Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pro zlepšení bezpečí se bude Plzeň koncepčně zabývat problémovými lokalitami i nepřizpůsobivými lidmi, kteří špiní autobusy. Změní systém okrskových četníků

07.04.2015
Pro zlepšení bezpečí se bude Plzeň koncepčně zabývat problémovými lokalitami i nepřizpůsobivými lidmi, kteří špiní autobusy. Změní systém okrskových četníků

Autor: Archív policie

Popisek: Strážníci, ilustrační foto

Město chystá koncepci bezpečnosti. Zahrne městskou policii, problémové lokality i MHD. Strážníci nemají být jen „navlékači botiček“, také by mělo být více služeben přesně tam, kde je lidé potřebují. Z revizorů se stanou experti na jednání s nepřizpůsobivými lidmi v MHD.

Pracovní týmy z různých rezortů plzeňského magistrátu i mimo něj připravují koncepci bezpečnosti na území města. Rozsáhlý materiál, který bude čerpat z již vyhotovených, ale i aktuálně zpracovávaných analýz, vymezí roli a fungování městské policie, navrhne zajištění pořádku v městské hromadné dopravě, vytipuje plzeňské lokality, v nichž je nutné zvýšit dohled a podobně.

Policie bude mít „kuchařku“ pro lepší zajištění bezpečnosti

První verze dokumentu bude hotova na podzim, poté jej dostanou k projednání zástupci městských obvodů, následně půjde do zastupitelstva. „Bezpečnost je vnímána jako jedna z hlavních priorit města Plzně, a tak k tomuto tématu také přistupujeme,“ řekl primátor Martin Zrzavecký, který má problematiku na starost. Podle něj koncepce navrhne opatření, která posunou městskou policii a oblast bezpečnosti dál. „Pro městskou policii to bude ucelený materiál, jenž jí umožní dlouhodobě plánovat svou práci,“ uvedl.

Cílem městské policie bude pomáhat občanům, spolupracovat s nimi, plánuje se posílení prevence. „Chceme ze strážníka sejmout nálepku botičkáře a toho, kdo jen pokutuje,“ vysvětlil Martin Zrzavecký. Zpracovávat se bude analýza hospodaření městské policie, tipovat se budou i lokality, kam umístit služebny, jež už kapacitně nestačí. Záměr počítá se čtyřmi velkými služebnami ve čtyřech největších obvodech. Z nich by bylo možné obsluhovat obvody menší, v těch by ale mohly vzniknout i stanice.

Rozbité prolézačky, černé skládky.. I to bude řešit strážník

Nově by mělo být území města rozděleno na zhruba polovinu ze stávajících 62 okrsků, na každý bude dohlížet okrskový strážník. Ten se zaměří na stav veřejného pořádku v přidělené lokalitě, černé skládky, rozbité prolézačky, drobné krádeže a podobně. Informace o nich přenese přímo k vedení městských obvodů, ve vážnějších případech k Policii ČR. Strážníkům odcházejícím do důchodu by město mohlo nabídnout dohled nad sportovišti u základních škol.

Koncepce zahrne také lokality, v nichž je třeba zvýšit dohled. Podle radního města Davida Šloufa funguje pracovní skupina Plac, jež se zabývá lokalitou vymezenou ulicemi Plachého a Korandova. „Už je zpracován materiál, jak tam investovat a dohlížet. Skupina je nepolitická, meziresortní, tvoří ji odborníci z neziskových organizací a složek magistrátu," sdělil David Šlouf. Další lokalitou, kterou se město zabývá, je Americká ulice. Ta se stává problémem zejména v nočních hodinách o víkendu. O zvýšení dohledu se jedná s dopravními podniky i státní policií.

Nepřizpůsobiví lidé znečišťují autobusy

Speciální tým složený ze zástupců městské hromadné dopravy, neziskových organizací i dalších odborníků řeší problém nepřizpůsobivých lidí, kteří znečišťují vozy a nerespektují přepravní řád. Revizoři už absolvovali školení, jak se chovat k nepřizpůsobivým cestujícím, nově mají strážníci MHD zdarma. Odborníci řeší i to, jaké mají kompetence řidiči vozidel městské dopravy a jaké by jim ještě bylo možné dát.

Podle šéfa Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně Aleše Průši dostane novou podobu i projekt bezpečného města, a to včetně portálu a loga. „Náš odbor nyní vyhodnocuje pětileté fungování tohoto projektu, jeho plusy a minusy. Analýza bude hotová do léta," doplnil Aleš Průša.

Úkolem bude také nadále prohlubovat spolupráci se státní policií, již se město snaží podporovat i prostřednictvím každoročně vypisovaného dotačního titulu ve výši zhruba půl milionu korun. Aktuálně město podporuje i aktivity plzeňské policie, která nyní kampaní oslovuje zájemce o práci u Policie ČR.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace