Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tribune: Nemocnice vyšla dráž, kraj nevypsal tendry

11.03.2013
Tribune: Nemocnice vyšla dráž, kraj nevypsal tendry

Foto: SL

Popisek: Nemocnice Klatovy

Původně mělo jít o skromnou stavbu za několik milionů, nakonec spolykala nová Klatovská nemocnice (na obrázku) více než miliardu a půl. Tedy dvakrát tolik. Peníze si na účet připsala společnost Metrostav se svým subdodavatelem - firmou Hospimed. Ta nyní figuruje také v korupční kauze kolem poslance Davida Ratha.

Řadu zakázek, které cenu nemocnice navýšily, přitom kraj zadal bez pořádné veřejné soutěže. Firmě Metrostav je přiklepl v takzvaném užším jednacím řízení. Proč? "Nešlo vlastně o žádné nové zakázky, kraj jen během času zjistil, že potřebuje projekt upravit," vysvětluje mluvčí kraje Petra Buřičová. Dělo se tak třeba kvůli neplánovaným změnám. Všechny je mohl podle kraje pohodlně udělat zase Metrostav.

Celé řadě změn přitom mohli radní lehce předejít. Stačilo si stavbu ohlídat. Například když museli upravit projekt kvůli spodní vodě pod nemocnicí. "Jednu ze změn projektu vyprovokoval nedostatečný geologický průzkum, který neodhalil spodní vodu v podloží," přiznává mluvčí Buřičová.

Přestože za něj kraj zaplatil 21 milionů korun, peněz zpět za nedostatečnou práci se nedomáhal. Podle zástupce ředitele pro oblast vnitřní správy kraje Václava Váchala to nešlo. "Nechali jsme si na to vypracovat posudek, vymáhat škodu opravdu nešlo," řekl. Místo toho kraj vypsal novou zakázku, která měla škody napravit. A zaplatil ji.?Stavba nemocnice, kterou kraj nutně nepotřebuje, protože o třicet kilometrů dál stojí další špitál v Sušicích, už má proto řadu kritiků.

"Nemocnice stála příliš. Peníze se mohly raději použít na modernizaci stávajících zařízení," řekl třeba kandidát na hejtmana Plzeňského kraje a starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek (TOP 09).

Problém nastal podle něj už na začátku, když kraj přiklepl zakázku za 939 milionů korun Metrostavu, přestože původně zněla na 789 milionů. Kvůli změnám projektu a různým přestavbám pak cena nabobtnala až na 1,6 miliardy korun - zčásti za starého a zčásti za nového vedení kraje.

Zakázky nevidí dobře ani oslovení experti. Třeba podle Stanislava Beránka z organizace Transparency International měl kraj postupovat zcela jinak. Zakázky měl postupně "kouskovat".

"Pokaždé, když se objevily nové skutečnosti, které výrazně změnily cenu zakázky, měl kraj vypsat nové výběrové řízení," řekl. Kraj podle něj nemusel čekat na zbrusu nové nabídky firem, stačilo uspořádat tendr mezi společnostmi, které se s Metrostavem utkaly o zakázku na úplném začátku.

Stavbu a nákupy vybavení do nemocnice už proto zkoumá také antimonopolní úřad. "Prošetřujeme podnět na zakázku Výstavba Klatovské nemocnice - přístrojové vybavení," potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda.

Podle Buřičové ale kraj jednat jinak nemohl. "Zakázka obsahovala téměř čtyři tisíce jednotlivých položek. Soutěžit všechny zvlášť nebylo reálné," tvrdí. Rozdělit zakázku na menší celky podle ní zase kraji nedoporučili právní experti.

Bývalá hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová viní z předražení nové vedení kraje. "Třeba o geologickém průzkumu vůbec nic nevím," řekla, přestože se měl konat v roce 2008, kdy na hejtmanství působila právě ona.

(zdroj: tribune.cz, webové stránky)