ODS a Občané patrioti se navzájem poplivali. Také ANO bylo pokáráno… Mela při kulatém stole s plzeňskými lídry
16.09.2014
Foto: Hospodářská komora Plzeň
Popisek: Kulatý stůl
Do komunálních voleb zbývá necelý měsíc, politických roztržek mezi jednotlivými kandidáty přibývá, politici přiostřují. Tuto skutečnost dokazuje i moderovaná diskuze mezi plzeňskými lídry některých politických subjektů, kterou pořádala Hospodářská komora Plzeňsko. Předmětem debaty byl projekt Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015, tedy téma, jež bezesporu hýbe plzeňskou politickou scénou. V souvislosti s tématem se politici vyjádřili také ke stěžejnímu projektu Světovar, jehož budoucnost je den ode dne nejasnější.
O tom, zda je projekt Plzeň 2015 příznivý k budoucnosti západočeské metropole, nepochybuje primátor města Martin Baxa (ODS). Ten na úvod debaty avizoval jisté výhody, jež mohou být s titulem Hlavní město kultury spojeny. „Je to především obrovská šance. V zahraničí je to velká prestiž. Přínos je mnohostranný. Projekt bude mít dva efekty. Tím prvním je jakási pomyslná turistická síť, dalším je vytvářet zajímavé klima pro zahraniční investory,“ je přesvědčen Baxa.
Nejasný šéf projektu
S primátorovým tvrzením se však neztotožňuje současný městský zastupitel Ludvík Rösch (Občané patrioti), jež má prý vážné obavy, že Plzeň tuto příležitost náležitě nevyužila. „V některých bodech, a neříkám, že všech, je celý ten projekt trošku navrch huj a uvnitř fuj,“ nešetřil kritikou Rösch, podle nějž projektem značně otřásly časté výměny programových ředitelů. „Celý ten projekt neměl jednu hlavu. Pokud vím, tak u většiny evropských měst jej zaštiťoval primátor,“ pokračoval. Posléze se do diskuze vložil plzeňský lídr hnutí ANO a současný poslanec Pavel Šrámek. Ten zastupitele Rösche doplnil: „Pět ředitelů za tři roky, to je tristní.“ Podle lidovce Petra Náhlíka, který se bude ucházet o post primátora, je zase velkým úskalím nedostatečná propagace. „Postrádám například billboardy, které by byly třeba v německém či anglickém jazyce. Na dálnici jsem nic neviděl. Finanční návratnost navíc nebude moc silná. Pokud bude, tak rozhodně ne do městské kasy, ale do osvěžení podnikatelského klimatu a Plzně jako turistického cíle,“ nepochybuje Náhlík. O tom, že dostatečná propagace a marketing by měli být alfou a omegou projektu je přesvědčen i další z kandidátů na primátora a současný zastupitel za TOP 09 Ondřej Ženíšek. „Ohledně marketingu a reklamy nebylo zvláště v zahraničí uděláno tolik. Musím však zmínit, že situace se v této oblasti změnila k lepšímu.“
Liknaví občané a Jurečkova ODS
Že si současná koalice nevedla v celém projektu Hlavní město kultury špatně, je přesvědčen politický matador Petr Náhlík. Dík patří podle Náhlíka také primátorovi Martinu Baxovi, který je prý navíc jakýmsi znakem toho, že se plzeňská ODS změnila k lepšímu. Toto tvrzení však nenechalo chladným právníka a současného zastupitele Ludvíka Rösche. „V tomto s panem Náhlíkem nemohu souhlasit. V Plzni je to pořád ta stará jurečkovská – plzeňská ODS,“ oponoval.
Po té se Rösch vrátil zpět k tématu. Podle něj Plzeň dostatečně nežije městem kultury. „Kdo nehoří, nemůže zapalovat a já se obávám, že se nám občany příliš nepodařilo zapálit. Tato dimenze nebyla náležitě naplněna,“ domnívá se. Za tato slova se však primátor do plzeňského Patriota náležitě obul: „Pane doktore, ono by také chtělo sledovat to, co se v Plzni děje. Já vím, že většinu svého času trávíte u soudů nebo kde to působíte. Z vaší uzavřené kanceláře samozřejmě můžete vyslovovat takové soudy, ale stačí vyjít ven a vidět, co se na ulici děje.“ Röschova reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Pane primátore, z čeho dovozujete, že jsem zavřen ve své kanceláři? Kdybyste se vy zúčastňoval tolika kulturních akcí jako já, tak by to bylo chválihodné. Takže se nebojte, netrávím čas jen v kanceláři,“ reagoval na primátorova slova a dodal: „Dokonce vidím i tu hrůzu, která vznikla na tom náměstí.“
Despotický učitel?
Slovní přestřelka mezi primátorem Baxou a zastupitelem Röschem však pokračovala i ve chvíli, kdy se celá debata chýlila ke svému konci. Původcem ostré výměny názorů mezi oběma politickými rivaly byl nečekaně poslanec Pavel Šrámek. Ten se zprvu vyjádřil k problematickému projektu Světovar: „Je třeba se zamyslet, jestli to vůbec k něčemu bude a používat selský rozum,“ řekl a pokračoval: „Všichni víme, že tam byla armáda a také víme, jak se v minulém režimu chovala. To jsme v polovině června opravdu zjistili, že je tam kontaminovaná zemina? To mi přijde jako špatný vtip. To věc, která by mě jako první napadla, kdybych začal stavět na půdě bývalé armády. Dále nevím, jak archiv souvisí s kulturní fabrikou. Nemusí to být přece v jedné budově.“ K tomu se však vyjádřil primátor následovně: „Pane poslanče, to byste se, chcete-li být primátorem, o takové věci detailně zajímat, máte-li takovou ambici. Měl byste vědět, že Světovar je prostor, který má optimální podmínky pro archiv. Musíte se prostě více připravovat,“ pustil se Baxa nevybíravě do poslance. Tomu však nechtěl nečinně přihlížet Rösch a lídra ANO se zastal: „Pane primátore, mně se trošku nelíbí ten váš styl, kdy káráte tady jednotlivé členy diskuze. Je od vás poněkud nefér, že vyčítáte panu poslanci Šrámkovi, že všechno neví,“ obhajoval jej a dodal: „On v tom zastupitelstvu není, tedy není tady rovnost zbraní. Některé skutečnosti nemůže vidět tak detailně jako vy, který tam sedí řadu let a nemáte na starosti nic jiného, než řídit to město. Takže nás prosím nepeskujte, nejsme vaši žáci.“
A ptáte-li se, zda to byli všichni účastníci, není tomu úplně tak. Plzeňská náměstkyně primátora a radní pro kulturu Eva Herinková (ČSSD) odříkávala klasické fráze, které přítomné nijak zvláště nezaujaly, ale také nerozčílily…
Jan Polívka, Václav Fiala
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová