Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plzeň si připomene události listopadu roku 1989. Přijďte na klubovou noc, underground do Pekla, na Jardu Hutku, svěcení zvonů...

12.11.2014
Plzeň si připomene události listopadu roku 1989. Přijďte na klubovou noc, underground do Pekla, na Jardu Hutku, svěcení zvonů...

Foto: Michal Kobrle

Popisek: Kapela KRCH-OFF

Mši svatou, svěcení nových zvonů, vernisáž výstavy s názvem Listopad 1989 v Plzni, neformální besedu spojenou s koncertem Jaroslava Hutky, World Dinner nebo klubovou noc nabízí program, který město Plzeň připravilo ve spolupráci se společností Plzeň 2015 na 17. listopad, den, který je po světě známý jako Mezinárodní den studentstva a v České republice se vztahuje ke dvěma historickým milníkům, jež od sebe dělí půl století: uzavření českých vysokých škol v roce 1939 a začátek sametové revoluce v roce 1989.

Den boje za svobodu a demokracii uctívalo město Plzeň poslední čtyři roky především slavnostním setkáním, při kterém primátor uděloval významná městská ocenění. Letos pořádá již v předvečer výročí velký undergroundový koncert v kulturním domě Peklo, na němž vystoupí kapely BURGTHEATER, J. H. KRCHOVSKÝ & KRCH-OFF BAND, PŮLNOC a ECHT!

Neotřelá venkovní výstava zkombinuje novinové články a fotografie

Do odpoledního programu v pondělí 17. listopadu je zařazeno svěcení nových zvonů, které se následující den budou zvedat do věže katedrály sv. Bartoloměje, nebo vernisáž venkovní výstavy Listopad 1989 v Plzni, která je naplánována na 15. hodinu před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje.

Výstava prostřednictvím dobových dokumentů, novinových článků, pouličních nápisů, ale především velkoformátových fotografií Radovana Kodery ukazuje, jak se situace na podzim roku 1989 v Plzni vyvíjela, jak město v té době vypadalo a co se tady dělo. „Radovan Kodera fotografoval v ulicích a na exponovaných veřejných prostranstvích města, kde se odehrávaly důležité, ale i zdánlivě marginální události, kde se objevovala písemná sdělení, výzvy, proklamace a svérázná hesla. V průběhu roku shromažďoval písemné dokumenty, zejména novinové články z oficiálního i neoficiálního tisku, a právě na kombinaci dobových novinových článků a fotografií je založena koncepce výstavy,“ říká Jana Komišová z odboru prezentace a marketingu magistrátu. 

Přijdou ti, kdo se listopadových událostí účastnili

Na události listopadových dnů se bude rovněž vzpomínat při panelové diskusi v kavárně Nebe kulturního domu Peklo. Koordinovat ji budou aktivní účastníci listopadových událostí v Plzni Vladimír Líbal, Jiří Podlipný, Zdeněk Prosek, Miroslav Anton a doprovodí ji svými osobitými písničkami Jaroslav Hutka.

„Vše se stalo tak, jak se asi stát mělo. Nemyslím si, že bychom něco měli dělat jinak. Hlavně zpočátku jsme byli vrženi do víru dění, moc času na nějakou systémovější či promyšlenější práci nezbývalo, museli jsme reagovat rychle a v takové situaci se vždy nějaké chyby najdou. Ale nemyslím, že by byly zásadní. Vše se vyvíjelo tím žádoucím směrem,“ nahlíží na události listopadu 1989 s odstupem času jeden z diskutujících Vladimír Líbal.

Již 25 let můžeme studovat, co chceme. A najezme se

Slavnostní odpoledne zakončí v Pekle akce World Dinner s podtitulem Již 25 let můžeme studovat, co chceme a kde chceme, oslavte Mezinárodní den studenstva formou společné večeře! Návštěvníkům nabídne ochutnávky tradičních jídel různých národů připravených zahraničními studenty studujícími v Plzni.

Na večer je naplánován ještě jeden hudební zážitek, Klubová noc v Jazz Rock Café v podobě koncertu Ondřeje Smeykala & Pavla Plánka.

Vstupenky na undergroundový koncert 16. listopadu v hodnotě 99 Kč jsou dostupné na www.plzenskavstupenka.cz, v den koncertu bude možné si je zakoupit přímo na místě za 149 Kč.

logo pro akci Listopad 89 

Zdroj: TZ

Vložil: Lucie Bartoš