Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pro zlepšení bezpečí se bude Plzeň koncepčně zabývat problémovými lokalitami i nepřizpůsobivými lidmi, kteří špiní autobusy. Změní systém okrskových četníků

07.04.2015
Pro zlepšení bezpečí se bude Plzeň koncepčně zabývat problémovými lokalitami i nepřizpůsobivými lidmi, kteří špiní autobusy. Změní systém okrskových četníků

Foto: Archív policie

Popisek: Strážníci, ilustrační foto

Město chystá koncepci bezpečnosti. Zahrne městskou policii, problémové lokality i MHD. Strážníci nemají být jen „navlékači botiček“, také by mělo být více služeben přesně tam, kde je lidé potřebují. Z revizorů se stanou experti na jednání s nepřizpůsobivými lidmi v MHD.

Pracovní týmy z různých rezortů plzeňského magistrátu i mimo něj připravují koncepci bezpečnosti na území města. Rozsáhlý materiál, který bude čerpat z již vyhotovených, ale i aktuálně zpracovávaných analýz, vymezí roli a fungování městské policie, navrhne zajištění pořádku v městské hromadné dopravě, vytipuje plzeňské lokality, v nichž je nutné zvýšit dohled a podobně.

Policie bude mít „kuchařku“ pro lepší zajištění bezpečnosti

První verze dokumentu bude hotova na podzim, poté jej dostanou k projednání zástupci městských obvodů, následně půjde do zastupitelstva. „Bezpečnost je vnímána jako jedna z hlavních priorit města Plzně, a tak k tomuto tématu také přistupujeme,“ řekl primátor Martin Zrzavecký, který má problematiku na starost. Podle něj koncepce navrhne opatření, která posunou městskou policii a oblast bezpečnosti dál. „Pro městskou policii to bude ucelený materiál, jenž jí umožní dlouhodobě plánovat svou práci,“ uvedl.

Cílem městské policie bude pomáhat občanům, spolupracovat s nimi, plánuje se posílení prevence. „Chceme ze strážníka sejmout nálepku botičkáře a toho, kdo jen pokutuje,“ vysvětlil Martin Zrzavecký. Zpracovávat se bude analýza hospodaření městské policie, tipovat se budou i lokality, kam umístit služebny, jež už kapacitně nestačí. Záměr počítá se čtyřmi velkými služebnami ve čtyřech největších obvodech. Z nich by bylo možné obsluhovat obvody menší, v těch by ale mohly vzniknout i stanice.

Rozbité prolézačky, černé skládky.. I to bude řešit strážník

Nově by mělo být území města rozděleno na zhruba polovinu ze stávajících 62 okrsků, na každý bude dohlížet okrskový strážník. Ten se zaměří na stav veřejného pořádku v přidělené lokalitě, černé skládky, rozbité prolézačky, drobné krádeže a podobně. Informace o nich přenese přímo k vedení městských obvodů, ve vážnějších případech k Policii ČR. Strážníkům odcházejícím do důchodu by město mohlo nabídnout dohled nad sportovišti u základních škol.

Koncepce zahrne také lokality, v nichž je třeba zvýšit dohled. Podle radního města Davida Šloufa funguje pracovní skupina Plac, jež se zabývá lokalitou vymezenou ulicemi Plachého a Korandova. „Už je zpracován materiál, jak tam investovat a dohlížet. Skupina je nepolitická, meziresortní, tvoří ji odborníci z neziskových organizací a složek magistrátu," sdělil David Šlouf. Další lokalitou, kterou se město zabývá, je Americká ulice. Ta se stává problémem zejména v nočních hodinách o víkendu. O zvýšení dohledu se jedná s dopravními podniky i státní policií.

Nepřizpůsobiví lidé znečišťují autobusy

Speciální tým složený ze zástupců městské hromadné dopravy, neziskových organizací i dalších odborníků řeší problém nepřizpůsobivých lidí, kteří znečišťují vozy a nerespektují přepravní řád. Revizoři už absolvovali školení, jak se chovat k nepřizpůsobivým cestujícím, nově mají strážníci MHD zdarma. Odborníci řeší i to, jaké mají kompetence řidiči vozidel městské dopravy a jaké by jim ještě bylo možné dát.

Podle šéfa Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně Aleše Průši dostane novou podobu i projekt bezpečného města, a to včetně portálu a loga. „Náš odbor nyní vyhodnocuje pětileté fungování tohoto projektu, jeho plusy a minusy. Analýza bude hotová do léta," doplnil Aleš Průša.

Úkolem bude také nadále prohlubovat spolupráci se státní policií, již se město snaží podporovat i prostřednictvím každoročně vypisovaného dotačního titulu ve výši zhruba půl milionu korun. Aktuálně město podporuje i aktivity plzeňské policie, která nyní kampaní oslovuje zájemce o práci u Policie ČR.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš