Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministr popsal, jak to vypadalo, když umíral. Díky tomu se prý nemusí hnát za každou kostí

09.11.2014
Ministr popsal, jak to vypadalo, když umíral. Díky tomu se prý nemusí hnát za každou kostí

Foto: mvcr

Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec se dokázal poprat se závislostí na jídle a během roku zhubnout k nepoznání. Málem ale za to zaplatil životem

Známý politický komentátor Petr Nováček vysvětluje, proč premiér Sobotka preferuje coby svého spojence více než kohokoliv jiného ministra vnitra Milana Chovance. Podle Nováčka je prý nekonfliktní. Jeho životní příběh prozrazuje, jaké jsou dnes jeho priority. A zatímco v případě řady jiných politiků si média všímají spíše skandálů, Milan Chovanec je předmětem jejich zájmu z jiného důvodu. Dokázal se poprat se závislostí na jídle a během roku zhubnout k nepoznání. Jenže, stálo ho to téměř život.

Milan Chovanec se stal tento týden aktérem populárního cyklu České televize Třináctá komnata. Poněkud paradoxně, protože byť je název pořadu pouhou metaforou, ve skutečnosti znamená, že někdo něco skrývá. Ale ministr Chovanec hovoří o svém fatálním životním problému velmi otevřeně, a navíc dost často. Přesto je jeho přiznání, jak se dokázal doslova porvat se závislostí na jídle a s tím související morbidní obezitou, úctyhodné.

Chovanec je díky tomu jedním z mála českých politiků, který si zaslouží obdiv. Jediné tajemství, které kvůli svému handicapu ukrýval, se týkalo jeho noční vášně. Hrozivá kila nabral převážně tak, že celý den nejedl a v noci dostal vlčí hlad. Čekal, až manželka usne, a pak se vloupal do ledničky. Navrch spořádal další nejrůznější kalorické bomby – tatranky, brambůrky, nutelu. Ty jsou zdrojem rychlých sacharidů s vysokým glykemickým indexem, takže navíc povzbuzují chuť k jídlu.

Hubněte se Milanem

Svoje trable s obezitou dal s nebývalou mírou otevřenosti všanc veřejnosti. Již jako hejtman Plzeňského kraje založil web, na němž podobné postižené tlouštíky vyzývá „Hubněte s Milanem!“ Mimo jiné se zde přiznává, že s obezitou bojuje celý život a že se v roce 2012 dopracoval až k neuvěřitelným 180 kilogramům. Přestože mu v té době bylo pouze dvaačtyřicet let, měl problémy jako stařec. „Už po několika rychlejších krocích jsem nemohl dýchat, kyčle, kolena i kotníky bolely snad každý den,“ popisuje svůj stav.

Vážně ohrožené zdraví se smrtelným rizikem mu navíc potvrdil lékař. Dostal strach, a tak se ze dne na den rozhodl pro radikální řez. „Naštval jsem se tehdy sám na sebe, uklidil jsem si v sobě a začal. Základem je přestat si lhát do vlastní kapsy a neodkládat problém na zítra.“ Za první rok dokázal zhubnout šedesát kilogramů. Zatímco dříve byla Chovancova životospráva děsivá, dnes je reklamou na zdravý životní styl. Dodržuje jídelníček, sestavený na míru, jí zdravé obiloviny, ryby a zeleninu. A hlavně vášnivě sportuje.

Viděl vlastní umírání

Jenže radikální zhubnutí neznamenalo vítězství a Chovance téměř stálo život. Kritická situace nastala v okamžiku, kdy se rozhodl nechat si operativně odstranit přebývající kůži na břiše. Po zdánlivě banální operaci však málem vykrvácel, ztratil více než tři litry krve. Poté ještě dostal dvakrát těžkou sepsi a otravu krve. Divákům Třinácté komnaty s pokorou popsal stav, kdy umíral: „Postupně mi bylo hůř a hůř, furt se mi chtělo spát... Začal jsem ztrácet vědomí, měl jsem halucinace, napřed obrovský strach ze smrti... Pak přišla třetí fáze, smíření, jen jsem myslel na své nejbližší, na svého syna... Neviděl jsem bílé světlo na konci tunelu, spíš to byl pocit, že tělo nepotřebuji. Ale ten konec byl velice příjemný.“

Díky meznímu zážitku změnil jako vysoce postavený politik systém hodnot. I podle jeho blízkých jej nemoc velmi změnila. „Přestal jsem mít strachy, které jsem dřív kompenzoval jídlem... Ten příběh s umíráním vás hodně osvobodí, pochopíte, co je na tom světě důležité a co důležité není, mně to dává strašnou volnost. Dnes se nemusím hnát za každou funkcí, za každou kostí,“ svěřil se televizním divákům.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová