Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bylo to nejkrásnějších pět let, které jsem kdy zažil, řekl v Plzni Kalousek a slíbil mejdan až do rána

19.06.2014
Bylo to nejkrásnějších pět let, které jsem kdy zažil, řekl v Plzni Kalousek a slíbil mejdan až do rána

Foto: Veronika Rejmanová

Popisek: Miroslav Kalousek v Plzni

Předseda a první místopředseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek navštívili Plzeňský kraj. K této události se v sídle plzeňské topky uskutečnila tisková konference, na které byli představeni lídři kandidátek do komunálních a senátních voleb, jež se uskuteční v říjnu tohoto roku. Kdo kandidátky povede, prozradil novinářům poslanec Marek Ženíšek: „Lídrem do senátu bude politolog Ladislav Cabada. V Plzni povede kandidátku Ondřej Ženíšek,“ představil oba lídry.

Úvodního slova se ujal předseda Schwarzenberg, který stručně zhodnotil výsledek voleb do Evropského parlamentu. „V Plzni jsme dosáhli vynikajícího výsledku,“ pochvaloval si. Pak už hovořil o nadcházejících volbách. Podle Schwarzenberga je třeba zabývat se tím, jak dostat občany k volebním urnám. „Nejdůležitější úkol je motivovat lidi, aby k volbám šli,“ nechal se slyšet  předseda topky, který dále zdůrazňoval důležitost voleb do zastupitelstva města: „Jde o budoucnost občanů Plzně. Kdo bude primátor a kdo bude vést magistrát je důležitější, než si lidé myslí.“

O kompetentnosti lídrů obou kandidátek nepochybuje: „Oba kandidáti budou správní lidé na správném místě,“ řekl a dodal: „Vedení  TOP 09 by Plzni velice prospělo.“ Po té se pozastavil nad úspěchy pražské organizace strany. „Díky topce se Praha vydala na dobrou cestu,“ je přesvědčen Schwarzenberg.

Senát jako razítko

„Senát je prakticky jednobarevný,“ vyjádřil k horní komoře parlamentu. Současné složení Senátu prý nekoresponduje s původní myšlenkou, kvůli níž byl kdysi ustanoven. „Představa byla, že bude shromážděním lidí, kteří nejsou přísně stranicky zavázaní a jsou nezávislí. Jakmile se Senát stane čistě stranickým grémiem, tak se změní jeho účel,“ míní Schwarzenberg. Jakým směrem by se Senát neměl dále ubírat, má předseda pravicové strany jasno: „Bude dobré, když už nebude jen razítková mašinka.“

O tom, jakou roli by měl Senát zastávat, promluvil lídr kandidátky Ladislav Cabada. „V Senátu by se měly probírat spíše filozofické věci. Důraz by měl být kladen na společenské hodnoty a ne se jen zabývat každodenní politikou. Senát by měl být tím tělesem, které by do budoucna mělo profilovat hodnotové rámce české politiky,“ je přesvědčen Cabada.

Oprostit se od populistů

Podle Schwarzenbergových slov jsou lidé otráveni neustálým populismem některých stran, proto si prý voliči zvolí seriózní politiku, kterou podle knížete TOP 09 představuje. „Jsme strana, jež drží slovo. Víme, jakou cestou jdeme a kam budeme směřovat,“ sdělil médiím.

Ke slovu se pak dostal Marek Ženíšek. Ten se vyjádřil k pozici lídra plzeňské kandidátky, kterou bude zastávat jeho bratr Ondřej. „Samozřejmě byl na mého bratra vyvíjen jistý tlak uvnitř strany. Je důležité, aby obhájil, že kandidátku povede,“ pověděl poslanec Ženíšek, po němž pokračoval právě mladší Ondřej, který je v současnosti zastupitelem města Plzně. „Po mnoha letech měla Plzeň silnou opozici,“ nepochybuje Ženíšek a uvádí příklad toho, co se topce v Plzni povedlo: „Stojíme za záchranou několika   milionové dotace na čističku pitné vody. Také se nám povedlo zabránit několika nevýhodným transakcím.“ A s jakou vizí do komunálních voleb vstoupí? „Naše snaha bude, aby se Plzeň stala otevřeným kulturním městem a aby se více nezadlužovala,“ vyjmenoval hlavní priority zastupitel Ženíšek.

Slavit se bude až do rána, slíbil Kalousek

Závěrečné řeči se ujal bývalý ministr financí Kalousek, který nejprve pohovořil o tom, jak se mu v Plzeňském kraji libí. Ten má rád prý zejména proto, že zde topka s přehledem vyhrála nedávné volby do Evropského parlamentu. Pak se místopředseda strany rozpovídal o oslavách, které topku čekají. „Budeme slavit pět let existence TOP 09. Pro mě osobně to bylo nejkrásnějších pět let, které jsem kdy v politickém životě zažil. A protože je co slavit, tak není vyloučeno, že někteří z nás skončí až nad ránem,“ předpokládal (správně) Kalousek.

Škarohlídům, jak říká, vzkazuje: „Někteří tvrdili, že jsme stranou na jedno použití. Za pět let jsme se však stali významnou politickou stranou, která vybudovala své regionální organizace od Aše až po Hrozenkov. Jsme plnohodnotnou stranou, která má co konzervativním voličům nabídnout,“ řekl na závěr tiskovky Kalousek.

Václav Fiala, Jan Polívka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová