Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vít Bárta v plzeňském obvodu: Najatí právníci za 150 tisíc, to si děláte legraci?

12.04.2013
Vít Bárta v plzeňském obvodu: Najatí právníci za 150 tisíc, to si děláte legraci?

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Vít Bárta

Málokdo by si na čtvrtém plzeňském obvodu – Doubravce asi vzpomněl, kdy jednání zastupitelstva či rady navštívil nějaký poslanec či senátor. Světlou výjimkou byl tento týden Vít Bárta, který se tu „obul“ do nehospodárnosti úřadu, nedobré čistoty této městské čtvrtě a především pak do smluv a právních služeb.

Šéf Věcí Veřejných tak podpořil občanské iniciativy a jednotlivé aktivisty, kteří přímo na jednání kritizovali nešvary, které se zde dějí. Čištění ulic a prostranství, zákoutí nevyjímaje,  je na mnohých místech zanedbáváno a velmi problematický byl v některých ulicích také úklid sněhu. V části Lobzy dokonce údajně nebyl nikdy sníh odklízen. Místní dále poukazovali na snižování dotací a podpor, což se negativně projevuje na spolkové činnosti – postižen je například Svaz důchodců, jehož organizace má zde největší členskou základnu –zhruba 250 lidí. Ještě jednou se tak hovořilo o Lobzích, kde ještě v některých místech není ani kanalizace, a přesto obvod vydává na jiných akce  statisícové a miliónové částky.

Náklady se zečtyřnásobily

Velká „mela“ se strhla kolem nájemních právních služeb. To, co dříve zvládali úředníci, dnes prý přebírají najatí právníci. Tak bylo třeba vyplaceno 150 000 korun bez daně – a to za přípravy smluv a výběrového řízení na provádění úklidů a ošetření zeleně. Stejná částka byla v loňském roce vyplacena na výběrové řízení k odvozu tříděného odpadu. Ve své interpelaci uvedl Vít Bárta: „ Jak je možné, že se od prvního volebního období tyto náklady na právní služby zečtyřnásobily?“

Nervozita by se dala krájet

Překvapení zastupitelé i pracovníci úřadu opomněli poslance dokonce přivítat a zařadit jeho vystoupení do programu, jako kdyby oficiální „protokol“ ani neexistoval.  Jak pro Krajské Listy.cz uvedli někteří zaměstnanci, kteří nechtěli být jmenováni, „nervozita by se před jednáním dala krájet.“ I v diskusi však padaly neuvěřitelné „perly“. Vedení ÚMO u některých občanských stížností popřelo naprosto všechno a v reakci na zimní údržbu si přítomní například vyslechli, že „..nic z toho, co nám tu vytýkáte, není pravda.“ Velmi pikantní byla také reakce zastupitele Pavla Netolického z ODS, který lakonicky veřejně v reakci na stížnosti uvedl, že „..když se nepochválíme sami, tak nás ostatní nepochválí“.  Další ze zastupitelů, rovněž za ODS, vyčetl Vítu Bártovi, že Poslanecká sněmovna přijímá tak špatné zákony a „takové velké množství, že my je ani nestačíme studovat a proto ani není čas na zmiňovaný úklid.“

Podle slov předsedy VV Víta Bárty bude jeho „tažení“ za nepravostmi na Plzeňsku pokračovat. Toto je začátek….

Čeněk Čechner

Vložil: Anička Vančová