Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pět plzeňských řek, pět skladatelů, školy z pěti evropských měst... V roce s pětkou na konci se Plzeň dočká něčeho výjimečného

20.11.2014
Pět plzeňských řek, pět skladatelů, školy z pěti evropských měst... V roce s pětkou na konci se Plzeň dočká něčeho výjimečného

Foto: Svět podle Jakuba

Popisek: Pět řek se stalo inspirací k výjimečnému koncertu.

Zhruba za rok, v říjnu 2015, zazní ve Velké Synagoze v Plzni výjimečný koncert, inspirovaný pěti plzeňskými řekami. Pět skladatelů zkomponovalo pro Evropské hlavní město kultury pět symfonických vět, které společně s pěveckým sborem přednese orchestr složený ze studentů hudebních škol z pěti evropských měst včetně hostitelské Plzně. Nechybí ani podobně tématicky laděná literární soutěž, chystají se i výstavy.

Pěvecké sbory a orchestr povede dirigent latinsko-amerického původu Norman Gamboa. Jde o jeden z velkých projektů v rámci hlavního hudebního programu Plzně 2015, který připravilo občanské sdružení Svět podle Jakuba ve spolupráci s plzeňskou konzervatoří a dalšími institucemi.

Na počátku bylo…

Na počátku byla úvaha nad významem slova domov. Je to krajina, lidé, informace. Domov je pro každého tak důležitý, že kamkoliv přichází, kousek z něj si nese s sebou.

Následovala úvaha nad důležitým médiem - voda jako informace, voda jako život, voda jako cesta.

Řeky, které sbírají vodu, aby ji donesly do našeho města, aby poté plynula jednou řekou dále, se pro nás staly symbolem důležitosti společné práce a zodpovědnosti za její výsledek.

Pětice hudebních mistrů

Před dvěma lety sdružení „Svět podle Jakuba“ oslovilopětici nadějných plzeňských skladatelů - Martina Červenku, Pavla Samiece, Jiřího Vyšatu, Tomáše Karpíška a jejich profesora,docenta Jiřího Bezděka. Představili jim svou myšlenku, oni se nechali inspirovat každý jednou z pěti plzeňských řek a zkomponovali pět samostatných symfonických vět. Každá z řek má své jméno, svou náladu, historii okolí, jímž protéká, každá má svůj úkol. To vše se také projevuje ve tvorbě těchto skladatelů, kteří nedávno dokončili svou práci. Všichni mají své příběhy, které je přivedly a provedly jejich tvorbou. Iniciátoři uměleckého projektu chtějí, aby lidé měli možnost se s nimi seznámit a zaposlouchali se do zvuku krajiny, která tvoří náš domov.

Autor Pavel Samiec o své práci na Úslavě říká: „Po celém toku této řeky je spousta magických míst, která nás neustále nutí k opětovným návratům a při každém návratu pak člověk objevuje něco nového. K řece jsem se nevydával proto, abych poslouchal zpěv ptáků, či šumění lesů a vod, jak by se mnohým mohlo zdát. Mé výlety se soustředily spíše na náladu a určitou poetičnost, kterou v sobě tato krajina ukrývá. S nashromážděnými pocity jsem se pak vracel k práci na Úslavě a snažil se vše vyprávět hudbou.“

S vědomím toho, že nejen pro mladé umělce je podstatné co nejširší poznání světa a nic nepomůže lépe ke vzájemnému poznání a pochopení se než práce na společné věci, se organizátoři rozhodli přizvat k projektu „5 ŘEK“ zahraniční studenty, aby společně s plzeňskými mladými hudebníky pracovali na nastudování tohoto nově vzniklého hudebního díla. Společně získané zkušenosti mohou být základem pro další projekty mezinárodního charakteru a další příležitostí k obohacení se navzájem.

Dirigentem bude Latinoameričan

Na projektu se podílí kromě plzeňské konzervatoře také konzervatoř v Košicích, v belgickém Mons a hudební akademie v lotyšské Rize, pátá škola je ještě v jednání.

V říjnu 2015 proběhne v Plzni během několika dnů závěrečné nastudování skladeb orchestrem společně se smíšenými pěveckými sbory Česká píseň a En arché a Komorním sborem českých muzikantů vedenými Vojtěchem Jouzou.

Tohoto nelehkého úkolu se ujme dirigent latinsko-amerického původu Norman Gamboa, USA, který velice rád podporuje práci soudobých skladatelů a má zkušenosti s vedením mladých orchestrů.

Těšte se na koncerty ve dvou termínech

Premiéra se uskuteční 15. 10. 2015 ve Velké synagoze v Plzni, druhý koncert proběhne 18. 10. 2015 v Jízdárně ve Světcích u Tachova.

Krajský úřad připravil doprovodné aktivity

Slavnostnímu vyvrcholení projektu bude předcházet mnoho aktivit, které vznikly ve spolupráci s Krajským úřadem Plzeňského kraje, Odborem školství, mládeže a sportu.

V září až říjnu 2015 budou prezentovány výsledky literární soutěže (byla vyhlášena v říjnu 2014 pro literární i výtvarnou oblast na téma řeka).

Veřejná čtení se plánují v Domě hudby nebo také například v Meeting Pointu na náměstí Republiky a na dalších místech.

Výstavy výtvarných děl žáků a studentů nejen uměleckých škol z Plzeňského kraje proběhnou opět v Domě hudby, v OC Plaza – Plzeň, o dalších prostorech se ještě jedná.

Dvoudenní festival hudebních souborů ZUŠ v amfiteátru Plaza - Plzeň bude mít podtitul 5 PRAMÍNKŮ a dnes již je přihlášených 15 souborů z celého Plzeňského kraje.

Nad projektem převzal záštitu Jiří Struček, náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství, sportu, cestovního ruchu a projektu Plzeň 2015.

Za spolupráci a finanční podporu kromě již zmíněných škol a pěveckých sborů děkují pořadatelé o.p.s. Plzeň 2015, Plzeňskému kraji, Židovské obci v Plzni, MKS Tachov a OC Plaza – Plzeň. 

Zdroj: TZ

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš