Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Pro zlepšení bezpečí se bude Plzeň koncepčně zabývat problémovými lokalitami i nepřizpůsobivými lidmi, kteří špiní autobusy. Změní systém okrskových četníků

07.04.2015
Pro zlepšení bezpečí se bude Plzeň koncepčně zabývat problémovými lokalitami i nepřizpůsobivými lidmi, kteří špiní autobusy. Změní systém okrskových četníků

Autor: Archív policie

Popisek: Strážníci, ilustrační foto

Město chystá koncepci bezpečnosti. Zahrne městskou policii, problémové lokality i MHD. Strážníci nemají být jen „navlékači botiček“, také by mělo být více služeben přesně tam, kde je lidé potřebují. Z revizorů se stanou experti na jednání s nepřizpůsobivými lidmi v MHD.

Pracovní týmy z různých rezortů plzeňského magistrátu i mimo něj připravují koncepci bezpečnosti na území města. Rozsáhlý materiál, který bude čerpat z již vyhotovených, ale i aktuálně zpracovávaných analýz, vymezí roli a fungování městské policie, navrhne zajištění pořádku v městské hromadné dopravě, vytipuje plzeňské lokality, v nichž je nutné zvýšit dohled a podobně.

Policie bude mít „kuchařku“ pro lepší zajištění bezpečnosti

První verze dokumentu bude hotova na podzim, poté jej dostanou k projednání zástupci městských obvodů, následně půjde do zastupitelstva. „Bezpečnost je vnímána jako jedna z hlavních priorit města Plzně, a tak k tomuto tématu také přistupujeme,“ řekl primátor Martin Zrzavecký, který má problematiku na starost. Podle něj koncepce navrhne opatření, která posunou městskou policii a oblast bezpečnosti dál. „Pro městskou policii to bude ucelený materiál, jenž jí umožní dlouhodobě plánovat svou práci,“ uvedl.

Cílem městské policie bude pomáhat občanům, spolupracovat s nimi, plánuje se posílení prevence. „Chceme ze strážníka sejmout nálepku botičkáře a toho, kdo jen pokutuje,“ vysvětlil Martin Zrzavecký. Zpracovávat se bude analýza hospodaření městské policie, tipovat se budou i lokality, kam umístit služebny, jež už kapacitně nestačí. Záměr počítá se čtyřmi velkými služebnami ve čtyřech největších obvodech. Z nich by bylo možné obsluhovat obvody menší, v těch by ale mohly vzniknout i stanice.

Rozbité prolézačky, černé skládky.. I to bude řešit strážník

Nově by mělo být území města rozděleno na zhruba polovinu ze stávajících 62 okrsků, na každý bude dohlížet okrskový strážník. Ten se zaměří na stav veřejného pořádku v přidělené lokalitě, černé skládky, rozbité prolézačky, drobné krádeže a podobně. Informace o nich přenese přímo k vedení městských obvodů, ve vážnějších případech k Policii ČR. Strážníkům odcházejícím do důchodu by město mohlo nabídnout dohled nad sportovišti u základních škol.

Koncepce zahrne také lokality, v nichž je třeba zvýšit dohled. Podle radního města Davida Šloufa funguje pracovní skupina Plac, jež se zabývá lokalitou vymezenou ulicemi Plachého a Korandova. „Už je zpracován materiál, jak tam investovat a dohlížet. Skupina je nepolitická, meziresortní, tvoří ji odborníci z neziskových organizací a složek magistrátu," sdělil David Šlouf. Další lokalitou, kterou se město zabývá, je Americká ulice. Ta se stává problémem zejména v nočních hodinách o víkendu. O zvýšení dohledu se jedná s dopravními podniky i státní policií.

Nepřizpůsobiví lidé znečišťují autobusy

Speciální tým složený ze zástupců městské hromadné dopravy, neziskových organizací i dalších odborníků řeší problém nepřizpůsobivých lidí, kteří znečišťují vozy a nerespektují přepravní řád. Revizoři už absolvovali školení, jak se chovat k nepřizpůsobivým cestujícím, nově mají strážníci MHD zdarma. Odborníci řeší i to, jaké mají kompetence řidiči vozidel městské dopravy a jaké by jim ještě bylo možné dát.

Podle šéfa Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně Aleše Průši dostane novou podobu i projekt bezpečného města, a to včetně portálu a loga. „Náš odbor nyní vyhodnocuje pětileté fungování tohoto projektu, jeho plusy a minusy. Analýza bude hotová do léta," doplnil Aleš Průša.

Úkolem bude také nadále prohlubovat spolupráci se státní policií, již se město snaží podporovat i prostřednictvím každoročně vypisovaného dotačního titulu ve výši zhruba půl milionu korun. Aktuálně město podporuje i aktivity plzeňské policie, která nyní kampaní oslovuje zájemce o práci u Policie ČR.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace