Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do mého soukromí vám nic není, žádný coming out nebude! Pospíšil couvá, v ČT totiž mluvil o své přirozenosti a lásce k starším dámám

05.06.2014
Do mého soukromí vám nic není, žádný coming out nebude! Pospíšil couvá, v ČT totiž mluvil o své přirozenosti a lásce k starším dámám

Foto: ČT

Popisek: Jiří Pospíšil

Europoslanec Pospíšil v rozhovoru pro Kauzu dne Rádia Impuls odmítl prozradit detaily ze svého soukromého života. Jiří Pospíšil, bývalý ministr spravedlnosti, místopředseda ODS a dnes europoslanec za TOP 09, v rozhovoru pro Rádio Impuls nechtěl rozvinout svoji nedělní zpověď pro veřejnoprávní televizi. V ní řekl, že ho přitahují starší ženy, a to duchovně.

Ve vysílání Rádia Impuls pak řekl, že pro to má své důvody: „Já si na nic nehraju. Nevytvářím tady nějaké fiktivní vztahy atd. O svém soukromí nehovořím, protože soukromí se netýká jednoho člověka. Je to vždycky minimálně ještě o jednom člověku a o celé rodině. A já nechci poškozovat nějakými explicitními coming-outy své okolí a svoji, rodinu“, vysvětluje Pospíšil.

Kamarád bohatých dam

„Milovník umění, kulturní lobbista a kamarád bohatých dam,“ představila moderátorka známého pořadu České televize 168 hodin Nora Fridrichová vítěze letošních eurovoleb Jiřího Pospíšila. Nejen že dokázal získat své křeslo v Bruselu s největším počtem preferenčních hlasů, ale ještě mu dokázal pomoct přestup z jedné strany do druhé, který čeští voliči obvykle zavrhují coby zradu a vyčůranost.

Maska mediálního miláčka ale prý skrývá některé věci, které už zdaleka nejsou tak pěkné. Následující reportáž začínala výkladem samotného Pospíšila v euforii z volebního triumfu, že po odchodu z ODS se chtěl vykašlat na vrcholovou politiku, dokonce si prý jako novou náplň svého života koupil psa.

Nakonec však vše dopadlo úplně jinak, takže mohl ve štábu TOP 09 nad sklenkou vítězného šampaňského dojatě říkat Miroslavu Kalouskovi „děkuju, Mirku“. „Ne, já děkuju," odpověděl první místopředseda strany v narážce na více než 77 tisíc preferenčních hlasů, které Pospíšil jeho straně přinesl.

Bezkonfliktní politik

Pak se Pospíšil jal na televizní kameru vysvětlovat, že není přeběhlíkem. Pouze prý ve chvíli, kdy se jeho názory začaly rozcházet s ODS, stranu opustil a kandidoval jako nestraník pod programem, který mu vyhovoval lépe.

Vzápětí přiznal, že před loňským sjezdem, poté, co dokázal pro ODS získat vítězství v krajských volbách v Plzni, pociťoval mezi spolustraníky značnou míru animozity proti své osobě, kterou nechápal. Politolog Lubomír Kopeček zmínil, že Pospíšil byl v ODS vždy vnímán jako sólista, což v podmínkách strany v krizi, která se potřebuje semknout, nebývá vnímáno jako nejvhodnější kvalita.

„Pečlivě si leští svou pověst bezkonfliktního politika, vyhýbá se skandálům a říká, co lidé chtějí slyšet,“ řekla o Pospíšilovi redaktorka ČT. Podle redaktora Hospodářských novin Petra Honzejka je bývalý místopředseda ODS velmi zručný politik, který své výhody dokáže velmi dobře a především nenásilně prezentovat a své nevýhody naopak stejně nenápadně skrývat.

ČT posléze připomněla, že Pospíšil se rád prezentuje jako znalec umění. To mu však nezůstalo pouze koníčkem, takže poslanec sedí ve vědecké radě Národní galerie a dokázal do jejího čela navzdory mnoha tlakům protlačit jejího současného ředitele Jiřího Fajta.

Je to dobrý přítel. Co ještě chcete víc?

Pospíšil však navíc spravuje Nadaci manželů Mládkových a rovněž soukromé Museum Kampa. To se přitom několikrát dostalo do střetu s Národní galerií, která mu odmítla zapůjčit některá díla. Nyní bude správce Pospíšil vyjednávat s ředitelem, který by se bez jeho intervencí do čela galerie nikdy nedostal. Jedná se tedy o zcela zjevný střet zájmů.

„Není to střet zájmů. Vždyť obě ty funkce jsou čestné,“ namítá novopečený europoslanec. Ten se stal oblíbencem mecenášky umění Medy Mládkové, která mu dokonce chtěla odkázat sbírku umění v hodnotě přibližně půl miliardy korun. Pospíšil to odmítl, a tak sbírku spravuje z pozice faktického šéfa správní rady nadace, do které ji Mládková převedla.

„Je vzdělaný, intelektuální, stará se o naše muzeum, a je to dobrý přítel. Co ještě chcete víc?“ zhodnotila jeho kvality sama Meda Mládková. ČT však připomněla, že není první ze starších dam, zabývajících se výtvarným uměním, které Jiří Pospíšil okouzlil. Již dříve měl nadstandardní vztahy se sochařkou Věrou Janouškovou, které před její smrtí spravoval její díla, a dokonce i její dům.

Miluju ho, říká Mládková

„Neměl jsem z toho žádný prospěch. V posledních letech jejího života jsem se s ní hodně stýkal. Byla tak trošku moje druhá babička,“ vykládal se zjevným pohnutím. Česká televize ale neopomněla připomenout, že Pospíšilovi již dvě starší dámy bez dědiců vložily do správy své celoživotní sbírky v milionových hodnotách.

„Miluju ho. Kdyby on byl starší a já mladší, tak bych se do něj zamilovala,“ potvrdila slova následně mecenáška Mládková. Sama ale prý ví, že vztah Jiřího Pospíšila k ženám se odehrává spíše v rovině duchovní.

Následně Jiří Pospíšil vůbec poprvé sám přiznal: „Nemám klasickou rodinu a žiji sám. Asi proto hrají v mém životě významnou roli ženy starší, které mě obohacují duchovně, nikoliv jinak. Není to žádná vypočítavost,“ ujistil. „Je to možná dáno mou přirozeností,“ dodal posléze.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: redaktor KL1