Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tržní hospodářství není všelék a kapitalismus není perspektivní pro udržitelný rozvoj nejen u nás. Plzeňský komunista hovoří

30.12.2014
Tržní hospodářství není všelék a kapitalismus není perspektivní pro udržitelný rozvoj nejen u nás. Plzeňský komunista hovoří

Foto: KSČM

Popisek: Poslanec za KSČM Karel Šidlo

ROZHOVOR Čekají českou i evropskou politickou scénu v novém roce nějaké turbulence? Podle poslance Parlamentu ČR Karla Šidla (KSČM) z Plzně to nebude vůbec jednoduché. „Hnědnutí“ starého kontinentu prý poroste v souvislosti se zvyšující se imigrací, a ani EU to nebude mít snadné. Stávající vláda, která se podle plzeňského poslance Šidla příliš nevyznamenala, by další rok své existence měla udržet, záleží však také na hnutí ANO.

Jaká byla podle vás politická situace v tomto roce? Lepší, nebo horší? A proč?

Politická situace byla v roce 2014 stabilní, vládní koalice i přes časté rozmíšky a různé názory ventilované přes sdělovací prostředky ve sněmovně vždy prohlasovala většinově své zákony. Bohužel v průběhu roku nedošlo k naplňování slibů z předvolebního období, zejména od ČSSD. Nebyla naplňována ani vůle občanů České republiky, kteří své názory dávali najevo prostřednictvím petic a veřejných shromáždění.

Pracovala vláda a prezident dobře, nebo někdo naší republice, byť nevědomky, „zaškodil“?

Prezident hájil zájmy republiky i proti vůli svých odpůrců z doby prezidentské volební kampaně, intenzivně podporovaných sdělovacími prostředky. Nepodléhal ani alibistickému chování některých ministrů vlády, kteří projevovali nezdravou loajalitu až servilitu k Evropské unii nebo USA při řešení evropských či světových problémů. Vláda České republiky jednala příliš často tak, aby nevytvářela konflikty mezi jednotlivými koaličními partnery, a to se projevuje v nepříliš aktivním řešení a změnách v rozhodujících potřebách rozpočtu i celého státu.

Jak hodnotíte Andreje Babiše? A věříte mu?

Pan Babiš je politikem, který po celou dobu svého působení ve vládě dává najevo svoji nepřipravenost na výkon exekutivní funkce. Často zneužívá argumentaci, že vyslyšel vůli občanů ve volbách a vstoupil do politiky, aby řešil jejich problémy. Tím se musel obětovat a v zájmu České republiky mění politickou a hospodářskou situaci. Bohužel na mne působí velmi populisticky a ve skutečnosti zatím žádné pozitivní změny nepřinesl ani nezavedl.

Vydrží vláda v příštím roce?

Pokud se hnutí ANO nerozhodne opustit vládní koalici a nehodí ČSSD přes palubu, tak vláda vydrží další rok.

Jaká jsou podle vás bezpečnostní rizika pro Českou republiku a svět?

Největším rizikem vidím neřešení krize na Ukrajině mírovou cestou a trvale rostoucí tlak Západu na Rusko. Současně vnímám jako riziko pro naši republiku import cizího nacionalismu a fašismu, včetně narůstajícího vlivu imigrace zejména z oblasti islámských zemí do států Evropské unie. Dalším rizikem je trvale nevhodné řešení, či neřešení vnitřních problémů EU, nedořešení následků hospodářské krize v členských státech a narůstající tlak USA na celou Unii.

Dnes je velmi populární pojem „dedolarizace“. Myslíte, že je reálné, aby Rusko či Čína zcela nahradily americký dolar, a jaké to může mít podle vás důsledky?

Toto si nedoufám odhadnout, protože v současné době se začínají projevovat následky embarga vůči Rusku a klesá hodnota rublu. Zatím ani nevíme, jaké budou skutečné dopady proexportní ekonomiky, jako je česká. Za logické považuji, že se Rusko bude bránit a směřovat svoje obchodní a ekonomické zájmy mimo Evropu a Ameriku. Jako přirozený partner se nabízí Čína a další země mimo EU.

Je udržitelná eurozóna a vůbec EU vzhledem k odstředivým tendencím ve Skotsku, Baskicku, Katalánsku, severní Itálii, ale i jinde?

Eurozóna je pouze měnovou unií, které chybí přirozené prvky hospodářské unie v podobě například dělby práce mezi jednotlivými členskými státy, jež by vedly k přirozenému a rovnoměrnému rozvoji hospodářství jednotlivých členů a tím i celé EU. Pokud Unie bude pokračovat současným způsobem, je reálný předpoklad, že časem bude narůstat nespokojenost a budou se šířit zmíněné odstředivé tendence.

Přiklání se Evropa spíše k levicovému modelu, nebo pod některými vůdci, jako je Le Penová či Farage, „hnědne“?

Jednoznačně hnědne.

Máme jako republika přijmout TTIP, nebo najít něco jiného? Není právě v této smlouvě skryt bič na Evropu právě ze strany Spojených států?

Uvedenou smlouvu považuji za výrazně zvýhodňující Spojené státy vůči Evropě. Na obsahu smlouvy je nutné zapracovat a vyvážit budoucí partnerský vztah.

Projevuje se podle vás krize kapitalismu a tržního hospodářství, nebo dokonce jde o hlubší a zásadnější civilizační změny?

Nejsem teoretickým odborníkem, který by se pouštěl do složité a odborné analýzy. Mé vlastní vnímání reality a znalosti mi říkají, že žádný strom neroste do nebe. Jsem přesvědčen, že tržní hospodářství není všelékem a kapitalismus není perspektivním společenským uspořádáním pro udržitelný rozvoj nejen České republiky, Evropy, ale i celého světa.

Václav Fiala

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš