Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Plzeň je pod palbou kritiky. Není program evropského města kultury

10.04.2013
Plzeň je pod palbou kritiky. Není program evropského města kultury

Autor: Plzeň 2015 o.p.s.

Popisek: Plzeň 2015 - Evropské hlavní město kultury

Plzeň musí nejpozději letos na podzim představit hlavní body programu Evropského hlavního města kultury 2015. Pokud to neudělá, prohloubí se ještě více nakupené problémy.

Pod palbou kritiky je západočeská metropole od počátku příprav na významnou akci, o kterou usilovala s Ostravou. Plzeň se sice stala Evorpským hlavním městem kultury 2015 (EHMK), jenže organizační výbor pokulhává v přípravách. Třeba dosud chybí hlavní body programu. Ty jsou přitom důležité pro sponzory, cestovní kanceláře či veřejnost. Zatím prakticky nikdo neví, čím chce Plzeň nejen evropské publikum nadchnout.

Plzni pomáhá v roli hlavního konzultanta Oliver Scheytt, evropský expert a bývalý ředitel projektu Essen-Ruhr 2010. Scheytt připomněl, že nejpozději do ledna 2014 musí Plzeň sestavit program, aby byla splněna podmínka Evropské komise.

O přípravách EHMK skoro nikdo neví

V průběžném hodnocení Oliver Scheytt zkritizoval v rámci plzeňských příprav slabou efektivitu týmové práce uvnitř organizační firmy Plzeň 2015. Dále podrobil kritice nedostatečnou komunikaci s veřejností a zejména nejasný program s chabým propojením na kulturní subjekty v kraji. Rovněž je nutné vypracovat příběh, který Plzeň bude prezentovat Evropě. Zatím jsou známy pouze slabé kontury: pivo, kulturní dědictví, loutky, divadlo, design a technologie.

"Pro úspěšnou realizaci projektu je nutná spolupráce mezi městem, krajem a dalšími aktéry v Plzni a regionu. Plzeň musí být pro návštěvníka čitelná. Její jméno je známé, ale málokdo ví, co si pod ním představit. Je nutné najít způsob, jak Plzeň 2015 prezentovat jedním, silným příběhem," řekl minulý týden při návštěvě Plzně Oliver Sheytt. 

S kritikou je smířen plzeňský primátor Martin Baxa (ODS). "Téma cestovního ruchu se zpracovává od nuly. Je to věc společnosti Plzeň 2015 a odborů magistrátu," řekl novinářům. Sám se chce intenzivněji vložit do jednání o podpoře propagace EHMK.

Vzniknout by měl koncept se zástupci cestovních kanceláří a měla by být větší podpora i na národní úrovni. Drtivá většina Čechů totiž ani neví, co Plzeň za dva roky pořádá. "Povedu jednání na CzechTourismu a uvažujeme o účasti Plzně na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu v Berlíně, který se koná příští rok," dodal Martin Baxa. Ten věří, že přijde i další státní podpora ve výši 100 milionů korun.

Hledá se šéf Plzně 2015

Plzeň 2015 se navíc potýká s nedořešeným neobsazeným místem ředitele firmy. Město rozeslalo poptávky i do Bruselu a věří, že v červenci už bude post obsazen. Zájemce ale musí splňovat striktní podmínky: výhradně pracovat pro EHMK a mluvit anglicky.

Plzeň byla v září 2010 mezinárodní porotou vybrána jako kandidát na titul Evropské hlavní město kultury 2015 za Českou republiku, kdy ve finále soutěže zvítězila nad Ostravou. Oficiálně titul EHMK 2015 Plzeň získala schválením Radou ministrů kultury v Bruselu v květnu 2011. Podíl státu na financování projektu prostřednictvím ministerstva kultury odsouhlasila vláda v srpnu 2011. Společnost Plzeň 2015 jako obecně prospěšná společnost vznikla začátkem roku 2011 za účelem koordinace a přípravy projektu EHMK 2015.

Radim Holinger

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace