ANO je prý nezkušené, politicky naivní a co vlastně ví o městě? Zasvěceně ze zákulisí vyjednávání, kdy vítěz prohrál radnici. Příště se na ty volby vyseru, sdělil volič
21.10.2014
Foto: Hans Štembera
Popisek: ANO, ilustrační foto
REPORTÁŽ Plzeňské zákulisní jednání o koalici v krajském městě dalo jednoznačnou „stopku“ hnutí ANO. Trnem v oku je lídr hnutí Pavel Šrámek, aspirující na primátora, který podle některých zdrojů, jež oslovily ParlamentniListy.cz postupoval pro budoucího komunálního politika značně nestandardně, což prý může vycházet z neznalosti situace, nezkušenosti v „malé politice“, anebo právě z toho, že radnici by řídil jako firmu….
„Jestli nás někdo bude podezřívat, že jsme někoho špinili nebo že jsme se nechovali úplně korektně, není to pravda,“ říká stávající dosluhující ekonomický náměstek a budoucí primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). „ Chovali jsme se maximálně korektně. To je prostě politika. Pokud někdo nezná tuto problematiku, tak bohužel, jeho problém. Nicméně my jsme připraveni dělat pro tohle město a to je ten primární cíl,“ směřuje k problému vyjednávání.
Podpásovky od jediného muže?
„Bylo to jednání plné zvratů, my jsme se s ANO potkali, řekli jsme si, že umíme ANO a TOP 09 najít shodnou spolupráci, OK, v pořádku. Je otázka, kdo bude dělat primátora a jdeme jednat o tom, abychom zkopírovali tu vládní sestavu. KDU-ČSL je pro nás přirozený koaliční partner, takže tam jsme si řekli, jasně. Dokonce jsme si to řekli i s Patrioty, se kterými to máme lidsky i myšlenkově blízko. ANO, přestože deklarovalo – a teď nemyslím vyjednávací tým, ale pan Šrámek a pravděpodobně to neměl konzultováno se svými kolegy, tak začal vyjednávat mimo tu možnost sestavit koalici se sociální demokracií. V momentě, kdy jsem se dozvěděl, že se chýlí k nějaké teoretické dohodě, nebo že bude vyvíjen tlak společně ANO a TOP 09 na ODS, aby s nimi šli, tak jsem zahájil intenzivnější jednání a zvrátil jsem ten stav.“
Pod dohledem exhejtmana
Podle Zrzaveckého byl ministr vnitra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec účastněn většiny vyjednávání, hlavně těch klíčových. „Podle toho, co říkal, tak pan premiér Sobotka je rád, že v Plzni bude mít sociální demokracie svého primátora a také je rád, že se povedlo zapojit KDU-ČSL do té koalice, protože to bylo cílem,“ uvedl Zrzavecký úlohu bývalého plzeňského hejtmana. „Při Sobotkově návštěvě v Plzni, kdy podpořil kandidáta na senátora Václava Šimánka, premiér nepreferovat žádnou variantu, samozřejmě pokud to bude, tak OK, pokud ne, nikdo ti nadávat nebude, jsme jenom lidi, nevidím v tom jakýkoliv problém. Cílem bylo vyjednat maximum možného pro sociální demokracii a pokud možno domluvit se s našimi partnery na vládní úrovni a to se z poloviny podařilo a já jsem za to rád.“
To tu (prý) ještě nebylo
K jednání poslance Pavla Šrámka pak Zrzavecký pro ParlamentniListy.cz uvedl: „Něco takového jsem nezažil. Já jsem přišel taky z byznysu do politiky a než jsem tam vstoupil jako placený politik, tak jsem se připravoval v rámci stranických struktur devět let. Najedete ty procesy, jak se co dělá, stanovy a tak dál, postupy, a pak se začnete učit komunální politiku. Já to kolegovi Šrámkovi vůbec nevytýkám, já si myslím, že lidsky je úplně v pohodě chlap, ale on je manažer, on je zvyklý rozhodovat, řídit sám za sebe. V politice nejednáte sám za sebe. Tam pokud dostanete mandát, tak můžete něco připravit a pak se musíte jít zeptat. A demokratická většina vám musí říci – udělal´s to správně, pokračuj dál.“
„My jsme měli dohodu, že se v neděli potkáme, pak v pondělí také, řekli jsme OK, bez Chovance a Volnýho nejednáme, vrací se ve středu večer, ve čtvrtek můžeme pokračovat, dokonce jsme měli stanovený termín. Ale v průběhu toho týdne už jsem se dozvídal, že pan Šrámek i přesto, že deklaroval, že nebude jednat jinde, tak jednal. On dnes říká - vždyť je to legitimní. Je to legitimní, ale když řeknu nejednám, čekám, tak se nejedná. Když se řekne, já si to jdu oťuknout, uvidíme, jaká je situace, tak je to v pořádku, je to zcela legitimní. To mi na tom vadí a já to přisuzuji řekněme té politické nezkušenosti. Nic víc, nic míň.“
...vidí téměř do postele….
Martin Zrzavecký pak zabrousil do své strany: „Sociálních demokratů je v Plzni 300. V sociální demokracii jsem šestnáct let a samozřejmě, že přicházejí noví lidé a bohužel, někteří nám odcházejí. A teď nemyslím to, že by odcházeli k nějaké jiné politické straně, ale prostě přirozeně zestárnou a odchází. Ale já těm lidem vidím pomalu do kuchyně. A oni zas mě. My o sobě víme, kdo jme, co jsme, jaké máme koníčky a kde kdo bydlí,“ vysvětlil vztahy uvnitř strany a dal to do kontrastu s ANO: „Tohle oni nemohou vědět, to může pro ně být v budoucnosti problém. Manažer je většinou zvyklý pracovat, i když týmově, pak ale rozhodovat sám, přenést na sebe tu odpovědnost, a tady to nefunguje a tam mohou vznikat problémy.“
Patrioti o beznaději opozice
Ludvík Rösch za Občané Patrioti k tomu uvádí: „Já jsem už v zastupitelstvu v pátém období, role opoziční je z jedné strany těžší, je pesimistická v tom směru, že nic moc neprosadíte. Psychicky je těžší, fakticky snazší – nenesete odpovědnost, kritizujete, poukazujete na chyby. Hrozně vás deptá, že pořád vás přehlasovávají, až na výjimky nic neprosadíte a až když vás potřebují a mají málo hlasů, tak jsou ochotni naslouchat nějakým vašim připomínkám a postřehům,“ dodal k „nevděčné“ roli opozice.
K hnutí ANO uvedl: „ Oni ty zkušenosti také získají, ale slušelo by jim více skromnosti. Kdyby z hlediska taktického ty jejich požadavky nebyly nepřiměřené – no, oni nebyly nepřiměřené ve smyslu vítěze voleb, ale jakmile se spočetly hlasy, tak ten vír na dně řeky se usadil a bylo zřejmé, že nejsilnější vyjednávací pozici má sociální demokracie… Z hlediska taktického měli včas nabídnout sociální demokracii toho primátora a mohli být koaličními partnery oni. A navíc při těch předvolebních debatách bylo vidět, že o tom městě tedy toho opravdu moc nevědí. Každý partner, který uvažoval o spolupráci, tak si pak položil otázku, jak bude po jejich boku prostě město řídit, když oni o něm moc nevědí…“
Staré páky a mlaďoši
Martin Baxa (ODS), který odchází z postu primátora a ujme se funkce prvního náměstka pro kulturu, se zodpovědností za Evropské hlavní město kultury místo stávající Evy Herinkové (ČSSD), má na situaci jednoznačný názor: „…nebylo pro nás akceptovatelné a přípustné, abychom do této nové koalice vstoupil s nezkušeným a politicky nováčkovským politickým hnutím ANO!“
Vyhrály staré pořádky…
Z hnutí ANO, konkrétně od Pavla Šrámka, přišlo jen písemné vyjádření, kde se mimo jiné uvádí, že útok Martina Zrzaveckého je ryze účelový. „Evidentně potřebuje důvod k ospravedlnění občanům města Plzně, proč koalice v tomto formátu vznikla a sdělit jim, že má nejlepší předpoklady pro vedení města. Všichni jednali se všemi a není na tom nic překvapivého. Poslední jednání mezi ANO a ČSSD, na kterém byla deklarována naše priorita uzavřít koalici na vládním modelu, proběhlo v pátek 17. 10. v dopoledních hodinách. Bylo nám jasně sděleno, že pro ČSSD je prioritou post primátora. Abych neblokoval jednání a účast ANO ve vládě v Plzni, vzdal jsem nároku na tento post a nadále jsme požadovali jen tři místa z devíti ve vedení města. S tímto jsme se rozešli. Další jednání s naším vyjednávacím týmem již neproběhla a v noci na sobotu byla uzavřena koalice, o které jsem se dozvěděl až z médií. Nejsme překvapeni, že v Plzni vznikla koalice ČSSD, ODS, KDU a Občané Patrioti. Nebyl to souboj pravice a levice, ani témat. Vyhrály staré pořádky, které tu koexistují posledních dvacet let. Všichni se znají, mají zavedená pravidla spolupráce a fungování. Myslím si ale, že tato koalice nepřinese Plzni stabilitu.“ V závěru svého prohlášení pak Šrámek uvádí, že ANO bude tvrdou konstruktivní opozicí. Předpokládá také, že funkce šéfa kontrolního výboru bude nabídnuta hnutí ANO jako nejsilnější opoziční straně.
Podle dosluhujícího primátora Baxy město Plzeň nepotřebuje žádnou změnu a experiment. „My jsme divadlo nehráli, ale postavili!“ zní heslo, které stále ještě visí na billboardech a plakátech a které je hozenou rukavicí do tváře ANO, jenž, jak je vidět, s gustem odstranilo téměř staronové vedení magistrátu. „Modro-oranžovou vystřídala oranžovo-modrá,“ řekl pro ParlamentniListy.cz jeden z náhodně oslovených chodců na plzeňském náměstí. „Vlastně všichni vyhráli – jen mimo ANO, které kupodivu dostalo nejvíc, vyhrálo a nakonec skončí v opozici. Příště už na nějaké volby z vysoka se….u“.
Václav Fiala
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová