé a jsou vlastně partnery při rozvoji území a zákonem mají jasně stanovené kompetence. Je smutné, že tak vysoký představitel vlády tato fakta nezná a plete si je. To, že vláda vrátila - zvýšila - daňové výnosy krajům na původní úroveň, nenahrává sociální demokracii, ale pomáhá krajům a jejich rozvoji, a tím vlastně rozvoji celé naší republiky!" říká šokovaný Václav Šlajs směrem k „negramotnosti" ministra financí.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš