Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ať zaplatí pět milionů! Stejně ho volili jen homosexuálové! Jiří Pospíšil vyhrál eurovolby a jeho bývalá mateřská ODS vzteky bledne

03.06.2014
Ať zaplatí pět milionů! Stejně ho volili jen homosexuálové! Jiří Pospíšil vyhrál eurovolby a  jeho bývalá mateřská ODS vzteky bledne

Foto: Facebook

Popisek: Jiří Pospíšil

Exministr spravedlnosti výrazně uspěl ve volbách do Evropského parlamentu. Obdržel ze všech politiků největší množství preferenčních hlasů. V jeho kdysi mateřské ODS však nikdo jeho odchodu nelituje. Prý odešel sám, protože prohrál na kongresu, tvrdí jeho někdejší straničtí kolegové. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura Pospíšilovi také připomněl, že by měl zaplatit dluhy, které po něm zůstaly. Informuje o tom server Lidovky.cz.

„Odchodu Jiřího Pospíšila nelituji a zcela upřímně mu přeji vše dobré při jeho práci v Bruselu. Zároveň věřím, že dostojí svým závazkům a slibům a bude se podílet na úhradě dluhů ve výši 5 milionů v plzeňském regionu, které zde zůstaly po jeho osobní kampani, ještě v barvách ODS," vzkázal bývalému spolustraníkovi někdejší ministr dopravy Stanjura.

„Nad tím se mohu jen pousmát, nebo se rozčílit, protože to považuji, a použiji eufemismus, za mimořádně neseriózní termín. Pan Stanjura dobře ví, že dluh, který vzniknul díky velké kampani před krajskými volbami, byl vyvážen tím, že jsme krajské volby v Plzeňském kraji vyhráli. Byl to jediný kraj, kde ODS krajské volby vyhrála. Pan Stanjura měl na své severní Moravě kolem sedmi nebo osmi procent, nevím přesně. Díky tomu, že jsme v Plzni vyhráli, měla plzeňská ODS patnáct mandátů v krajském zastupitelstvu, nyní má čtrnáct. Za každý mandát dostává strana přibližně čtvrt milionu korun ročně. Jinými slovy – na nákladnou kampaň strana dostává peníze od státu za mandáty, které se díky nákladné kampani získaly. Řeknu to obchodně: velká investice v podobě kampaně, ale velký zisk v podobě získaných a placených mandátů. Kdyby byl pan Stanjura aspoň trochu korektní, tak to řekne,“ sdělil pro ParlamentníListy.cz Pospíšil.

A dodal: „Ale on tvrdí jen jedno, Pospíšil nám udělal drahou kampaň, peníze, které díky tomu od státu dostaneme, si necháme a utratíme na své věci, a Pospíšil ať si tu kampaň zaplatí. Takhle přesně to říká. Připadá mi to mimořádně nekorektní a myslím, že každý normální volič si o tom udělá obrázek. Kdybych udělal mimořádně drahou volební kampaň bez volebního výsledku, to znamená, že by stát následně peníze za mandáty nedával, pak by měl možná morální právo říkat, že Pospíšil může za dluhy. Ale když jsou kryty příjmy od státu, je to trapné a překvapuje mne to. Čekal jsem spíš ze strany ODS, že po opravdu špatném výsledku v evropských volbách bude přemýšlet, kde je chyba a jak to změnit, a ne že bude opět tvrdit, že za všechno může znovu Pospíšil. Mně to nevadí, já jsem s tím smířen, to byl také jeden z důvodů, proč jsem odešel, protože s filozofií některých straníků včetně Stanjury, že za všechno může Pospíšil, se těžko bojuje.“ 

A přisadil si i Miroslav Macek…

První místopředseda ODS Jan Zahradil označil Pospíšila za sólistu, u kterého vlastně ani neví, co si myslí o EU. Dodnes prý však lituje způsobu, jakým byl Pospíšil zbaven funkce ministra spravedlnosti. Předseda ODS Petr Fiala k dokreslení celé situace dodal, že Pospíšil odešel sám. Nebyl jediným politikem, který v politickém souboji na kongresu ODS neuspěl. Ale ostatní ve straně zůstali. Pospíšilova odchodu z ODS nelituje ani politický matador Marek Benda. Ten prý nelituje žádného politika, který se v nelehkých dobách rozhodne odejít někam, kde cítí šanci na lepší kariéru.

O „dokonalém důkazu“, že volby do Evropského parlamentu jsou v naší zemi zbytečné, píše bývalý politik ODS Miroslav Macek na svém webu viditelny-macek.cz. Nezapomněl se také otřít o bývalého politika ODS, který ovšem v politice zůstal a v eurovolbách slavil úspěch, Jiřího Pospíšila: „Dokonalý důkaz, že jsou eurovolby v Česku pokládané za zcela zbytečné: jejich výsledek předčasně neunikl na veřejnost,“ napsal sarkasticky Macek.

Poukázal také na veršotepectví, které předvedl čerstvý europoslanec Jiří Pospíšil: „Chcete-li do parlamentu Vladislava Vilímce, dejte dnes či zítra hlas knížecí dýmce,“ tuto větu, která má být veršem, prý Pospíšil poslal plzeňskému primátorovi Martinu Baxovi (ODS). „Kdybych chtěl být politicky nekorektní, tak napíšu, že po odečtení „růžových“ preferenčních hlasů ho nikdo soudný volit nemohl…,“ napsal Macek v narážce na údajnou menšinovou sexuální orientaci Pospíšila.

Jednou bude premiér?

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk po Pospíšilově vítězství dokonce prohlásil: „Ten chlapec bude jednou premiérem, zbývá jen vyřešit, za jakou stranu." Co na to sám aktér? „Já jsem ten výrok neviděl. Lze ho samozřejmě brát pozitivně, ale i ironicky. Ale je to fajn výrok (smích). Vy mne znáte dlouhou dobu, takže víte, že politiku dělám rád, baví mě, ale není to pro mne něco, bez čeho nedokážu žít. Nejsem na rozdíl od některých bývalých spolustraníků závislý na poslaneckém platu, mohu se živit tím, že půjdu dělat ředitele Musea Kampa, které mi paní Meda Mládková svěřila do správy. Já budu politiku dělat z radosti a přesvědčení, že je to důležitá profese, a dokud mě bude bavit a hlavně dokud mne budou voliči podporovat, tak ji budu dělat. Bez podpory občanů nehodlám být v politice ani jediný den,“ zakončil Pospíšil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová