Mlátil ji skleněným popelníkem a pořezal. Dva roky utrpení, u kterého byly i děti. Matka z Plzně už nevydržela snášet tyranii partnera
06.01.2015
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto
KRIMI Fyzicky i psychicky týral dlouhodobě svou družku agresivní muž z Plzně. Žena despotismus snášela dva roky. Sebrat odvahu bývá v podobných případech běžné. Pokud by k tomu oběť nedospěla, mohla by už být mrtvá. Policie má nástroje, jak tragickým koncům předejít. Pachateli, který ohrožoval ženu i v přítomnosti jejích malých dětí, hrozí osm let vězení.
V aktuálním případě, který plzeňští „muži zákona“ řešili začátkem nového roku, snášela dlouhé měsíc třicetiletá žena z Plzně ponižování, týrání, vyhrožování a bití ze strany svého životního partnera. „Přestože ji její o pět let starší druh, se kterým má dvě nezletilé děti, od roku 2012 opakovaně v jejich společném bytě slovně i fyzicky napadal, sebrala poškozená odvahu až nyní,“ přiblížila vztahy policejní mluvčí Hana Štefflová.
Tyran rád ponižuje a zraňuje nejen fyzicky. Plzeňský případ je toho dokladem
Teprve až když na matku dvou dětí druh vytáhl nůž a pořezal ji na ruce, sebrala odvahu a vše oznámila policii. V průběhu šetření vyplynulo, že muž svou partnerku napadal nejen verbálně, kdy ji zesměšňoval, ponižoval, vulgárně nadával a mnohdy i vyhrožoval fyzickou likvidací. Nezřídka ji i přímo bil. „Jak žena vypověděla, partner jí většinou tloukl pěstmi a kopal nohou do různých částí těla. Jednou jí dokonce bil skleněným popelníkem,“ popsala policistka.
Strach ze skutečné smrti dodala odvahu. Viděly to děti
Osudným se mu stalo poslední napadení, kdy na Nový rok kolem půl sedmé večer na ženu vzal kuchyňský nůž a přiložil jí ho k hrdlu, přičemž jí vyhrožoval zabitím. Napadené ženě se podařilo utéci do pokoje k dětem. Agresor rozbil kladivem skleněnou výplň dveří a vstoupil do místnosti, kde se žena i s dětmi schovávala. Zde znovu partnerku ohrožoval nožem.
Když se napadená snažila jeho útok odvrátit, utrpěla právě řezné rány na prstech. „Jednání pachatele bylo kvalifikováno jako zločin týrání osoby žijící ve společné domácnosti, za které mu v případě, že bude pravomocně odsouzen, může soud uložit až osmiletý trest odnětí svobody,“ uvedla mluvčí plzeňské policie Hana Štefflová.
Několik let u nás funguje institut vykázání
Zjistí-li policie, že se v daném případě jedná o případ domácího násilí a hrozí zde také další útoky, je oprávněna násilnou osobu na místě ze společného obydlí vykázat a současně s tím jí zakáže vstup do společného obydlí a jeho bezprostředního okolí na dobu 10 dnů. Tato doba nemůže být v žádném případě zkrácena. Policista takto rozhodne z úřední povinnosti, tedy pokaždé, jsou-li pro takový postup splněny podmínky. Souhlas ohrožené osoby se nevyžaduje.
Vykázaná osoba je povinna neprodleně opustit společné obydlí a vydat policii klíče od společného obydlí. Před tím je jí umožněno si za přítomnosti policie vzít ze společného obydlí výlučně věci sloužící její osobní potřebě, osobní cennosti a dokumenty. Policie poskytne vykázané osobě informace o možnostech ubytování v daném místě, případně jí umožní si ubytování telefonicky zajistit z policejní služebny. Vykázanou osobu policisté poučí o jejích právech a povinnostech.
Do 24 hodin je pak vykázaná osoba oprávněna si za asistence policie vyzvednout další osobní věci nebo věci nezbytné pro podnikání či výkon povolání. Ohrožená osoba je policií poučena o možnosti využití psychologických, sociálních nebo jiných služeb v oblasti pomoci obětem násilí. Policie předá ohrožené osobě kontakty na pomáhající instituce v místě bydliště a kontakty na linky s nepřetržitým provozem. Dále poučí ohroženou osobu o možnosti podat návrh soudu na vydání předběžného opatření podle § 76b zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů. Do 3 dnů od vydání rozhodnutí o vykázání policie provede kontrolu, zda rozhodnutí o vykázání dodržuje vykázaná i ohrožená osoba.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš