Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

V Plzni je k vidění výstava 100 let Československých legií

28.03.2014
V Plzni je k vidění výstava 100 let Československých legií

Autor: moderni-dejiny.cz

Popisek: Legie, ilustrační foto

S hlavními událostmi spojenými se zahraničními československými vojsky, které významně přispěly k formování českého a slovenského národa a předcházely vzniku československého státu, seznamuje výstava 100 let Československých legií.

V Plzni je expozice výtvarníků Jana a Sabiny Kratochvilových k vidění ve vstupních prostorách kulturního domu Peklo od 24. března.

Poprvé se výstava představila v závěru loňského roku v Evropském parlamentu ve Štrasburgu

Výstava 100 let Československých legií, kterou se rozhodl k významnému výročí uspořádat místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák, obsahuje zajímavé informace pro všechny, již se obdobím vzniku první samostatné republiky setkávali jen sporadicky. Podle Oldřicha Vlasáka je toto výročí a jeho připomenutí nezbytné pro další existenci národa a jeho demokratický vývoj. „Jde o významné výročí přesahující hranice České republiky a je podstatné i pro Evropskou unii. Českoslovenští legionáři dobrovolně vstoupili do spojeneckých armád, sváděli tuhé boje a nebáli se zaplatit i cenu nejvyšší za naši svobodu. Jsme jim vděčni za jejich přispění ke vzniku samostatného československého státu a poválečného uspořádání Evropy,“ dodal Vlasák.

Expozice výtvarníků Jana a Sabiny Kratochvilových z brněnského Muzea českého a slovenského exilu 20. století obsahuje dobové fotografie, dokumenty a zajímavé informace z období vzniku Československých legií.

Poprvé se výstava představila v závěru loňského roku v Evropském parlamentu ve Štrasburgu. V České republice se bude prezentovat v několika městech. Zájem o ni mají i představitelé Slovenské republiky. Do Plzně doputovala z Karlových Varů.

Legie vznikaly z českých a slovenských vojáků bojujících na straně Rakouska-Uherska

„Je důležité připomínat si zásadní okamžiky historie naší republiky. Legionáři byli po vzniku Československa jakousi oporou mladého státu. Velká část z nich se následně i ve 2. světové válce aktivně účastnila domácího i zahraničního odboje s cílem opětovného osvobození naší země. Mnozí z nich byli zapojeni i v protikomunistickém odboji v letech 1948-1989. Je nezvratným historickým faktem, že na dějinném vývoji Československa se tito muži podíleli velkou měrou, v letech 1914-1920 měrou rozhodující,“ připomíná plzeňský primátor Martin Baxa.

Výstava byla zahájena 24. března v 18 hodin v kulturním domě Peklo. Součástí vernisáže byla projekce historického filmového dokumentu. Z Plzně se výstava 4. dubna přesune do Hradce Králové.

Legie vznikaly z českých a slovenských vojáků bojujících na straně Rakouska-Uherska, kteří obvykle dezertovali nebo padli do zajetí. Mimo Rusko, kde byly nejvýznamnější, se vytvořily ještě ve Francii a Itálii. Za války v nich sloužilo na 125 tisíc mužů. Název „Československé legie“ vznikl až po I. světové válce. Domů se vrátilo více než osmdesát pět tisíc legionářů a 59 tisíc domobranců. Zahynulo celkem 4 980 legionářů a 500 domobranců.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace