Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Roman Jurečko přišel o vlivný post. Plzeňský kmotr ztrácí dech

02.04.2013
Roman Jurečko přišel o vlivný post. Plzeňský kmotr ztrácí dech

Autor: Jiří Bervida / MAFRA /Profimedia.cz

Popisek: Vláda odvolala pět členů správní rady SŽDC, včetně kmotra Jurečka.

Vlivný zákulisní hráč plzeňské politiky Roman Jurečko ztratil významné křeslo ve správní radě státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Připravila ho o něj vláda, ve které sedí i jeho kolegové z ODS. Politik, který je zařazen do skupiny tzv. kmotrů, tak začal ztrácet dech.

K překvapivému kroku se odhodlala vláda Petra Nečase, která za přispění ministra dopravy Zbyňka Stanjury (oba ODS) odvolala pět členů správní rady SŽDC. O křeslo totiž náhle přišel i vlivný plzeňský boss Roman Jurečko. Ten nyní pro média přiznal, že odchod z vedení SŽDC bude pro něj mít dohru.

Jurečko je zákulisním hráčem, který podle kritiků drží na výsluní u veřejnosti oblíbeného bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Jenže zdá se, že ani jeho angažmá ve výkoné radě občanských demokratů, mu nezajistilo křeslo v SŽDC na věčné časy. Naopak to vypadá, jakoby pražské vedení ODS chtělo Jurečka cíleně oslabit.

Cílený útok na Jurečka?

Nejvlivnější člen plzeňských občanských demokratů dokonce sám pro média přiznal, že krok Nečasovy vlády lze číst i tak, že jeho pozice v politice se zmenšuje. „Určitá ztráta vlivu to je, lze to tak číst," pronesl. Přesto si Jurečko udržuje další velmi vlivné křeslo - je totiž předsedou představenstva Plzeňské teplárenské.

Vláda k odvolání pěti členů správní rady SŽDC, tedy včetně Jurečka, využila záminku zvýšení mezd managementu SŽDC, který schválila právě správní rada. Jurečko si za rozhodnutím stojí, považuje ho za správné. Ovšem ministři byli jiného názoru, což plzeňského bosse překvapilo. Prý se o novém způsobu ohodnocení vedení státní organizace jednalo ještě za působení Pavla Dobeše na ministerstvu dopravy.

Vyřizování účtů?

Mezi Petrem Nečasem a regiony dlouhodobě vládne napětí. Regionální bossové postupně ztrácejí vliv a přisuzují to špatnému vládnutí v Praze a pádu preferencí ODS. Nečas zase viní ze špatné image strany právě regionální tzv. kmotry.

Je veřejným tajemstvím, že Roman Jurečko stojí za místopředsedou strany Jiřím Pospíšilem, který objíždí kraje, aby získal podporu pro případný souboj o předsedu strany. Proto oslabení Jurečkova vlivu by Nečasovi vyhovovalo, navíc ministrem dopravy je jeho spojenec Zbyněk Stanjura. A byl to právě Nečas, který zbavil křesla ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Radim Holinger

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace