Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Protest v Plzni: Ztratili jsme důstojnost z havlovského období, současný prezident nám nabízí ponižování se před Ruskem a Čínou!

18.11.2014
Protest v Plzni: Ztratili jsme důstojnost z havlovského období, současný prezident nám nabízí ponižování se před Ruskem a Čínou!

Foto: Jakub Sobek

Popisek: Protestní akce proti Zemanovi se v Plzni zúčastnila asi dvacítka lidí.

Na plzeňském náměstí se v podvečerních hodinách shromáždilo kolem dvaceti lidí, kteří si přečetli výzvu Evy Bednářové, jež kolovala po sociálních sítích a reagovala na aktuální situaci kolem prezidenta Zemana, skupiny Pussy Riot a vlastně i na odkaz 17. listopadu.

V její výzvě se mj. uvádí: „Budu demonstrovat proti tomu, že prezident Zeman podporuje věznění skupiny Pussy Riot a jiných odpůrců Putina, proti tomu, že hledá vzor v totalitarizující Číně, a tomu, že čirý pragmatismus - který Zeman svým jednáním podporuje - sílí v naší zemi podle mě velmi nebezpečně. Mám pocit, že jsme už úplně ztratili důstojnost, kterou jsme mohli  prožívat v havlovském období. Náš současný prezident nám nabízí ponižování se před Ruskem a Čínou. Nevím ještě, jak své názory zformuluji, ale ubohost, kterou zažíváme v poslední době, je pro mě nesnesitelná. Uvědomuji si, že mé rozhodnutí je svým způsobem groteskní, pociťuji ale nutnost veřejně sdělit, co prožívám.“

Plzeň se neangažuje?

Skupinka aktivistů, vesměs rodina Bednářových, rozvinula transparent a vyzvala přítomné, aby reagovali. Eva Bednářová na úvod vysvětlila, že ji sem  přivedlo to, že  pan prezident si myslí, že s ním nesouhlasí pražská kavárna. A že v protestech je Plzeň poměrně mrtvým městem. A aby to tedy oživila, uspořádala tento protest. „Nikoho jsem k ničemu nevyzývala, jen jsem  vám sdělila, že tady budu…Pro mne asi nejhorší je to, že ta společnost podle mne ztratila nějakou chuť a chápu,  že ten revoluční patos vyprchá a chápu, že prezident jako Havel nebo Masaryk se dostanou k moci jen v naprosto mimořádné situaci. Chuť kšeftovat je podle mne příliš a myslím si, že náš pan prezident jí dost symbolizuje, uvedla v narážce na obchodní vazby s Čínou.“

Vazalové prezidenta

„Dělá z nás, co jsme byli dřív – vazalové, otroci a to by tento pán velice rád viděl,“ vykřikl ze skupinky příchozích starší muž. Organizátorka, či spíše svolavatelka akce pak pokračovala: „Mohla jsem sedět doma a myslet si své, ale přišlo mi to všechno tak neúnosné, že to veřejného prostoru musím také. Po tolik letech, co tu s námi pan Havel není, je naším velikým neštěstím všichni žijící prezidenti. Jeden v poslední době pro mne neuvěřitelně chrlí nějaké nenávistné řeči, takové jako skoro z cesty a netají se tím, že už nebude nic skrývat, což se mu ani předtím nedařilo, ale teď už to dosáhlo nějaké formy už jako patologické. A ten druhý ve své nesmírné blahosklonnosti působí tak jako shovívavě, tak prezidenta Havla hodnotí takovým tónem, že se člověku málem dělá špatně,“ dokončila svou řeč ve zjevné narážce na Václava Klause.

Kritika města a pochvala médiím

„Tady se dělají petardy a nesmyslné akce a měli bychom si připomenout nejvýznamnější událost za posledních padesát let,“ rozšílil se muž s malým děckem, poukazující na neorganizované oslavy 17. listopadu.  „Je to pro Plzeň ostuda, tady by se mělo něco konat, buď ti lidé přijdou nebo nepřijdou, ale ani  pokus, prostě vůbec nic a to nám přišlo prostě všechno dohromady hrozně líto, uvedla pro ParlamentniListy.cz maminka paní  Evy Bednářové, Věra, držící stále portrét Václava Havla. „ A výsledek té lítosti je, že jsme teď tady všichni celá rodina. Srovnat se s vlastním svědomím alespoň tímhle způsobem, obstát ….“

Několik postávajících mladých lidí drželo v rukou symbolické červené karty, které dav na pražském Betlémském náměstí ukázal Miloši Zemanovi. Značný zájem médií byl organizátorům velmi sympatický, protestující chválili sdělovací prostředky, že se o problém zajímají. Po necelé půlhodince pak akce skončila.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová