Ministryně Marksová: Miliardy na sociální služby si rozdělí kraje, ty nejlépe vědí, kam s penězi. A na EU zapomeňte
17.07.2014
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Marksová
Poprvé po šesti letech se objevil na jednání sociální komise Asociace krajů ČR příslušný rezortní ministr. Stalo se tak v Plzni a tím „vytouženým“ nebyl nikdo jiný než ministryně Michaela Marksová (ČSSD). Dorazila v době, kdy bude vláda projednávat zákon o sociálních službách, který přenáší rozdělování peněz v této oblasti na jednotlivé kraje České republiky.
„Na vládě tedy budeme jednat, jak se financování převede prvního ledna 2015 na kraje,“ řekla v úvodu ministryně. „ Ten systém, který funguje, je, že jednotlivým subjektům převádí peníze přímo Ministerstvo práce. Ale už několik posledních let to fungovalo tak, že jednotlivé kraje se vyjadřovaly k žádostem jednotlivých příjemců, respektive poskytovatelů dotací. Ministerstvo až na jednotlivé výjimky respektovalo tyto kraje, protože samozřejmě z Prahy já mou těžko vědět, jak třeba v Plzeňském kraji poskytovatel dělá tu službu a zda je dobrý nebo špatný. A v tom zákoně o sociálních službách je už od roku 2009 napsáno, že to financování má přejít v budoucnu na kraje. Předchozí vlády se tomu jaksi nevěnovaly, takže my vlastně už jsme nastoupili s tím, že už tento převod je třeba uskutečnit. Kraje nejlépe vědí, co na jejich územích funguje a co nefunguje. Nicméně je tu ještě druh služeb, které si ministerstvo ponechává k rozhodování, a to jsou takové ty služby nadregionálního nebo celostátního charakteru. To jsou ty, které pro kraje nejsou tak důležité, ale z celostátního pohledu mají docela velký význam.“
Minulé vlády nenaplnily zákon
Podle přítomných je garantováno 7 miliard 200 miliónů korun, a to nikoliv jen na příští rok, ale i na následující léta. Další částkou je pak 20 miliard na příspěvek na péči, to je však v kompetenci Úřadů práce, a ty budou rozdělovány stávajícím způsobem. „ Kraje jsou poskytovatelům blíž,“ znělo unisono. Náměstek hejtmana a radní Karlovarského kraje Miloslav Čermák k tomu mj. řekl: „…tolik let minulé vlády nebyly schopny naplnit zákon a neustále nám dávaly dvě, tři, čtyři miliardy a pak docházelo k situacím, kdy zpočátku organizace nevěděly, kolik lidí mají přijmout, zda to vůbec zvládnou, jestli v půlce roku zavřou či ne. Nyní je to velký úspěch vlády a její velmi vstřícný krok.“
Když Babiš vybere více….
„V letošním roce jde poskytovatelům sociálních služeb v kraji 350 miliónů korun, což je o 45 miliónů více než vloni,“ řekl radní Plzeňského kraje Zdeněk Honz. Z toho jde 150 miliónů dvanácti organizacím zřizovaných krajem, 70 miliónů organizacím, jejímiž zřizovateli jsou města a obce, 60 miliónů církevní a stejná částka putuje ostatním, vesměs soukromým komerčním subjektům a zbytek pak drobným příjemcům. Vzhledem ke stárnutí populace to ale nebude ideální. Podle hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse „..z dlouhodobého pohledu to ale bude vyžadovat nová řešení. Ministr Babiš ale vybere víc daní a bude to lepší,“ uvolnil atmosféru Šlajs. „Za tři roky kdo ví kde kdo bude,“ zaprognózovala si na to ministryně.
Konec zvýhodňování?
Na dotaz ParlamentnichListu.cz ohledně průhlednosti čerpání a neupřednostňování jen krajských organizací ministryně Marksová řekla: „Do jisté míry tyto obavy chápeme, ale ta pravidla, se kterými je ten převod svázán, jsou taková, aby kraje musely dodržovat určitou metodiku, která je z ministerstva stejná, jako třeba u evropských fondů. Takže kdyby například jaký kraj netransparentně zvýhodňoval své organizace, tak potom o ty finanční prostředky přijde. Samozřejmě, že jsou kraje, kde je to všechno v pohodě. Ale jsou kraje, kde jsou taková čísla, že to vypadá, že zvýhodňují své organizace, to by samozřejmě do budoucna být nemělo.“ Podporu zákona dle přítomných rovněž vyjádřily i odbory a rozdělování bude v krajích kontrolováno zastupitelstvem i radou, takže se poskytovatelé nemají čeho obávat.
Na Unii (v tomto případě) raději zapomeňme
„Evropské peníze byly určeny na výstavu nebo rekonstrukci spíše například chráněného bydlení, s tím se počítá i do budoucnosti, ale podpora Unie sociálních služeb jako takových, že by bylo možné získávat podporu financování služeb třeba pro seniory, tak to ne. Ono to ani nebyla a pochopitelně také nebude.“ Částky byly určené na rozvoj a transformaci, nikoliv na konkrétní služby. „Evropský sociální fond, financuje projekty týkající se zaměstnanosti, třeba znevýhodněných skupin obyvatel, inovace a do budoucího období bude část i na psychiatrickou péči,“ řekla dále Marksová.
„Současný stav je takový, že pro to prvotní období počátku kalendářního roku půjčuje svým příspěvkovým organizacím peníze, aby oni nemusely ten počátek roku překrývat nějakou půjčkou třeba od peněžního ústavu,“ řekl radní Honz. „Je to patnáct miliónů a máme zjištěno, že jde o dostatečnou částku na to období leden až březen.“
Zadrhne se zákon u opozice?
Miliardy by do krajů měly být nadvakrát, nikoliv jako do současné doby natřikrát. „Vše se ale může zadrhnout, protože návrh zákona jde pak do Poslanecké sněmovny – a tam se to může zadrhnout,“ krotila nadšence ministryně. „Jde nám o to, aby to platilo od prvního ledna. Opozice prý má nějaké výhrady – k čemu také opozice nemá výhrady – a samozřejmě tam se to může zadrhnout, ten proces je složitý.“
Konec „tlačenky“ alias lobbismu
„Jde o neustálý souboj o všechny možné věci s panem ministrem financí,“ uvedla pak pro malou skupinu novinářů ministryně Marksová.“ My apelujeme na to, aby to bylo víc. I nyní v prvním návrhu rozpočtu jsme dostali nižší částku, ale pořád jsme opakovali, že to je málo. Nakonec po jednání s předsedou Asociace krajů panem Haškem ministerstvo financí nakonec ustoupilo s tím, že tam dá těch 7,2 miliardy korun, ale je to v tom vládním prohlášení…Takto by to mělo být transparentnější. Do současné doby to sice bylo na doporučení krajů, ale když si někdo vylobboval na ministerstvu, tak tam se pak mohla strčit i nějaká věc, která šla mimo tu dotační komisi, někdy ministr podepsal samostatně. Když si rozhodl, že nebude respektovat rozhodnutí komise, tak tam prostě mohl vsunout nějakou organizaci jenom proto, že jí třeba znal. Tak tohleto bych byla ráda, aby už napříště nefungovalo.“
„Součástí novely je převod inspekcí sociálních služeb z Úřadů práce přímo pod ministerstvo. Kontrolní orgány stačí a aparát, který každoročně rozděloval dotace, tam je, takže to jsou lidé po technické stránce zdatní, vždyť i nyní kontrolovali,“ řekla exklusivně pro ParklamentniListy.cz ministryně práce a sociálních věcí.
Václav Fiala
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová