Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Houbičky na nádobí versus norkový kožich a proč je u nás ve sněmovně celkem klid, když si poslanci nerozbíjejí hlavy lavicemi... Kalousek v Plzni

30.09.2014
Houbičky na nádobí versus norkový kožich a proč je u nás ve sněmovně celkem klid, když si poslanci nerozbíjejí hlavy lavicemi... Kalousek v Plzni

Foto: TOP 09 / Veronika Rejmanová

Popisek: Miroslav Kalousek

REPORTÁŽ Místopředseda TOP 09 a poslanec Miroslav Kalousek navštívil v rámci podpory kandidátů do městského a obvodního zastupitelstva i do Senátu Plzeň. Podnikl propagační jízdu na koňmi taženém povoze a za minimálního zájmu médií i veřejnosti se pak ještě svezl na francouzském historickém kolotoči, který zdobí náměstí Republiky v předvečer akcí Evropského hlavního města kultury.

Propagační jízdu, nazvanou „Za Plzeň, jak má být. S TOP 09 na jednom voze," si užíval v doprovodu bratrů Marka a Ondřeje Ženíška a senátního kandidáta Ladislava Cabady. V podvečerních hodinách bylo připraveno tradiční setkání s veřejností v jednom z plzeňských pubů v centru města - „Politika se dělá u piva“ aneb „Na pivo s Miroslavem Kalouskem“.

Nejde o volby druhé kategorie

Především mladší lidé tu s bývalým ministrem financí diskutovali o všem možném - jeho vztahu k Plzni, reakcí na internetové diskuze či jeho koníčky a záliby. „Hlavně se snažím každému říci, aby nevnímal komunální a senátní volby jako volby druhé kategorie, jak jsou někdy vnímány. Všechny volby jsou stejně důležité, dokud jsou svobodné a demokratické. Doufám, že takové také zůstanou. Jsem rád, že zde mohu Plzeňanům doporučit osobnosti, o kterých vím, že se nebudou bát pojmenovat věci pravými jmény, i když to třeba nebude příliš populární a budou mít odvahu se poprat o to svobodné, demokratické prostředí,“ řekl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz Miroslav Kalousek.

Děti nám jednou pěkně poděkují…

„Běžně se lidé ptají na rozpočet. Já jim vysvětluji, že jim sice vláda tvrdí, že šetří, ale současně prudce zvyšuje výdaje. Nemůžete zvyšovat výdaje a říkat, že šetříte. Vysvětluji jim, že když vláda mluví o šetření, že mluví asi o takovém šetření, jako kdyby vám vaše milá doma řekla: Miláčku, šetřím, protože jsem koupila mnohem levnější houbičky na nádobí, a když mi to šetření tak jde, tak jsem si také koupila norkový kožich. Máme velmi úspornou domácnost. Úplně stejně šetří tato vláda. Vláda, která má plná ústa rodinné politiky, co vlastně dělá, když přidává do porodného. Nedělá nic jiného, než že si půjčí od toho dítěte v té kolébce ty peníze, které dá jeho rodičům, tváří se, že ti rodiče dostávají něco ze svého, ale oni si ty peníze půjčili jen od toho narozeného dítěte. Nedělají tedy nic jiného, než že přesouvají peníze mezi generacemi. Ta rodina v celku nezíská vůbec nic, jenom je zatížena zbytečnými úroky. Vláda tomu říká rodinná politika. To nám ty děti jednou poděkují,“ obšírněji se rozhovořil exministr financí, upíjející plzeňskou dvanáctku.

Když politik je (a není) demokrat

Na otázku, jestli je už Andrej Babiš politikem, Miroslav Kalousek opáčil, že v okamžiku, kdy vstoupil do politiky, se stal politikem. Uvažovat o tom, jestli první místopředseda vlády, předseda druhé nejsilnější politické strany ve sněmovně a ministr financí je nebo není politikem - to je samozřejmě nesmyslné. „Samozřejmě, že je politikem, i když on sám říká, že politikem není a já mu rozumím. Protože pro něj politik rovná se demokrat. Nic není Andreji Babišovi vzdálenějšího než demokratická diskuze. Demokratem on opravdu není, aspoň se tak nechová.“ K jejich hašteření, které však vrcholí až invektivami, Kalousek řekl: „Samozřejmě je lepší, když se diskuze udrží ve věcné rovině, ale myslím si, že pan Babiš vstoupil do volební kampaně s osobními útoky. Prostě oznámil veřejnosti, že jsme všichni kradli a všichni jsme všechno dělali špatně a neváhal to říkat o každém svém politickém soupeři bez sebemenších důkazů. Myslím, že tento styl toho střetu prostě nastavil on.“

Klidný Parlament aneb nejsme na Balkáně

Přesto - nebo právě proto - se Miroslav Kalousek domnívá, že český Parlament je poměrně klidný: „Viděl jsem mnoho parlamentů... Když vezmu ty extrémy britského, sedm let nepřerušené parlamentní diskuze, až po některé balkánské parlamenty, kde dokud si nerozbíjejí lavicemi hlavu, tak se to bere jako poklidná diskuze. Jsme takový běžný evropský standard.  Rozhodně nemám chuť, aby to bylo ještě vášnivější, ještě emotivnější. To je pro českou mentalitu na hraně,“ uklidnil přítomné a možná i potencionální čtenáře místopředseda „topky“. Podepsal pak několik svých fotografií a dal je přítomným studentkám, sem tam pronesl nějaký vtípek a po necelých dvou hodinách setkávání s několika desítkami příznivců i náhodných přítomných opustil pivnici, situovanou v plzeňském podzemí.

Petr Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová