Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plzeň si připomene události listopadu roku 1989. Přijďte na klubovou noc, underground do Pekla, na Jardu Hutku, svěcení zvonů...

12.11.2014
Plzeň si připomene události listopadu roku 1989. Přijďte na klubovou noc, underground do Pekla, na Jardu Hutku, svěcení zvonů...

Autor: Michal Kobrle

Popisek: Kapela KRCH-OFF

Mši svatou, svěcení nových zvonů, vernisáž výstavy s názvem Listopad 1989 v Plzni, neformální besedu spojenou s koncertem Jaroslava Hutky, World Dinner nebo klubovou noc nabízí program, který město Plzeň připravilo ve spolupráci se společností Plzeň 2015 na 17. listopad, den, který je po světě známý jako Mezinárodní den studentstva a v České republice se vztahuje ke dvěma historickým milníkům, jež od sebe dělí půl století: uzavření českých vysokých škol v roce 1939 a začátek sametové revoluce v roce 1989.

Den boje za svobodu a demokracii uctívalo město Plzeň poslední čtyři roky především slavnostním setkáním, při kterém primátor uděloval významná městská ocenění. Letos pořádá již v předvečer výročí velký undergroundový koncert v kulturním domě Peklo, na němž vystoupí kapely BURGTHEATER, J. H. KRCHOVSKÝ & KRCH-OFF BAND, PŮLNOC a ECHT!

Neotřelá venkovní výstava zkombinuje novinové články a fotografie

Do odpoledního programu v pondělí 17. listopadu je zařazeno svěcení nových zvonů, které se následující den budou zvedat do věže katedrály sv. Bartoloměje, nebo vernisáž venkovní výstavy Listopad 1989 v Plzni, která je naplánována na 15. hodinu před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje.

Výstava prostřednictvím dobových dokumentů, novinových článků, pouličních nápisů, ale především velkoformátových fotografií Radovana Kodery ukazuje, jak se situace na podzim roku 1989 v Plzni vyvíjela, jak město v té době vypadalo a co se tady dělo. „Radovan Kodera fotografoval v ulicích a na exponovaných veřejných prostranstvích města, kde se odehrávaly důležité, ale i zdánlivě marginální události, kde se objevovala písemná sdělení, výzvy, proklamace a svérázná hesla. V průběhu roku shromažďoval písemné dokumenty, zejména novinové články z oficiálního i neoficiálního tisku, a právě na kombinaci dobových novinových článků a fotografií je založena koncepce výstavy,“ říká Jana Komišová z odboru prezentace a marketingu magistrátu. 

Přijdou ti, kdo se listopadových událostí účastnili

Na události listopadových dnů se bude rovněž vzpomínat při panelové diskusi v kavárně Nebe kulturního domu Peklo. Koordinovat ji budou aktivní účastníci listopadových událostí v Plzni Vladimír Líbal, Jiří Podlipný, Zdeněk Prosek, Miroslav Anton a doprovodí ji svými osobitými písničkami Jaroslav Hutka.

„Vše se stalo tak, jak se asi stát mělo. Nemyslím si, že bychom něco měli dělat jinak. Hlavně zpočátku jsme byli vrženi do víru dění, moc času na nějakou systémovější či promyšlenější práci nezbývalo, museli jsme reagovat rychle a v takové situaci se vždy nějaké chyby najdou. Ale nemyslím, že by byly zásadní. Vše se vyvíjelo tím žádoucím směrem,“ nahlíží na události listopadu 1989 s odstupem času jeden z diskutujících Vladimír Líbal.

Již 25 let můžeme studovat, co chceme. A najezme se

Slavnostní odpoledne zakončí v Pekle akce World Dinner s podtitulem Již 25 let můžeme studovat, co chceme a kde chceme, oslavte Mezinárodní den studenstva formou společné večeře! Návštěvníkům nabídne ochutnávky tradičních jídel různých národů připravených zahraničními studenty studujícími v Plzni.

Na večer je naplánován ještě jeden hudební zážitek, Klubová noc v Jazz Rock Café v podobě koncertu Ondřeje Smeykala & Pavla Plánka.

Vstupenky na undergroundový koncert 16. listopadu v hodnotě 99 Kč jsou dostupné na www.plzenskavstupenka.cz, v den koncertu bude možné si je zakoupit přímo na místě za 149 Kč.

logo pro akci Listopad 89 

Zdroj: TZ

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace