Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Primátor Evropského města kultury: Chceme podpořit elektromobilitu, také více financovat sport. Na všem hledám to dobré, i na prezidentovi

17.02.2015
Primátor Evropského města kultury: Chceme podpořit elektromobilitu, také více financovat sport. Na všem hledám to dobré, i na prezidentovi

Foto: Archiv PL

Popisek: Martin Zrzavecký, primátor Plzně

ROZHOVOR Jak nyní vidí budoucnost sociální demokracie a co očekává od březnového sjezdu strany, prozrazuje primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD). I vzhledem k titulu Evropské hlavní město kultury, jehož nositelkou je letos právě metropole Plzeňského kraje, hodnotí první týdny ve funkci hekticky. V těchto dnech navíc koalice připravuje programové prohlášení, a ačkoliv nechce uvést detaily, některé hlavní priority odkryl.

Pane primátore, takzvaná doba hájení pro vás skončila. Jak byste shrnul svých prvních sto dní ve funkci?

Pokud bych měl použít jedno slovo, pak by je popisoval přídomek hektické. Vzhledem k tomu, že jsem funkci primátora přijímal jen pár dní před zahájením pro Plzeň velmi významného projektu Evropské hlavní město kultury, byly ty tři měsíc opravdu ve znamení obrovského množství práce, a to nejen té běžné denní, ale i práce související s počátkem funkčního období nového vedení radnice a již zmíněného zahájení projektu, který má obrovský mezinárodní přesah. 

V čele města jste po 20 letech vystřídal představitele z ODS. Přičemž poslední primátor socialistů končil v Plzni v roce 1938. O jaké změny uvnitř magistrátu se budete chtít zasadit? Eventuálně, co budete chtít dělat jinak, než váš předchůdce? 

S bývalým primátorem jsme čtyři roky spolupracovali a v tom určitě budeme pokračovat. Jako ekonomický náměstek primátora jsem se v předešlém volebním období dostával ke všem důležitým projektům. Nyní chci systémově posouvat město dále, aby se rozvíjelo a abychom byli připraveni na čerpání evropských zdrojů. Budeme se zaměřovat na podporu vzdělanosti a zaměstnanosti. Chceme realizovat projekty v rámci rozvoje koncepce Smart Cities, tedy podporovat elektromobilitu, zlepšování životního prostředí a zkvalitňování veřejné dopravy.

I nadále ale budete s ODS a ještě s KDU-ČSL a Občané patrioti spolupracovat v rámci koalice. Jaké jste si stanovili hlavní priority pro letošní rok?

V těchto dnech se připravuje programové prohlášení koalice, nelze tedy uvádět přílišné detaily. Nicméně na prvním zasedání nového zastupitelstva, kde jsem byl zvolen primátorem města Plzně, jsem akcentoval oblast sociálních služeb, bezpečnosti a s ní související roli městské police, dopravy, podpory zaměstnanosti, čerpání evropských finančních prostředků. Důležitým úkolem radnice je i nová koncepce sportu, díky které se budeme snažit nastavit vícezdrojové financování sportu a rozvoje sportovišť.

Co bylo hlavní příčinou toho, že nebylo možné se na spolupráci dohodnout s vítězným hnutím ANO, které tak skončilo v opozici?

Jednání s ANO se v určitý okamžik zadrhla, měli jsme mezi sebou určité „chlapské“ dohody a druhá strana je nedodržela. Což následně v jednom z deníků potvrdil i předseda hnutí ANO 2011 Andrej Babiš.

V polovině ledna se rozezněly v Plzni nové zvony a společně s vystoupením řady umělců či největším videomappingem v historii Česka, představilo světu Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015. Na co dalšího byste u této příležitosti občany do města letos pozval?

Jedná se o stovky akcí, ze kterých si vybere opravdu každý – od dětí po seniory, od milovníků klasické hudby a divadla až po drsné rockery. Já osobně se těším na Festival světla, který na osmi místech rozsvítí Plzeň, a na koncerty Lynyrd Skynyrd a Deep Purple. Jsem rád, že se do Plzně podařilo dostat festival Rock for People Europe, a že součástí Evropského hlavního města kultury budou tradiční plzeňské akce, jako jsou Slavnosti svobody, Smetanovské dny, Filmový festival Finále, Živá ulice nebo Divadelní léto pod Plzeňským nebem.

Co očekáváte, že kromě vylepšení prestiže a pravděpodobně i dočasného zvýšení počtu turistů, městu titul přinese? A kolik budete do projektu investovat z městského rozpočtu?

Město společně s dalšími subjekty je připraveno investovat zhruba 20 milionů eur, tedy něco málo přes půl miliardy korun. Projekt Evropského hlavního města kultury však není jen ročním kulturním festivalem – jde o ekonomicky rozvojový projekt, který má dlouhodoběji podpořit město ve všech oblastech. Je přínosem pro rozvoj služeb, malého a středního podnikání, dotýká se i sociálních služeb, veřejného prostoru, kvality života nebo životního prostředí. Samozřejmě nesmím zapomenout na rozvoj cestovního ruchu a zvýšený zájem českých i zahraničních turistů o západočeskou metropoli. Ti přivážejí peníze do našich hotelů, restaurací, památek...

Již v březnu se uskuteční volební sjezd ČSSD, pro který má zatím nejvíce nominací Sobotka a Chovanec. Prozradíte nám vaše favority? A jak byste nyní hodnotil Bohuslava Sobotku jako premiéra a předsedu?

Zásadní pro mě je, že tato vláda, tedy vláda Bohuslava Sobotky, plní cíle, které si předsevzala. A jsou to cíle především sociální demokracie, které zlepšují život lidem. Bohuslav Sobotka dělá svoji práci dobře a já za ním jednoznačně stojím. Několikrát navštívil Plzeň, přičemž v minulosti nebylo obvyklé, aby premiér věnoval takovou pozornost našemu městu. Vždycky když odjíždí, tak každý napříč politickým spektrem musí ocenit, že je to velice slušný a pracovitý člověk, který navíc dokáže být úspěšný. Pro mě je to premiér s velkou tváří.

Miloš Zeman, který shodou okolností na sjezd nebyl pozván, se nedávno nechal slyšet, že je ČSSD bez sebereflexe odsouzena k ustupování na okraj politického dění. Souhlasíte? A co se musí stát, aby k tomu nedošlo?

Jakákoliv politika začíná odspoda. To znamená, že pro sociální demokracii je důležité, aby svůj základ budovala na práci místních organizací a komunálních politiků, aby docenila jejich schopnosti a zkušenosti. Kvalitní práce na nižší úrovni pak posiluje vyšší stupeň, například na krajské a poté celostátní úrovni. Já jsem přesvědčen, že i po 135 letech má sociální demokracie lidem pořád co nabídnout. Na druhou stranu společnost je dnes velmi složitá, dává prostor novým subjektům bez jasně zakotvených politických pravidel. Na to se musí sociální demokracie připravit. Ale pořád jsou v našich řadách kvalitní lidé, kteří jsou schopní a ochotní pracovat pro občany, a to považuji za důležité.

Ani prezident Zeman však není ušetřen kritiky, a to především se svým mediálním vystupováním. Jak byste výroky prezidenta hodnotil vy sám? Měl by podle vás jako hlava státu vhodněji vážit svá slova, nebo je podle vás v pořádku, že mluví na rovinu?

Já jsem Miloše Zemana zažil jako předsedu sociální demokracie i jako premiéra a vždycky jsem ho respektoval jako výraznou a významnou osobnost české politiky po roce 1989. Měl jsem možnost diskutovat s ním o některých tématech, když už jako prezident navštívil Plzeňský kraj. Pořád je to Miloš Zeman – chytrý, vzdělaný člověk. V některých názorech nebo způsobu vystupování se s ním nemusím ztotožnit, ale já hledám vždycky na všem to dobré. Je otázka, zda už do jisté míry nezačal hon na jeho osobu.

Problémy s Novým divadlem v Plzni stály židli dlouholetého šéfa investičního odboru magistrátu Evžena Kauckého, stejně jako před rokem hlavu technického náměstka primátora Petra Runda. Radnice chce také okolnosti kolem Nového divadla prověřovat. Jestliže zjistíte, kdo je za ně odpovědný, budete požadovat nějakou kompenzaci? Nebo co si od toho slibujete? A než se viník najde, jak budete chtít problémy řešit? Přeci jen nejednou zde již muselo být odvoláno představení, což Plzni jako Evropskému městu kultury jistě neprospívá.

Situace okolo Nového divadla není vůbec jednoduchá. Poznat to bylo i na posledním zasedání zastupitelstva, kde se zpovídal zastupitelům šéf firmy dodávající technologie, kvůli kterým se, bohužel, muselo zrušit několik představení. Nové divadelní technologie jsou natolik náročný systém, že potřebujeme čas, aby se „vychytaly všechny mouchy“. Je otázka, zda jsme měli na začátku loňského září zahájit provoz divadla a neměli jsme spíše prodloužit zkušební dobu. Na to se v tenhle okamžik těžko hledá odpověď.

Pokud se mám vyjádřit k odchodům spojených s divadlem: Náměstek Petr Rund nám nedával přesné informace a neříkal nám je v daném kontextu, proto ve funkci skončil. Neřekl bych, že šéf investičního odboru Evžen Kaucký byl vyhozen. Sám vyhodnotil situaci a nějak na ni zareagoval, sám o své vlastní vůli. Pakliže se zjistí, že v situaci kolem výstavby Nového divadla někdo pochybil, je legitimní hledat odpovědnou osobu nebo firmu.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš