Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mafiáni ovládají republiku! Transparency International v Plzni

22.03.2013
Mafiáni ovládají republiku! Transparency International v Plzni

Foto: Fotokoláž Ondřej Vanča

Popisek: Setkání s občany a aktivisty v Plzni zorganizovala nevládní organizace Transparency international.

Referendu k megalomanskému obchodnímu domu Corco a k problematice Právnické fakulty se věnovalo setkání s občany a aktivisty, které v Plzni zorganizovala nevládní organizace Transparency international.

Plzeňské referendum patří podle řady odborníků k nejúspěšnějším akcím občanských iniciativ v republice. Jak organizátory petice – Petra Vaňka i Martina Marka ale upozornil právník Transperency International Petr Leyer, tím vše zdaleka nekončí, naopak. „To, co vás čeká, nebude vůbec lehké. Vymahatelnost referenda je poměrně problematická a já zatím vidím tři cesty vývoje. Buď vše skončí a neuzavře se jiná smlouva nebo se pozemky odkoupí od investora, což je ovšem velmi nákladná záležitost, případně by mělo dojít ke změně územního a regulačního plánu. Třetí postup je velmi důležitý a určitě se na něj pozorně připravte.“

Referendem to jen začalo

Jak známo, developer hrozí městu finančními sankcemi a dokonce arbitráží nejen za zmařenou investici, ale i za ušlý zisk. To by šlo až do řádů několika miliard korun. Při bohaté a téměř nekonečné diskusi se ozývaly výkřiky typu: „Bezmorální politici!“ „Jaký je na ně trest?“ Samotní přítomní pak nakonec došli k tomu, že jediným poněkud imaginárním trestem jsou „boží mlýny,“ protože jednání politiků i některých radních a konšelů vlastně nejde právně postihnout.

Přítomné podpořil zástupce občanské iniciativy z Liberce, který informoval o kausách v tomto severočeském městě. „Za vlády ODS se prosperující město změnilo v zadlužené místo před bankrotem, s obludnými nákupními centry, které vyhánějí malé obchodníčky z historického středu a které nakonec ani sami neprospívají, a tak otevírají dveře pro herny a tržiště.“

Plzeňská práva – nejhorší skandál českého školství

Druhý opak mírného optimismu, co se týká referenda, je však podle přítomných kausa plzeňských práv. „Je to přímé vytváření mafiánských struktur,“ řekl zcela otevřeně programový ředitel Transparency International Radim Bureš. „Selhala Západočeská univerzita, selhalo ministerstvo školství. Jediné, co přichází v úvahu, je razantní zrušení školy a její nový začátek takzvaně na zelené louce.“ Toto bolestivé řešení, na které by doplatili poctiví studenti ale podle diskutujících právě postihne jen ty, co za to mohou nejméně – zodpovědní nikdy řádně nekonali. Působení exministra Jiřího Pospíšila se minulo účinkem. Zpráva bezpečnostní informační služby, která upozorňovala  již v roce 2011 na vzniklé problémy, nebyla vyslyšena.  Podle dostupných informací údajně „padlo“ několik trestních oznámení, které byly nakonec odloženy. Jak řekl jeden ze studentů Filozofické fakulty, „…v celé republice se na nás dívají přes prsty, i když nejsme práva.“ Přítomní se rovněž shodli, že právě Filozofická fakulta má údajně značné problémy s granty, které jim málokdo schválí vzhledem k pošramocené pověsti celé univerzity.

„Co se rozdalo titulů – a kdo je musel vrátit?“, pokračoval dále Radim Bureš. „Proč hovořím o mafii? Nabízí se přece logická úvaha – když exponovaní politici, kmotři, a další všeobecně známé osoby získali zadarmo tolik vytoužený titul, budou přece za to velmi zavázaní. To už není o korupcia klientelismu, to je o organizovaném zločinu, který má svá chapadla i v exponovaných vlivných místech…“ Chapadla „chobotnice“ směřují do vysokých pater české politiky i podnikatelské sféry.

Světýlko v zatáčce tunelu?

Existuje nějaké řešení, ptala se většina přítomných sama sebe…. Ale salonek s necelou padesátkou přítomných vypovídal, že jakési světlo konci tunelu existuje. Ten sice zatáčí, takže všude je zatím jen tma, ale přece jen…. „Není mnoho krajů, kde děláme tato setkání s občany,“ řekl pro ParlamentniListy.cz Radim Bureš. „Například v Ostravě jako by nebyl zájem. Tady je to něco jiného, a v tom vidím buducnost. Je to samozřejmě v lidech, v občanských iniciativách a ve statečnosti jednotlivců, ale půjde to. Jsem optimista….

Čeněk Čechner

Vložil: Anička Vančová