Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsou to vojáci v šiku! Kníže byl v Plzni na pivu, poplival Babiše a obklíčil se hezkýma holkama. Co se dělo pak? Byli jsme přitom

07.10.2014
Jsou to vojáci v šiku! Kníže byl v Plzni na pivu, poplival Babiše a obklíčil se hezkýma holkama. Co se dělo pak? Byli jsme přitom

Foto: ANO

Popisek: Kníže v Plzni

REPORTÁŽ Kandidáty plzeňské Topky přijel do Plzně podpořit předseda strany Karel Schwarzenberg (TOP 09). Lidé se s bývalým ministrem zahraničí nadšeně fotografovali, žádali o autogramy a při té příležitosti pokládali Schwarzenbergovi nejrůznější dotazy. Pomyslným průvodcem celého setkání s občany byl jemný chmelový odér linoucí se z nedalekého plzeňského pivovaru, kam poslanec později také zamířil.

„Na pivo s Karlem“ tak bylo jednou z nejdůležitějších kontaktních akcí plzeňské TOP 09. Mnohatisícový dav, směřující na tradiční Pilsner Fest, procházel v jedné z několika přístupových cest kolem postaveného stánku a pod nafukovací červenou bránou TOP 09.

Kromě lídrů plzeňské kandidátky TOP 09 se na mítinku objevil také současný europoslanec Jiří Pospíšil, jež se nechal se svým asistentem svézt jakousi „stranickou" rikšou. Ta je součástí kampaně plzeňské Topky. Zájem však občané jevili i o jinou atrakci, a sice cyklobar, jehož pasažérem byl právě i Karel Schwarzenberg. Při projížďce Štruncovými sady, kde se setkání uskutečnilo, si mohli lidé jedoucí na cyklobaru s bývalým ministrem popovídat, čehož také hojně využívali. Nouze však nebyla ani o negativní reakce. „Šaškárna," ohodnotil kampaň jeden z kolemjdoucích. „Já mám vás tak rád,“ tahal mu za rukáv jeden postarší obdivovatel. Předsedovi strany se v kroužku vesměs mladých obdivovatelek, jak se zdálo, zalíbilo a fotografování se zdálo nekonečné. Stranou nezůstali jak studentky, tak i rodiče, kteří vystrkovali své děti dopředu, aby si udělali památeční fotografii se svým idolem. Poněkud na vedlejší kolej tak byly alespoň dočasně  odstaveny  propagační předvolební materiály i reklamní předměty.

Chaotické volby

Na probíhající pivní festival, jenž je v západočeské metropoli již tradiční oslavou místního zlatavého moku, dokráčel Schwarzenberg v obležení svých podporovatelů. Politický matador, který je pravidelným  každoročním návštěvníkem této akce, nenechal své chuťové pohárky na holičkách a po symbolickém naražení sudu si vychutnával plzeňské pivo. Chuť mu prý nezkazili ani někteří přítomní, jež mu vyčítali, že se zastává rétoriky současného vedení  krizí sužované Ukrajiny. „Lidé mi říkají, že se Ukrajiny zastávám. Já však tuto výčitku přijímám," řekl smířeně a labužnicky upil ze své orosené sklenice. Poté si Karel Schwarzenberg pochvaloval kampaň TOP 09, jež je podle jeho slov opravdu dobrá a pro občany zajímavá. „Tu kampaň vedou docela dobře. S těmi prostředky, které na to máme, to dělají slušně," řekl a vzápětí odhadoval volební výsledek místní organizace v blížících se volbách: „Šance slušné jsou, ale je to mimořádně matoucí situace. Na jedné straně máme nový faktor, to je ANO, které má neomezené prostředky. Na druhé straně jsou nové skupiny, to vytvoří asi nejasný výsledek. Když každá vezme tři procenta, tak výsledek bude úplně zmatečný."

ANO trnem v knížecím oku

Jistým specifikem letošních podzimních voleb bude hojná účast nových politických hnutí a stran. Například v Plzni se posledních komunálních voleb zúčastnilo sedm subjektů, v současnosti je to o deset více. S jejich programy a idejemi si však Karel Schwarzenberg hlavu neláme. „Je jich příliš mnoho, abych se jimi zabýval," prozradil. Co je však Schwarzenbergovi pomyslným trnem v oku, je zejména hnutí ANO. „Člověk má věřit politikům, co říkají. Pan Babiš by chtěl řídit republiku jako vlastní firmu, a tak se chystá ji přebrat. Budeme mít republiku, která bude stejná jako Agrofert a to bude docela zajímavý experiment," usuzuje. Podle něj je navíc Babišovo hnutí plné politiků, jež nemají takzvaně svojí vlastní hlavu, spoléhajíc se jen na rozhodnutí svého předsedy. „Je to strana vůdcovského typu, kde všichni musí dělat to, co on jim nařídí. Nezajímá ho, jaký názor mají oni, jaké mají zkušenosti. Jsou to prostě vojáci v šiku," prohlásil na adresu politiků hájících barvy Babišova hnutí.

Václav Fiala, Jan Polívka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová