Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Qap: Nemocnice v Rokycanech a Stodu se mají rušit. Naznačuje to seznam VZP

11.03.2013
Qap: Nemocnice v Rokycanech a Stodu se mají rušit. Naznačuje to seznam VZP

Foto: SL

Popisek: Rokycany

Obyvatelé některých částí Plzeňského kraje mohou mít již brzy velmi daleko k lékaři. Naznačuje to materiál Všeobecné zdravotní pojišťovny, podle kterého visí Damoklův meč nad všemi odděleními Rokycanské nemocnice, většinu oddělení Stodské nemocnice a nepočítá se ani s dětským oddělením v Domažlické nemocnici. Tyto nemocnice zřizuje Plzeňský kraj. Ten ale omezení odmítá.

„Seznam nemocnic a ohrožených oddělení jsme na webu VZP samozřejmě viděli. Ale vůbec netušíme, co to znamená. Nikdo nám to nevysvětlil. Poslední společné jednání se konalo v červnu a tam jsme byli ujištěni, že jediné oddělení, které chtějí utlumit je rokycanská porodnice,“ uvedl mluvčí Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Kokoška. „Seznam z webu ale v tomto duchu nehovoří, tak uvidíme, až dostaneme od pojišťoven konkrétnější informace,“ doplňuje.?Těch se nemocnice dočkají příští týden, kdy se mají řešit smlouvy na zajištění zdravotní péče na další období. Současné smlouvy končí k 31. prosinci. „S nemocnicemi, které jsou vlastněny Krajským úřadem Plzeňského kraje, proběhnou jednání ve středu 14. listopadu,“ sdělila médiím VZP s tím, že na těchto jednáních budou s návrhy smluv a tedy rozsahem péče obeznámeni smluvní partneři a následně i média.

Zástupci holdingu věří, že seznam je míněn pouze jako výčet oddělení, kde dojde k optimalizaci lůžek, kterou nemocnice pojišťovnám nabídly už letos v lednu. Jednalo se o snížení akutních lůžek o 15 procent, tedy o více než plošně požadovalo ministerstvo zdravotnictví. „Ta optimalizace byla vypracována tak, aby se nedotkla pacienta. Nabídli jsme tedy lůžka, která lze ušetřit v rámci sloučení lůžkového fondu více oddělení, a lůžka, která jsou zbytná například kvůli zkracování hospitalizací,“ uvedl Kokoška.

?Utlumení péče v regionálních nemocnicích holding odmítá. Nikomu by to prý nepřineslo nic výhodného. Naopak. Lidé z regionů by přišli o dostupnost lékařské péče, neboť by museli jezdit do plzeňských nemocnic. Z některých oblastí je to přitom prodloužení cesty veřejnou dopravou až o dvě hodiny. Osobní je zase problematická kvůli průjezdu Plzní a zejména kvůli parkování u nemocnic. „My říkáme, že by se z obyvatel regionů stali pojištěnci druhé kategorie. Platí stejné zdravotní pojištění jako lidi v Praze, Brně či Plzni, ale k doktoru se dostanou jen velmi těžko,“ říká Kokoška.

Doplatili by ale i Plzeňané. Zhoršila by se takzvaná dostupnost časová. Do jejich nemocnic by nově jezdili pacienti z oblastí, kde žije téměř 150 tisíc lidí. To by prodloužilo čekací doby v ambulancích i na plánované operace. ?Dále by zdravotní pojišťovny musely přesunem péče do Plzně sáhnout hlouběji do svých pokladen. „Tím, že se zavřou nemocnice, neubytou pacienti. Jen budou muset jet jinam - do nemocnic, kde je léčba dražší. Například za nekomplikovaný porod v Rokycanské nemocnici platí pojišťovny zhruba 10 tisíc korun. Průměr v ČR je ale téměř 13 tisíc a nejlépe placené nemocnice, což jsou zpravidla zřizované státem mají úhradu až 17,4 tisíce korun,“ popisuje ředitel ZHPK Jiří Fojtík.

?Komplikace by nastala i pro kraj, města i stát. „V nemocnici pracují zhruba tři stovky lidí a mnoho z nich by skončila na úřadě práce a musela by stát žádat o podporu. Vzrostla by nezaměstnanost. To není pro rozvoj města dobré. A také bychom měli společně s krajem vyšší výdaje na dopravní obslužnost, abychom objednali víc spojů mezi Plzní a Rokycany,“ říká starosta Rokycan Vladimír Šmolík.

(zdroj: qap.cz, webové stránky)