Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pacientky s rakovinou prsu varují: Ještě větším problémem mohou být nádory v kostech! Docent Fínek z plzeňské onkologie doporučuje biologickou léčbu

04.09.2014
Pacientky s rakovinou prsu varují: Ještě větším problémem mohou být nádory v kostech! Docent Fínek z plzeňské onkologie doporučuje biologickou léčbu

Foto: Hans Štembera

Popisek: Rakovina prsu, ilustrační foto

Rakovina prsu postihuje stále více žen… Od dob, kdy jej lékaři poprvé diagnostikovali, se karcinom prsu stal globálním „strašákem“ ženské populace. Výskyt tohoto onemocnění na celém světě v posledních 30 letech dramaticky vzrostl – zatímco ještě v roce 1980 to bylo 640 tisíc případů, v současnosti se jedná již o více než 1,6 milionu případů. Pozitivní zprávou ale je, že klesá úmrtnost – v roce 1980 zemřelo na rakovinu prsu 40 % pacientek, aktuálně je to již jen 26 %.

Současný výskyt onemocnění v České republice je 105 případů na 100 tisíc žen a jeden rok. Zvýšený počet nových případů a snižující se úmrtnost souvisí především s lepší diagnostikou a léčbou onemocnění.

Rizika spojená s výskytem rakoviny prsu

Co stojí za větším rizikem vzniku tohoto onemocnění? Jsou to jak genetické, hormonální a nutriční faktory, tak i vlivy vnějšího prostředí. Nejzávažnějším faktorem pro vznik onemocnění je však věk. Výskyt rakoviny prsu začíná výrazně stoupat u žen starších 45 let. Dalším významným faktorem je pak dědičnost a zděděný životní styl včetně stravovacích návyků. Zvýšené riziko je přitom hlavně u přímých příbuzných ženského pohlaví. „V případě rakoviny prsu existuje mnoho vrozených vlastností, které nemůžeme ovlivnit. Neznamená to ale, že pokud žena trpí karcinomem prsu, bude ho mít automaticky také její dcera. Taková žena by si ale měla dát zvýšený pozor a absolvovat pravidelné prohlídky,“ říká prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. K rizikovým faktorům dále patří nadměrné užívání alkoholu, obezita, nadbytek tuků v potravě, nedostatek pohybu nebo kouření.

 

Existuje účinná prevence?

Prevencí rakoviny prsu je především zdravý životní styl.  Pro zvýšení šance na vyléčení hraje hlavní roli zachycení nádoru v jeho počátcích. V tomto ohledu je pro ženy starší 45 let v České republice dobře nastaven systém preventivních opatření hrazených pojišťovnou, který  u většiny jiných nádorových onemocnění neexistuje. „Pokud chcete udělat maximum pro svou prevenci, dbejte na pravidelné mamografické kontroly, případně přijďte za lékařem i dříve, pokud vám není ještě 45 let a máte podezření, že byste mohla být nemocná. Sama si také alespoň jednou měsíčně zkontrolujte prsa, zda nenahmatáte nějaký podezřelý útvar. Karcinom prsu totiž patří k onemocnění s dobrou léčitelností, pokud se ovšem odhalí včas,“ doplňuje prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D.

Rakovina prsu může mít více podob

Odhalí-li mamografické vyšetření podezření na rakovinu prsu, je důležité provést přesnou klasifikaci nádoru, která je zcela zásadní pro volbu nejlepší léčby. „Obvykle je třeba vyšetření více, neboť pokud se jedná o nádor, je nutné pro volbu dalšího postupu znát i rozsah tohoto onemocnění,“ upozorňuje prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D. Nádory prsu totiž představují poměrně širokou skupinu onemocnění:

Prsní nádor – původ i rozsah choroby je omezen na jeden prs, případně uzliny.

Lokální návrat nádorového onemocnění – nádor se objeví v dříve postižené oblasti včetně uzlin

Metastatické rozšíření po těle pacienta – nádor se rozšíří mimo primárně zasaženou oblast, nejčastěji se objeví metastázy v kostech, místy i v jiných orgánech (plíce, játra, mozek).

„V případě rakoviny prsu se velmi často setkáváme s metastazováním do kostí, což s sebou přináší nutnost specifické léčby pacientek,“ říká prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D.

Nádor v kostech může znamenat i zbytek života na invalidním vozíku

Metastatické kostní postižení je velmi častou komplikací u pacientek s pokročilým nádorovým onemocněním. Kostní metastázy u pacientek zhoršují kvalitu života i šanci na přežití a jejich léčba je mnohdy nákladnější než u samotného primárního onemocnění. Pro nemocnou je výskyt kostních metastáz nepříznivou prognózou, zhoršuje totiž šanci pacientky na úplné vyléčení onkologického onemocnění. Ve 20 až 30 % případů karcinomu prsu se první metastázy objevují v kostech a z pacientek, které na metastatický karcinom prsu umírají, má více než 80 % kostní metastázy. „Při včasném záchytu rakoviny prsu se snižuje pravděpodobnost metastazování do kostí, ale stále jde o velmi častý doprovodný jev, který se obtížně léčí. Jeho následky však mohou být devastující. Pacientovi hrozí až zlomenina obratle, s výraznou bolestivostí a omezením pohyblivosti. Pacientka poté často stráví zbytek života na invalidním vozíku odkázána na pomoc svého okolí. Také v tom spočívá nebezpečnost tohoto zdravotního problému, o kterém se málo mluví,“ říká prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D. Metastatické postižení kostry se vyskytuje velmi často i u jiných druhů nádorových onemocnění.

Biologickou léčbou k prevenci kostních metastáz

Nejlepší prevencí vzniku kostních metastáz je včasná diagnóza zhoubného onemocnění prsu. Pokud již kostní metastázy vzniknou, pak se jejich léčba děje v rámci systémové terapie – hormonální léčby či chemoterapie. Ale na každou z těchto léčebných metod po čase vznikne u pacientky rezistence a stane se neúčinnou. V tomto případě hrozí postižené kosti závažné komplikace, například zlomenina. „Nejlepší prevencí těchto kostních komplikací je včasné nasazení biologické léčby, optimálně hned po zjištění kostního metastatického postižení,“ uzavírá prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová