To je tedy politická kultura, onanovat nad lavičkou za 350 tisíc, ale projednat referendum o hazardu, na to čas není! Lavička Václava Havla budí vášně
12.09.2014
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lavička Václava Havla v Praze
O tom, že jméno prezidenta Václava Havla vzbuzuje s přibývajícím odstupem let větší a větší diskuze, svědčí nebývale ostře vyhraněné názory plzeňských politiků, pro některé z nich je to ikona, která měla být zvěčněna v názvu nového plzeňského divadla, pro jiné zas kontroverzní člověk, kterého mohou lépe posoudit dějiny s odstupem času. V kuloárech se dokonce hovořilo o přejmenování zdejšího náměstí Míru…
V článku s titulkem Plzeňská předvolební absurdita „na druhou“, který by měl být zveřejněn v nejbližší době v Haló novinách, a který se objevil na serveru Plzeňské novinky.cz, se komunistický zastupitel a poslanec Jiří Valenta vrací k jednání městských konšelů, kde došlo k ostré slovní přestřelce ohledně Lavičky Václava Havla, kterou se bude pyšnit krajská metropole v nejbližší době.
Nostalgická vzpomínka?
„Tak již i v západočeské metropoli budeme mít vzpomínkovou lavičku na Václava Havla. Po Washingtonu, Barceloně, Dublinu, Praze a Českých Budějovicích dorazil umělecký artefakt Bořka Šípka, bratru za 350 tisíc korun, i do Plzně,“ uvádí Valenta. Podle jeho slov jde o extrémně nevkusné uměleckého dílo. „Náš exprezident měl neopomenutelný podíl nejen na rozvrácení „Masarykova“ společného státu, ale také na rozpolcení národní soudržnosti a následné ztrátě identity české společnosti, o které sám vždy tak blahosklonně kázal. V mém nedlouhém, ale emotivně laděném vystoupení ani tak nešlo o hodnocení politické anabáze Václava Havla, ale spíše o to připomenout, že občanům již nyní spíše vadí narůstající projevy kultu jeho osobnosti, za které on sám již přirozeně nemůže.“
Doba přeje demagogům
„Pro českou společnost je velkým nebezpečím sofistikovaná, rozsáhle metastázující posthavlovská komunita,“ píše dále ve svém článku pro Haló noviny Valenta. Příslušníci „sekty“, infiltrovaní do hlavních médií se podle něj rychle naučili z disidentovy „revoluční glorioly“ bezskrupulózně a hlavně efektivně těžit. A tak není divu, že dnes v době, kdy konečně snímáme z očí „růžové brýle opatřené silnými dioptrickými skly“ soustavně nalhávané Havlovy vize blahobytu, se někteří začínají obávat o své, klientelistickým způsobem nabyté lukrativní posty. „V jednotě s nikoliv početně bezvýznamnou skupinou obyvatel naší země se domnívám, že se tito lidé musí obávat naprosto oprávněně! Etablovaní demagogové pravicových partají se ihned začali předhánět s oslavnými chvalozpěvy na epochu „svobody“, kterou prý započal „sám jejich Václav“. O faktu, že Havel tuto problematickou etapu vývoje společnosti poctivým a dělným lidem spíše spoluodcizil, se ale komunikovat přísně zapovídá!“
Svobodní k Ruzyni
Kandidát Strany svobodných občanů na plzeňského primátora Jan Zavadil k tomuto tématu pro ParlamentniListy.cz říká: „Nevadí mi ten název po Václavu Havlovi jako takový, vadí mi ta částka, která je na to vynakládaná. Už jen ty autorské poplatky, které jsou v tom zahrnuté, tak jsou podle mě nesmyslné. Tu lavičku by kdejaký řemeslník stvořil za desetinu ceny a to by byla ještě desetkrát předražená, takže si myslím, že celý ten projekt je nesmyslný. Celý ten způsob obhajoby projektu mi přijde nesmyslný dvojnásob. Byl bych pro to, že když už se něco přejmenuje, aby to neslo co nejméně finančních nákladů, “ srovnává s přejmenováním Ruzyně Zavadil.
Portová: Hazard nebo onanie
Servítky si nebere kandidátka na primátorku za Veřejné zájmy Dita Portová: „Už je na čase vymést všechny zastupitele z radnice. Naprosto ztratili soudnost. Vůbec neví, co lidi trápí a co potřebují. Tomu říkám politická kultura, onanovat nad lavičkou za 350 tisíc korun, na to si čas najdou, ale projednat třeba referendum o hazardu, na to už čas není.“
Hájek: Na Borech po cimrmanovsku
Lídr plzeňského hnutí Občané patrioti, městský zastupitel Marcel Hájek, návrh Lavičky Václava Havla podporuje, přestože mu Šípkovo dílo, jak říká, prvního polistopadového prezidenta nepřipomíná. „Byla k tomu utvořena legenda, kterou utvoříte k čemukoli - mohla tam být kašna Václava Havla, lampa Václava Havla či cokoli jiného, co s ním nemá nic společného a vždy k tomu lze manipulativní legendu vytvořit. Navíc mi ten projekt přijde dost drahý,“ přiznává. Při rozpravě na zastupitelstvu nad tímto návrhem však svůj postoj v mžiku přehodnotil: „Po demagogickém a nestoudném projevu komunistického zastupitele Jiřího Valenty jsem se rozhodl opačně. Nezruinuje nás to.“ Zjevným paradoxem podle Hájka je, že komunisté hovoří o kultu osobnosti. „Kulty osobnosti jsou vynálezem všech diktatur světa a mezi ně komunistické režimy nejen patří, ale jsou s nimi ve vzácné symbióze,“ říká.
Za důstojnější však Hájek stále pokládá pojmenovat po Havlovi jedno z plzeňských náměstí, jak také jeho hnutí navrhovalo. „Pojmenování náměstí Míru po Václavu Havlovi jsme navrhovali my, Ludvík Rösch a já na základě nápadu našeho kamaráda Petra Poledne. Zdálo se nám to vhodné - slovo mír je neutrální a jeho zrušením se nikoho nedotkneme. Mám za to, že by to připomínalo Václava Havla lépe než lavička,“ je přesvědčen zastupitel a současně kandidát na plzeňského primátora. Dále ale nepokládá za vhodné, aby se jménem bývalého prezidenta pyšnila místa jako je například věznice na Borech. „Na borské věznici by mohla být nějaká cimrmanovsky nadsazená a vtipná tabule, Havlovo posedávání uvnitř připomínající - ale nic srdceryvného. Václava Havla jsem znal a on by byl spíše pro fór, než pro smrtelně vážný tragický nápis. Pojmenování věznice po něm ale vkusné není, myslím, že věznice by neměly nést název ničího jména.“
Topka pro veřejnou sbírku
O tom, že je třeba si odkaz Václava Havla připomínat, jsou přesvědčeni také zastupitelé z řad pravicové Topky. „TOP 09 v Plzni dlouhodobě volá po odpovídajícím uctění památky exprezidenta Václava Havla. Dali bychom přednost pojmenování ulice nebo náměstí. K tomu se nabízí na příklad náměstí Míru,“ říká městský zastupitel a lídr plzeňské kandidátky strany Ondřej Ženíšek. Ten, stejně jako většina jeho stranických kolegů, preferuje, aby byly podobné projekty financovány spíše z veřejných sbírek, nikoliv z městské kasy. „Pořízení uměleckého díla ve veřejném prostoru „Lavičky Václava Havla“ bereme jako dobrý nápad, ale napříště bychom v podobných případech preferovali financování z veřejné sbírky. Stejně jako se to děje při pořizování nových zvonů pro katedrálu svatého Bartoloměje. Ať přispějí ti, kteří si našeho exprezidenta váží, stejně jako si ho vážíme my.“
Václav Fiala, Jan Polívka
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová