Investor chce dvě miliardy za zmařený projekt obchodní galerie v Plzni! O komplexu rozhodovali i lidé v referendu
17.01.2015
Foto: Amadeus Real
Popisek: Firma Amadeus Real má obchodní centrum například v Brně
Česká developerská firma Amadeus Real, která chtěla v Plzni postavit obchodní komplex za 2,5 miliardy korun, zažalovala město Plzeň. Obchodní komplex Corso Americká připravovala čtyři roky. V lednu 2013 jej lidé odmítli v referendu a město tehdy rozhodlo odstoupit od nájemní smlouvy s investorem. Soudní spor se potáhne léta. Město ale dostalo nabídku dohodnout se mimosoudně.
Ve dnech prvního kola prezidentských voleb, tedy 11. a 12. ledna 2013, se konalo na území města Plzně místní referendum o otázce: „Souhlasíte s tím, aby město Plzeň bezodkladně podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě Domu kultury Inwest? ANO/NE“.
Lidé rozhodli v referendu před dvěma lety
Výsledek hlasování v místním referendu zní ANO, jelikož 65,5 procenta zúčastněných osob se pro tuto možnost vyjádřilo. Výsledek hlasování je zároveň platný a závazný ve smyslu zákona o místním referendu. Město neuzavřelo s investorem smlouvu o smlouvě budoucí kupní na prodej městských pozemků, v důsledku čehož došlo podle názoru města k ukončení nájemní smlouvy na městské pozemky naplněním rozvazovací podmínky, a to k 30. červnu 2013. Investor je opačného názoru, proto odmítl vyklidit městské pozemky. Proto na něj město podalo koncem července 2013 k Okresnímu soudu Plzeň-město žalobu na vyklizení městských pozemků.
Advokátní kancelář poté městu zpracovala Memorandum ve věci důsledků místního referenda. V něm doporučuje městu pro všechny případy - při nejistotě, jak soud rozhodne o existenci nájmu - vyzvat investora ke splnění základních regulačních podmínek v přiměřené lhůtě a odstoupit od nájemní smlouvy v případě nesplnění základních regulačních podmínek. Ty investor ve lhůtě nesplnil.
Developer chce náhradu škody
Za údajně zmařenou investici požaduje společnost náhradu škody ve výši 1,8 miliardy korun. Je zároveň ochotná dohodnout se mimosoudně. Vyplynulo to z jednání mezi oběma stranami, které se tento týden sešly u stolu opět po roce. Soudní spor se podle advokátů potáhne roky. Žaloba přitom zahrnuje jen náhradu škody za zmařený projekt, „zatím bez znehodnocení předmětných pozemků", uvedl mluvčí developera. „Trápí nás, že pozemek je v tak neutěšeném stavu. Rádi bychom, aby ho soukromý developer zastavěl. Vlastník plochy by ale měl respektovat regulační podmínky, schválené v zastupitelstvu," řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) .
Na základě referenda musí radnice učinit všechny kroky, aby této stavbě na místě zbouraného domu kultury zabránila. Měsíc po vyhlášení výsledku referenda proto dalo město negativní stanovisko k územnímu řízení. Doporučovalo tehdy Amadeu projekt přepracovat. Kvůli údajně měnícím se postojům města se loni v lednu developer rozhodl projekt ukončit. V prosinci městu nabídl prodej pozemku s plochou 2,4 hektaru a v dopisu dále uvedl, že pokud s ním radnice nezačne okamžitě jednat, je připraven podat žalobu a bude požadovat náhradu škody.
Žaloba má zhruba sto stran. Na znaleckém posudku firma pracovala téměř rok. Pro případ mimosoudního jednání by ale primátora města muselo pověřit zastupitelstvo, které by stanovilo mantinely pro jednání s developerem, který dnes opět uvedl, že je pro něj projekt mrtvý.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na ');.
Vložil: Lucie Bartoš