Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oslavy osvobození Plzně americkou armádou jsou už připraveny

08.04.2014
Oslavy osvobození Plzně americkou armádou jsou už připraveny

Foto: wikipedia.org

Popisek: P-38L Lightning

První květnový týden bude v Plzni již tradičně patřit oslavám osvobození Plzně americkou armádou. Letos, v roce 69. výročí vítězství nad nacismem, se Slavnosti svobody uskuteční od pátku 2. do úterý 6. května.

„Při letošních oslavách se budeme připravovat i na Slavnosti svobody v roce 2015, kdy se bude Plzeň pyšnit titulem Evropské hlavní město kultury a kdy zároveň oslavíme 70. výročí osvobození, které patří mezi hlavní události příštího roku. I proto spolupracujeme s dalšími místy v Evropě, která Američané osvobodili. Samozřejmě s Normandií, ale také s městy v Ardenách, které propojujeme projektem D day to V day,“ zdůraznila náměstkyně primátora Eva Herinková.

Slavnosti svobody 2014 odstartují v pátek 2. května

Vedoucí odboru prezentace a marketingu magistrátu Jana Komišová uvedla, že letošní program oslav navazuje na dobré zkušenosti z let předchozích. Rozsáhlé investiční akce v centru města ale donutily organizátory ke změnám. „Některá tradiční místa prezentace dobových kempů v centru města jsme přesunuli do prostoru u Lochotínského amfiteátru. Využijeme zároveň sousedství zoologické zahrady, která připraví komentované prohlídky podzemí včetně vystaveného tanku Sherman. Kilometrovkou bude tento prostor pro pěší propojen s areálem za Plazou, kde bude připraven další military program,“ vysvětlila Jana Komišová.

Slavnosti svobody 2014 odstartují v pátek 2. května kluby vojenské historie. Program za obchodním centrem Plaza nabídne nejen ukázky vojenské historické techniky a předvedení života ve vojenských táborech dříve i nyní, ale umožní návštěvníkům projížďky v džípech či na koních nebo air-softovou střelnici pro děti. Za Plazou je připraven bohatý kulturní program se soutěžemi pro děti a dalšími aktivitami, mezi nimiž nebude chybět prezentace městské policie Plzeň.

Před Patton Memorial Pilsen v kulturním domě Peklo najdou zájemci Checkpoint Raiders, kontrolní bod současné US Army, s komentovanými prohlídkami každou celou hodinu. V prostoru pod Lochotínským amfiteátrem se bude rozkládat dobový kemp americké 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné armády s ukázkami z vojenského života a výstavou těžké pancéřové a dobové techniky z druhé světové války.

Zajímavostí je vystoupení kapely The Tap Tap

V podvečer se rozezní jazzovými rytmy náměstí Republiky a ve 20.30 hodin vystřídá hudbu jedinečná velkoformátová projekce pod širým nebem. Promítat se bude film General Patton režiséra Franklina J. Schaffnera, který v roce 1970 získal 8 Oscarů. Představuje Pattona jako geniálního válečníka, stratéga a nepostradatelnou osobnost vítězství americké armády.

V sobotu 3. a v neděli 4. května bude program Slavností svobody pokračovat. V sobotu se ve Velkém sále kulturního domu Peklo uskuteční beseda s veterány II. světové války a autogramiáda, odpoledne dorazí za Plazu Convoy of Remembrance 1945. Už ve 12 hodin začne velký kulturní program na náměstí Republiky. Vystoupí v něm mimo jiné tradiční Taxmani, hudba Hradní stráže, písničkář Jimmy Bozeman, známý z kapely Lazy Pigs, a Band of Jakeys. Rovněž na náměstí Republiky přijedou džípy Wrangler clubu a motorky Harley Davidson Clubu. Večerní program na náměstí ozdobí Marta Kubišová.

Zajímavostí je vystoupení kapely The Tap Tap s plzeňskou zpěvačkou Janou Altmanovou. „The Tap Tap do programu Slavností svobody určitě patří, protože členové kapely si svým handicapem nenechají kazit svoji vlastní svobodu,“ říká Jana Komišová.

Součástí Slavností svobody bude celá řada doprovodných akcí a pietní akty

V neděli se v Pekle uskuteční Militaria burza a za Plazou se budou prezentovat plzeňští skauti. Hlavním bodem nedělního programu bude průjezd vojenských historických vozidel Plzní – Convoy of Liberty, který vyjede v 11 hodin ze Sukovy ulice a na náměstí by měl dojet zhruba v půl jedné. „Kolona, kterou každoročně sledují tisíce lidí, projede Klatovskou třídou, sady Pětatřicátníků, Tyršovou a Rooseveltovou ulicí na náměstí Republiky a letos bude komentována veřejným rozhlasem,“ připomněla Denisa Krylová, koordinátorka Slavností svobody.

Hudebně kulturní program v neděli nabídne swing, skotské dudáky a oblíbené parašutisty, kteří se snesou před čtvrtou hodinou do srdce Plzně, na náměstí Republiky. Následovat bude Druhá tráva s Robertem Křesťanem a večerní vystoupení orchestru Glenn Miller Tribute, které si každoročně užívají i sami veteráni.

Součástí Slavností svobody bude celá řada doprovodných akcí a pietní akty. Vzpomínkové setkání u památníku Díky, Ameriko! se bude konat v úterý 6. května od 16.30 hodin.

Návštěvníci Slavností svobody by také neměli opomenout návštěvu Patton Memorial Pilsen v kulturním domě Peklo s tematickou expozicí, která nabízí jedinečné setkání s touto částí historie, kterou dokládají osobní věci amerických vojáků a poutavý komentář odborných průvodců, pánů Milana Jíši a Ivana Rollingera.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL