Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K Hitlerovi přirovnal dělnickou stranu šéf sněmovny Hamáček

30.11.2014
K Hitlerovi přirovnal dělnickou stranu šéf sněmovny Hamáček

Foto: Jakub Sobek

Popisek: předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček v Plzni na debatě se studenty

Na setkání s představiteli města, Plzeňského kraje a Západočeské univerzity přijel do krajské metropole předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček. Na následném setkání se studenty Masarykova gymnázia pak obšírně promluvil o Severoatlantické alianci, Evropské unii, ale prostor nechal i chlapcům a děvčatům, kteří si pro něj připravili řadu zajímavých otázek.

Před několika desítkami gymnazistů pohovořil o svém posledním pobytu v USA, kde se mimo jiné v Kongresu zúčastnil odhalení busty Václava Havla. „Evropská unie je hlavně projekt mírový a díky němu je od roku 1945 v Evropě klid. Je to velký úspěch české, ale i evropské diplomacie, že se podařilo přesvědčit Spojené státy a členy amerického Kongresu, aby souhlasily s tím, že se rozšíří Severoatlantická aliance. Pro Američany to nebylo jednoduché rozhodování,“ řekl Hamáček.

Výdaje na obranu musí růst

Svět podle předsedy sněmovny není jednoduchý, jsou tu nové výzvy, nové hrozby. Každý členský stát by měl vydávat na obranu dvě procenta HDP, což je u nás 80 miliard korun.  „Nyní vydáváme jedno procento, tedy 42 miliard korun, a je to situace dlouhodobě neudržitelná. Nemáme tolik vojáků a techniky, kterou bychom potřebovali. I pod vlivem událostí na východ od nás se vláda rozhodla, že postupně navýší naše výdaje na obranu asi na 1,4 procenta HDP do roku 2020 s výhledem, že pokud bude potřeba, tak bychom prostředky zase navyšovali,“ informoval Jan Hamáček.

NATO podle něj čelí strategické výzvě, „…protože poté, kdy hrála roli jakéhosi světového policajta, působila v celé řadě zahraničních operací a v jednu chvíli už to vypadalo, že policejní práce po světě bude hlavní náplní její činnosti. A nyní na summitu  se debatovalo, do jaké míry bychom se zase měli vrátit k zajištění naší obrany.“

Závazek k přijetí eura

Další částí jeho obsažného výkladu byla Evropská unie: „ Bylo dobré, že nás naši kolegové ze Západu donutili v celé řadě věcí udělat reformy a stále nás nutí. Mimochodem, viz poslední zákon o státní službě nebo některé věci z hlediska boje proti korupci.“ To se podle Hamáčka dělá pod značným tlakem EU a je to dobře.

K euru pak řekl, že jednou z podmínek přijetí do Unie je i zavedení společné měny. „Referendum o přijetí eura už bylo, protože jsme se k jeho přijetí zavázali. Měli bychom uvažovat o vstupu do eurozóny. Vláda a minulý prezident měli velmi vyhraněný názor na Evropskou unii, a proto nebyla ČR tak aktivní v EU jako některé jiné státy, zejména třeba Polsko nebo Slovensko. Měli jsme účelové spojence typu Velké Británie a nepracovali jsme podle mého názoru s takovými logickými spojenci, jako jsou například státy Visegrádu, případně  Německo a Rakousko a další sousedé. To se změnilo příchodem nového prezidenta a nové vlády,“ uvedl.

Rusko úpí pod sankcemi

K problematice Ruska a Ukrajiny mimo jiné uvedl: „Rusové si s sebou nesou trauma rozpadu Sovětského svazu, vidí Američany, jak to u nich funguje. Rusko vlastně spadlo z piedestalu, kdy posílalo kosmonauty do vesmíru a mělo tisíce jaderných raket a všichni se ho báli.“ Vedení Ruska je dnes podle předsedy Parlamentu velmi sebevědomé a dává to všem najevo. Na druhé straně se však nachází v situaci, že z Ruska odtéká množství kapitálu, má problém s likviditou, protože z jejich bank lidé vybírají úspory. Vážné jsou podle Hamáčka dopady sankcí na těžbu ropy i výrazný pokles ceny této strategické suroviny.

Když se na západě Ukrajiny budou mít lidé lépe, tak na východě budou přemýšlet, že je lepší dívat se na Západ, než být pod vlivem Ruska.  Poté se zhrozil, jak dlouho mluví, když byl vybídnut i hejtanem Václavem Šlajsem (ČSSD), aby dal příležitost pro dotazy přítomných studentů.

Zákaz létat u Zemana jako u Klause nehrozí

První dotaz byl na zahraniční politiku. „Vláda a hlavní parlamentní demokracie hájí Spojené státy, Havlův odkaz, kdežto pan prezident hájí středoasijské republiky, které vraždí své obyvatelstvo,“  přihlásil se první student. „Nemyslím, že to je tak,“ odpověděl Jan Hamáček. „Mohu panu prezidentovi vyčítat, ale alespoň ze začátku panovala shoda, kam bychom chtěli orientovat naši zahraniční politiku… a v té době nezpochybňoval naše závazky vůči Alianci. Pokládám za nešťastné, že se v poslední době k tomu nevyjadřuje a spíš se vyjadřuje k věcem na východ od nás. To je chyba, to by asi dělat neměl a je rolí vlády, aby jej do jisté míry usměrnila. Neříkám, že máme užívat stejné metody jako v případu Klause, že mu zakážeme létat, ale je zapotřebí s ním mluvit. Je velká osobnost, velmi slušný politik, a je třeba komunikaci s ním vést a upozorňovat na to, že bychom měli mluvit všichni stejně.“

Nenahrávat!

Poté připomněl netaktické jednání náměstka ministra zahraničních věcí Petra Druláka, který v minulosti označil havlovské pojetí zahraniční politiky za chybné a škodlivé, jak je uvedeno například v internetovém vydání Blesku z 25. listopadu. Hamáček byl upozorněn, že si jeho projev zaznamenávají přítomní novináři. „Pokud to bude nahráváno, tak se musím mírnit…“  utrousil za smíchu mladého auditoria. Nato byl náš zpravodaj přítomným pracovníkem pravděpodobně tiskového odboru důrazně upozorněn, že by nahrávat neměl.

Jak odvolat neodvolatelného

Jedna z posledních otázek se týkala přímé volby starostů. „Problém je, že pokud máte starostu, který nemá většinu v zastupitelstvu, aby to fungovalo, museli bychom posílit jeho pravomoci, a to mi připadá jako přílišná centralizace v rukou jedné osoby,“ vysvětlil Hamáček. „V Banskobystrickém kraji je hejtmanem fašista, protože si jej tam lidi zvolili. A teď chodí a neví, co s tím. Odvolat jej nemohou a on jim dělá ostudu. Ať se zastupitelé snaží, jak se snaží, tak tam mají tohoto šílence,“ uvedl šéf sněmovny příklad ze sousedního Slovenska.

Koalice třeba i s Hitlerem?

A co s případem v severních Čechách a Duchcově, kde vznikla neuvěřitelná koalice ČSSD a Dělnické strany sociální spravedlnosti?  „Bohužel v uvozovkách jsme demokratická strana,“ prohlásil za všeobecného veselí Hamáček. „Máme ve vládě partnera, který nemá takový problém. Takhle rozhodne a je to vyřešené,“ upozornil v malé hádance na hnutí ANO. „Kdežto my máme mechanismy, kdy nemůžete vyhodit někoho z partaje…“ vysvětluje podle něj zmateční koaliční smlouvu s DSSS .

„Ta strana je svojí podstatou rasistická. Proto říkám, že to není o koaliční smlouvě, ale o hodnotách, na kterých stojí sociální demokracie. Nedokážu si představit, že by v roce 1934 německá sociální demokracie udělala koalici s Hitlerem. To je úplně úchylné uvažování. Když tedy chtějí mluvit s fašisty, tak ať jdou, ale ať nešpiní sociální demokracii,“ ukončil svou návštěvu gymnázia Jan Hamáček, který je v Poslanecké sněmovně již od roku 2006.

Václav Fiala

Vložil: Lucie Bartoš