Mafiáni ovládají republiku! Transparency International v Plzni
22.03.2013
Foto: Fotokoláž Ondřej Vanča
Popisek: Setkání s občany a aktivisty v Plzni zorganizovala nevládní organizace Transparency international.
Referendu k megalomanskému obchodnímu domu Corco a k problematice Právnické fakulty se věnovalo setkání s občany a aktivisty, které v Plzni zorganizovala nevládní organizace Transparency international.
Plzeňské referendum patří podle řady odborníků k nejúspěšnějším akcím občanských iniciativ v republice. Jak organizátory petice – Petra Vaňka i Martina Marka ale upozornil právník Transperency International Petr Leyer, tím vše zdaleka nekončí, naopak. „To, co vás čeká, nebude vůbec lehké. Vymahatelnost referenda je poměrně problematická a já zatím vidím tři cesty vývoje. Buď vše skončí a neuzavře se jiná smlouva nebo se pozemky odkoupí od investora, což je ovšem velmi nákladná záležitost, případně by mělo dojít ke změně územního a regulačního plánu. Třetí postup je velmi důležitý a určitě se na něj pozorně připravte.“
Referendem to jen začalo
Jak známo, developer hrozí městu finančními sankcemi a dokonce arbitráží nejen za zmařenou investici, ale i za ušlý zisk. To by šlo až do řádů několika miliard korun. Při bohaté a téměř nekonečné diskusi se ozývaly výkřiky typu: „Bezmorální politici!“ „Jaký je na ně trest?“ Samotní přítomní pak nakonec došli k tomu, že jediným poněkud imaginárním trestem jsou „boží mlýny,“ protože jednání politiků i některých radních a konšelů vlastně nejde právně postihnout.
Přítomné podpořil zástupce občanské iniciativy z Liberce, který informoval o kausách v tomto severočeském městě. „Za vlády ODS se prosperující město změnilo v zadlužené místo před bankrotem, s obludnými nákupními centry, které vyhánějí malé obchodníčky z historického středu a které nakonec ani sami neprospívají, a tak otevírají dveře pro herny a tržiště.“
Plzeňská práva – nejhorší skandál českého školství
Druhý opak mírného optimismu, co se týká referenda, je však podle přítomných kausa plzeňských práv. „Je to přímé vytváření mafiánských struktur,“ řekl zcela otevřeně programový ředitel Transparency International Radim Bureš. „Selhala Západočeská univerzita, selhalo ministerstvo školství. Jediné, co přichází v úvahu, je razantní zrušení školy a její nový začátek takzvaně na zelené louce.“ Toto bolestivé řešení, na které by doplatili poctiví studenti ale podle diskutujících právě postihne jen ty, co za to mohou nejméně – zodpovědní nikdy řádně nekonali. Působení exministra Jiřího Pospíšila se minulo účinkem. Zpráva bezpečnostní informační služby, která upozorňovala již v roce 2011 na vzniklé problémy, nebyla vyslyšena. Podle dostupných informací údajně „padlo“ několik trestních oznámení, které byly nakonec odloženy. Jak řekl jeden ze studentů Filozofické fakulty, „…v celé republice se na nás dívají přes prsty, i když nejsme práva.“ Přítomní se rovněž shodli, že právě Filozofická fakulta má údajně značné problémy s granty, které jim málokdo schválí vzhledem k pošramocené pověsti celé univerzity.
„Co se rozdalo titulů – a kdo je musel vrátit?“, pokračoval dále Radim Bureš. „Proč hovořím o mafii? Nabízí se přece logická úvaha – když exponovaní politici, kmotři, a další všeobecně známé osoby získali zadarmo tolik vytoužený titul, budou přece za to velmi zavázaní. To už není o korupcia klientelismu, to je o organizovaném zločinu, který má svá chapadla i v exponovaných vlivných místech…“ Chapadla „chobotnice“ směřují do vysokých pater české politiky i podnikatelské sféry.
Světýlko v zatáčce tunelu?
Existuje nějaké řešení, ptala se většina přítomných sama sebe…. Ale salonek s necelou padesátkou přítomných vypovídal, že jakési světlo konci tunelu existuje. Ten sice zatáčí, takže všude je zatím jen tma, ale přece jen…. „Není mnoho krajů, kde děláme tato setkání s občany,“ řekl pro ParlamentniListy.cz Radim Bureš. „Například v Ostravě jako by nebyl zájem. Tady je to něco jiného, a v tom vidím buducnost. Je to samozřejmě v lidech, v občanských iniciativách a ve statečnosti jednotlivců, ale půjde to. Jsem optimista….
Čeněk Čechner
Vložil: Anička Vančová