Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krylovo Rejeme držkou v zemi platí pořád, říká písničkář. Všechen ten bordel a sračky nemůžou pro ty, co nepodlehli kecům a konzumu, být lhostejný

17.04.2014
Krylovo Rejeme držkou v zemi platí pořád, říká písničkář. Všechen ten bordel a sračky nemůžou pro ty, co nepodlehli kecům a konzumu, být lhostejný

Foto: Facebook

Popisek: Písničkář Pepa Nos

ROZHOVOR K sedmdesátému narození Karla Kryla uspořádala skupina mladých nadšenců v Plzni vzpomínkový večer plný jeho básní a písniček. Organizace se ujal teprve jednadvacetiletý Ondřej Albl a spolek PRO obec. Večera se zúčastnil také písničkář Pepa Nos, který poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivní rozhovor.

Jak jste se vlastně s Karlem Krylem potkali?

Já si to už přesně nepamatuju a není to ani podstatný. My jsme si byli prostě souzeni, telepaticky spojeni. Od první chvíle, co jsme se viděli, jsme byli  propojeni. Nebyla důležitá vzdálenost, místo. Pak k jeho konci mi řekl – vem to za mě a já zase – ještě to nebal. On byl totiž beran a ten útočí na krátký vzdálenosti a není stavěnej na dlouhej boj.

Jak je možné, že tak dlouho po revoluci má pořád co říci, že jeho texty oslovují lidi?

Ono to jeho Rejeme držkou v zemi platí pořád, jako kdyby z té druhé strany, kde teď je, k nám pořád promlouval. Ale není to jenom samozřejmě tenhle text, ale spousta, spousta dalších. Chápu, že se to někomu nelíbí, ale ti, co cítí, co mají mrazení v zádech při poslouchání jeho textů, to prostě ví. Karel bojoval s dalšími a dalšími bestiemi, se zlem, a neměl životní sílu v závěru života. Síla myšlenky je velká, ale boj s negací je vysilující… On je českej bard, člověk, kterej je vlastně mezi námi pořád. Tihle kluci, co nás pozvali, jsou toho důkazem a nositelem. A nejsou jenom v Plzni. Všechen ten bordel, sračky, který tu jsou, nemůžou pro ty, kteří s tím chtějí něco dělat a nepodlehli kecům a konzumu, bejt lhostejný.

Čím je text silnější, tím vyvolává větší reakce – pozitivní nebo negativní, ale každopádně na ně lidi reagujou. A to hlavně v českých maloměšťáckých poměrech. Tady se každej ozve, když mu lejno smrdí nebo zase voní… A kecá a chce se přiživit. Je svoboda, ať si tedy žvaní, co chce a jak chce, jde o svobodnej názor. Ale tenhle názor nemůže bejt vystavovanej jako názor většiny, nebo skupiny lidí, to by s tim přece museli souhlasit!

Máte také vyhraněný názor k Rusku a nyní jste dokonce pochválil prezidenta Zemana, že?

Jsem velmi překvapenej z posledních názorů Miloše Zemana na Rusko, kdy říká, že je třeba mu ukázat pevnou ruku. To mne u něj vzalo, myslel jsem si, že takovej silnej názor náš prezident nemá. Mile mne překvapil. A tak vidím, že to tady ještě není tak špatný, že si umíme dupnout. Podle mne se teď Putin krásně odkopal a ukázal se jako Hitler. Mně už to říkali mladí Rusové při jeho nástupu k moci, co je to za člověka. A teď se ukázal v plné nahotě! Tady vidíte, že se jednou každý ukáže, jakou má skutečnou tvář. Třeba na chvíli, ale je to vidět. Putin se předvedl, jaký je skřet a já zas vím, že zlo nevítězí, že je pořád naděje.

Vraťme se ještě ke Krylovi. Čím to je, že oslovuje i ty mladé, kteří jej nemohou pamatovat a slyší a vidí ho jen ze záznamů? A že pořád vyvolává rozporuplné reakce?

To je právě ta síla bardů, pěvců, kteří nejsou poplatní nikomu. Který nezastavíte, neubrzdíte, který jsou pro některé lidi neřízená střela, ale pro jiné poslové pravdy. Mládí vždycky revoltuje. Dnes to není jaksi módní, někdo by asi rád viděl, jak všichni choděj po krámech a „šopují“, jak volí toho, koho jim mocní předhodí. Ale vždycky se najde někdo, kdo je prostě jinej.

Za těch pětadvacet let od revoluce se zatím nic extra nestalo. Žádný velký změny. Divíte se, že jsou lidi naštvaní? Ale já říkám, že už se to láme. Bude to ještě trvat, ale už jsme na cestě. Pro některý je to nepochopitelný, ale těm není rady ani pomoci. Je to každýho volba. Já jezdím jen tam, kde se mi to líbí. A tady na téhle vzpomínce na Karla je mezi lidmi plno pozitivní energie. Jako kdybych Karla viděl v tom posmrtném nebi...

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová