Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lavička Václava Havla vydržela v Plzni jen několik dní. Komu je trnem v oku? Mstí se někdo, nebo je to „jen“ obyčejný vandalismus?

04.11.2014
Lavička Václava Havla vydržela v Plzni jen několik dní. Komu je trnem v oku? Mstí se někdo, nebo je to „jen“ obyčejný vandalismus?

Foto: Jan Polívka

Popisek: Na Lavičce Václava Havla chybí po útoku vandalů skleněné ozdoby v hodnotě několik tisíc korun. Je to „práce" opilců a zfetovaných bezdomovců, nebo svérázná podoba protestu?

Od slavnostního otevření Lavičky Václava Havla uplynulo v Plzni jen několik málo dní a již se stala terčem útoku zatím neznámého vandala. Skleněné doplňky – typické červené srdce a zelené koule. Škoda je v řádu několik tisíc korun, po pachateli pátrá policie. Město již objednalo nové, při častějším opakování je však možné, že umělecké dílo Bořka Šípka v částce 350 000 korun bude později bez těchto artefaktů. Město je rychlostí vandalů konsternováno. Podle vyjádření primátora města Martina Baxy (ODS) na serveru Novinky.cz jde o neomluvitelné vandalství.

Všechny překvapila rychlost vandalů – několik dní od postavení ještě v žádném jiném městě nebylo tak rychle poškozeno, byť i v dalších sídlech  toto umělecké dílo nenechávalo poberty klidnými. „Já to považuji za morálku celé společnosti,“ vyjádřila se k případu senátorka Milada Emmerová. „Vandalismus, všechno zničit, nic není svaté. To je jako v případě dopravních podniků – já a revizor, to je totéž,“ upozornil na svoji velmi medializovanou jízdu „na černo“ v krajské metropoli v Plzni.

Prý kontroverznost ve všech směrech

Poslanec za KSČM Jiří Valenta byl pro ParlamentniListy.cz podstatně sdílnější: „Osobně se domnívám, že obě události jsou ve svém vzájemném kontextu více než smutné. Ať již schválení a realizace tohoto ideologicky předpojatého, klientelisticky zadaného a zjevně předraženého  pseudouměleckého artefaktu, tak samotné jeho vandalské poničení. Obecně považuji takovýto vandalismus za známku lidské nekulturnosti a duševní nedostatečnosti jedince či skupiny, přičemž obdobné hodnocení bych vyjádřil i v případě, kdyby se jednalo i o zcela nevhodně zvolenou formu občanského protestu, ať již z jakékoliv strany politického spektra. Při jednání zastupitelstva města Plzně jsem se k záměru zbudování tohoto ideologického památníku velice jasně vyjádřil a jako jediný i negativně hlasoval. Paradoxně jsem však rád, že Havlova lavička v Plzni je, neboť bude dlouhou dobu připomínat občanům jeho kontroverzní  život a především některé sociálně - politické postoje a současně varovat před dalším, obdobným zbytňujícím se kultem osobnosti, který je v tomto konkrétním případě bohužel kýmsi i po Havlově smrti vydatně, avšak zcela zbytečně a neefektivně, živený.“

Příležitost pro sázky

Někteří místní občané však nastalou situaci hodnotí jako vzdor lidí, kteří podobnou aktivitu nechtěli. „Ty peníze mohly jít úplně někam jinam. Cožpak tu nemáme kam dávat třeba na sociální účely a neziskovky pořád prosí o každou korunu?“ řekla důchodkyně Marie. „V rozpočtu města je to jako plivnutí, přesto  to tu nemělo být. Pokud se nenašel nikdo, kdo by to chtěl sponzorovat – což se divím, že nikdo z jeho obdivovatelů to nechtěl uhradit. A je vůbec morální od pana Šípka, aby takhle kasíroval jednotlivá města? Možná, že by ani samotnému Havlovi by tenhle novodobý kult osobnosti nebyl po chuti…“ Pětadvacetiletý nezaměstnaný Petr je ještě radikálnější: „Před pár lety, když se tu měl stavět nový obchoďák, tak se tu hrozilo, že to protestující zapálí. Takže tohle je odplata za to, že se nás nikdo neptá. Ať jsou na magistrátu rádi, že se nehovoří o defenestraci. Už by to radní i úředníci potřebovali jako sůl.“

Také na sociálních sítích se k tomu široce diskutuje. Trnem v oku je zvláště cena, na druhé straně však někteří občané upozorňují, že Plzeň po bývalém prezidentovi nemá pojmenované ani divadlo, ani uličku, takže alespoň toto umělecké dílo může být turisticky atraktivní. Někteří však již uzavírali sázky, jak dlouho Lavička vydrží.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová