Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ČT není veřejnoprávní, nýbrž komerční, a k tomu ještě špatná! Zemana podpořila i iniciativa, která jde ještě dále: Prý propaganda a postoje, co jsou momentálně v kurzu...

09.03.2015
ČT není veřejnoprávní, nýbrž komerční, a k tomu ještě špatná! Zemana podpořila i iniciativa, která jde ještě dále: Prý propaganda a postoje, co jsou momentálně v kurzu...

Foto: Kancelář prezidenta republiky

Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman při návštěvě Plzeňského kraje

Prezident Miloš Zeman se v posledním dnu návštěvy Plzeňského kraje zmínil, že je pro zrušení koncesionářských poplatků České televizi. Veřejnoprávní médium už podle něho neplní svou funkci objektivní televize. V souvislosti se současnou kritikou nejen prezidenta vznikla i skupina na sociální síti Facebook, která vyjadřuje odpor ke koncesionářským poplatkům.

Na Facebooku vznikla nedávno skupina, která slouží k seskupení lidí, kteří souhlasí se zrušením koncesionářských poplatků, jelikož se jim nelíbí současný stav České televize. Skupina protestuje proti koncesionářským poplatkům ve stylu protestujících s červenými kartami proti prezidentovi. Ostatně jméno skupiny mluví za vše, „Červená karta pro Českou televizi“. Tato skupina uvádí na Facebooku svůj názor ohledně České televize, projevuje svoji vysokou nespokojenost se způsobem zpravodajství a skrze tuto skupinu jí dává veřejně červenou kartu. „Jsme hrubě nespokojeni se zpravodajstvím České televize, a proto jí dáváme červenou kartu,“ je uvedeno na hlavní stránce této skupiny.

Zpravodajství ČT je prý neobjektivní, dokonce až propagandistické

Stoupenci této skupiny si stojí za tím, že současný způsob zpravodajství České televize je velice neobjektivní, dokonce prý až propagandistický. Jedním z hlavních důvodů vyjádření nesympatie k této televizi je fakt, že občané za tento jimi nepřijatelný způsob zpravodajství platí koncesionářské poplatky.

Autor tuto skupinu prý založil, aby mohla spojit všechny občany, kteří mají stejný názor, a touto formou vyjádřit České televizi protest. Autor ve své skupině uvádí, že z důvodu nemožnosti jednostranného ukončení placení koncesionářských poplatků je tento způsob protestu dobrým způsobem, jak na nespokojenost upozornit Českou televizi.

Návrh na zrušení koncesionářských poplatků

Ve skupině je autorem zdůrazněno, že způsob vyjádření nespokojenosti s Českou televizí nemá kromě protestního symbolu červené karty nic společného s protestem proti prezidentu Zemanovi. Skupina nabývá v současnosti na členech a již čítá více než 1300 členů, kteří sdílí stejný názor s autorem.

Zeman v pátek při návštěvě Plzeňského kraje v souvislosti se zvyšujícím se počtem odpůrců placení koncesionářských poplatků vyjádřil svou nelibost nad aktuálním děním v České televizi. Podle něj již Česká televize není veřejnoprávní, nýbrž televize komerční, a k tomu ještě špatná. Postrádá prý pro veřejnoprávní televizi důležitou objektivitu. Někteří senátoři v čele s předsedou strany SPO Janem Velebou připravují návrh zákona o zrušení koncesionářských poplatků.

Iniciativa proti České televizi

Prohlášení na uvedené stránce:

Českou televizi pobouřila kritika od Miloše Zemana

Česká televize si zřejmě uvědomila, že problém by mohl být vážnější, než se jí zdálo. Mnohé jistě pobaví vyjádření o ‘bezprecedentním útoku na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby‘. O jaké nezávislosti že to Česká televize píše?

„Vyváženost a objektivitu zpravodajství ČT a celkovou kvalitu vysílání má podle ní kompetenci hodnotit kontrolní orgán, Rada ČT, a to na základě objektivních analytických dat,“ píše se na serveru České noviny.

Zde se nabízí přinejmenším otázka, zda tedy taková kontrola ve skutečnosti funguje, a pokud ne, tak co s tím mohou nespokojení koncesionáři dělat.

Česká televize svým zpravodajstvím zjevně stranila majdanskému puči, který vedl k násilnému svržení zkorumpovaného, ale demokraticky zvoleného prezidenta Viktora Janukovyče, dosazení nevolené ‘prozápadní‘ vlády, netající se svým nepřátelstvím k sousednímu Rusku a ke konfliktu protiruských a proruských sil na Ukrajině, který si vyžádal již několik tisíc obětí. Česká televize trvale zavírala oči před ukrajinským radikálním nacionalismem, který hraje v celém konfliktu také svou nezanedbatelnou roli.

Kde se najednou bere v České televizi ta úzkostlivá snaha dodržovat striktně psaná i nepsaná pravidla hry? ‘Majdan‘ směrem k České televizi jí samotné totiž už zřejmě tak atraktivní připadat samozřejmě nebude.

Česká televize se podílela na hysterii kolem Miloše Zemana. Jen jeho zcela zaslepený příznivec může tvrdit, že se v jeho jednání a postojích nenajdou věci, které si kritiku zaslouží. Podotýkám přiměřenou dané záležitosti. Proč se najednou Česká televize ježí, když naopak Miloš Zeman kritizuje ji?

Česká televize cíleně útočila na v přímé volbě demokraticky zvoleného prezidenta, neváhala zasáhnout do jeho projevu, aby vymazala jméno podnikatele, který se zdá být nejen s Českou televizí propojen víc, než by bylo v demokracii zdrávo. Nebylo již v tomto případě namístě slovo ‘bezprecedentní‘?

Někdo v ČT má zřejmě problém s pochopením zákonů kauzality. Díky tomu je možné vytrhávat věci z celkového kontextu a zamlčovat události předchozí.

Ano, vysmát se několika občanům, kteří přijdou kritizovat Českou televizi na jednání Rady České televize, to je jistě jedna z těch kontrolních funkcí, kterými se Česká televize ohání.

Neustávejme proto v tlaku na změny, které by vedly k tomu, aby Česká televize místo propagandy postojů, které jsou v dané chvíli v ČT v kurzu, začala svým diváků poskytovat ověřené informace a nechala na nich, ať si podklady sami vyhodnotí.

Děkuji všem, kteří dosud Červenou kartu pro Českou televizi podpořili. Děkuji všem, kteří označili tuto aktivitu jako ‘To se mi líbí‘.

Velmi důležité však je, zda budete zároveň i sdílet příspěvky – to rozhoduje o tom, zda má tato aktivita větší smysl, či ne.

Přes sílící hlasy proti současnému stavu České televize je to pravděpodobně stále běh na velmi dlouhou trať. Ukažme České televizi, že v tomto případě jsme dobrými běžci.

Stanovisko Odborového svazu média k návrhu prezidenta: Odmítáme!

Odborový svaz Media, zastřešující odborové organizace českých médií veřejné služby, jednoznačně odmítá návrh prezidenta Miloše Zemana, směřující ke zrušení koncesionářských poplatků.

Podobný nápad nezaznívá na české politické scéně poprvé. Pokaždé se vynořil v situaci, kdy předkladatel (ať už jím byl jednotlivý poslanec, či celá politická strana) toužil získat laciné body od publika, jemuž v momentě, kdy mu nabídl ušetřit na poplatcích, pochopitelně zalichotil. V podtextu byla vždy snaha podřídit veřejnoprávní média moci stran, jež by rozhodovaly o výši příspěvku na jejich fungování ze státního rozpočtu, a tudíž by měly obě média v mnohem větším područí, nežli je tomu dnes. Takto financovaná státní média jsou typická pro autoritářské totalitní režimy, nikoli pro vyspělé demokratické společnosti, ke kterým, jak doufáme, stále chceme směřovat.

Rady při současném systému volby jejich členů a při omezených pravomocích neplní svou úlohu

Ani v nejmenším nechceme tvrdit, že v úrovni programu obou českých médií veřejné služby je všechno v pořádku. Nehodláme ani prohlašovat, že se v jejich vysílání neobjevují rysy podbízivosti, bulvarizace, sbližování s typem programu příznačným pro privátní vysílatele a také nevyváženosti. Cesta k nápravě však nevede přes podřízení rozpočtu obou institucí státním orgánům. Naopak – a na to náš svaz upozorňuje dlouhodobě – je třeba legislativně upravit a napravit situaci, která souvisí s volbou, fungováním a pravomocemi mediálních rad, jakožto kontrolních orgánů médií veřejné služby.

Je nutno s co největším úsilím hájit nezávislost těch, kdo mají ze zákona statut veřejné služby

Rady při současném systému volby jejich členů a při omezených pravomocích neplní úlohu, kterou jim zákon, ustavující systém duálního vysílání u nás, určil. Pokud budou radní voleni nadále výhradně parlamentními stranami, pokud budou jejich zvolení provázet zákulisní tahy a lobbyistické vlivy (často samotných vedoucích představitelů mediálních institucí), dokud nebudou v radách skutečné nezávislé osobnosti vybavené nespornými charakterovými a profesními kvalitami, dokud nebudou mít členové rady ze zákona možnost zadávat si pro svou práci analytické materiály (dosud je tomu tak, že zadání těchto podkladů, tak důležitých pro objektivní hodnocení programu, mohou pro potřeby rad zadávat pouze vedení médií samotných!), pak k odstranění oněch negativních jevů, o kterých mluvíme, nemůže dojít.

Mediální legislativa skutečně zasluhuje podstatné změny a úpravy. Ty se však nemohou týkat základního principu financování mimo státní rozpočet. V době, kdy velké množství privátních médií ovládají mocné podnikatelské subjekty (jedním z nich je v současné době dokonce ministr financí!), je nutno s co největším úsilím hájit nezávislost těch, kdo mají ze zákona statut veřejné služby. A princip financování na základně koncesionářských poplatků je jedním z důležitých předpokladů jejich nezávislosti, uchování a rozvíjení svobody slova. 

V Praze, dne 8.března 2015, za Odborový svaz Media Mgr. Jiří Hubička, předseda, Adam Komers, místopředseda.                                                                                                                       

Jaký je Váš názor? Napište na .cz');. Nebo diskutujte pod článkem.

Vložil: Redaktor KL