Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mladý pravičák o bídě ODS, vyhlídkách pravice, návratu Klause i koblížcích z ANO

26.01.2014
Mladý pravičák o bídě ODS, vyhlídkách pravice, návratu Klause i koblížcích z ANO

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

ROZHOVOR Přestaňme paušalizovat, že mladí lidé, studenty nevyjímaje, „sedí“ jen u počítačů a surfují po netu a přes Facebook se nedostanou k reálnému životu. Jsou takoví, které aktuální dní v naší republice velmi zajímá. A mají i své, mnohdy ostré, názory. Jedním z nich je student Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni Jakub Kylián. Jako hodně pravicově orientovaného mladého člověka jsme ho požádali o komentování aktuální situace.

Jak vidíš jako mladý člověk a příznivec pravice její blízkou i vzdálenější budoucnost?

Pravice to v ČR nikdy neměla a nebude mít jednoduché.  Těch 41let  komunismu se přeci jen na občanech muselo podepsat. Budoucnost české pravice je bohužel  těžko odhadnutelná. ODS si sama vykopala hrob za minulých vlád a Strana svobodných občanů má zatím jen minimum příznivců. Žádnou jinou pravicovou stranu v ČR nevidím. TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem a bývalým „zeleným“ Karlem  Schwarzenbergem rozhodně není  tou pravicí, jak ji nazývají média a ANO už vůbec pravicovým subjektem není. ODS jakožto bývalá nejsilnější strana pravice zradila svůj program, zradila své voliče a je jen na ní, jak se z této šlamastiky, toho hrobu dokáže zvednout, vzpamatovat. ODS doplatila na minulé vlády společně se Zelenými, KDU-ČSL a TOP 09. Jen málo lidí si však uvědomuje, že ODS nevládla sama. KDU-ČSL  dnes bude vládnout po boku levice, Zelení jsou pryč a TOP 09 zastávala za minulé vlády ty nejdůležitější ministerstva, na kterých bylo nejvíce problémů.  Je strašně jednoduché ukázat jen na jednoho. Tím nechci ODS omlouvat, tato strana dostala od voličů silný mandát a měla si za svým programem stát, což bohužel neudělala. Petr Nečas a celé bývalé vedení ODS za nynější situaci své strany nesou plnou zodpovědnost, což se ukázalo na posledním kongresu v Olomouci, kdy delegáti „odstřihli“ úplně všechny bývalé vedoucí činitele. To jsem ale odbočil. Petr Fiala má před sebou strašně velkou výzvu, jejíž plný rozsah si možná ještě teď neuvědomuje. To on musí svým voličům ukázat, že se nemění jen tváře, ale že ODS bude dodržovat svůj program, za kterým si za každé situace bude stát a necouvne. ODS má pořád dost voličů, kteří v posledních volbách jen na truc volili ANO a tito lidé čekají, jak ODS zareaguje. ODS musí zareagovat s plnou parádou, ukázat že se mění, že to skutečně myslí vážně. Strana se musí spojit, nehrát si na jednotlivce, ale táhnout společně za jeden provaz. Pokud se toto Petru Fialovi podaří, tak vyhrál. Rok 2014 bude pro ODS klíčovým, strana to ví. Záleží však jen na ní,  jak zareaguje. Pokud se ODS začne chovat jako jednotná strana, bude táhnout za jeden provaz, tak v budoucnosti strach o pravici na české politické scéně nemám. Pokud se však strana bude nadále drobit a fungovat tak jako doteď, tak to nevidím moc dobře. Svobodným zatím nedávám moc šancí, ale čas ukáže. Poslední volby přece jasně ukázaly, že stačí mít dobrou propagaci a cesta k nejvyšším místům je otevřená  - viz raketový vzestup koblížků jménem ANO. Tudíž záleží na Straně svobodných občanů,  jak naloží se svojí propagací a s oslovováním potencionálních voličů. Pravicové strany se však musí spojit a nebojovat proti sobě, ten nepřítel je totiž někde jinde.

Patříš k těm, kteří oceňují a hluboce si váží Václava Klause. Myslíš, že se do ODS už nikdy nevrátí, třeba i jako „ideologický spasitel“?

To, že je pro mne Václav Klaus velkým, největším politickým vzorem, jsem se nikdy netajil a tajit nebudu. Václav Klaus toho pro ČR udělal strašně moc a mrzí mne, že spousta lidí si to vůbec neuvědomuje, nebo si to uvědomovat nechce.  Avšak téma Václav Klaus je na další  dlouhý článek. Osobně si myslím, doufám, že se Klaus do české politiky vrátí, potřebujeme ho. Nejsem si však už tak jistý, jestli v barvách ODS. I když z vedení ODS byli „odstřeleni“ jeho největší kritici, nejsem si jistý, jestli by Klaus chtěl se „svojí“ stranou dále spolupracovat.  Bude samozřejmě záležet na vedení ODS, jestli by chtělo svého otce zpět a také na otci, jestli by se chtěl ke svému dítěti, které se k němu otočilo zády, vrátit zpět. Avšak není důležité pod jakou barvou se Klaus vrátí, důležité je, aby se vrátil.

Situace kolem petice Politruk hejtmanem a protesty proti zčervenání už tak hodně oranžového kraje, zdá se, slábnou. Proč? Myslíš, že se mladí lidé o tento problém nezajímají? Nebo jim je po odchodu Milana Chovance všechno úplně jedno  a vlastně změnu ani nezaznamenávají?

Protesty rozhodně slábnou, ale ruku na srdce, kromě sociálních sítích a diskuzních fórech, kde je každý „hrdina“ jak na bitevním poli, jsem nikde v Plzeňském kraji nezaregistroval žádné ohnivé, větší diskuze o tom ,jestli by se měl, či neměl pan Václav Šlajs stát hejtmanem našeho kraje. Lidem je v dnešní době v podstatě jedno, kdo je kde, jakou má minulost a kdo co dělat bude. Zajímá je to až ve chvíli, kdy ten určitý člověk něco pose. Náš designovaný vicepremiér a ministr financí toho budiž důkazem. Jako studenta mne však nejvíce mrzí, že lidé ve stejném věku jako já nemají o politiku či politické dění vůbec zájem. Živě si dokáži představit, že tito lidé budou za 10-20 let nadávat, avšak ve věku, kdy s tím mohli něco udělat, nedělají bohužel nic. Spousta mladých lidí neřeší budoucnost, ale jen a pouze přítomnost a to je prostě strašně moc špatně. Mnoho studentů ani pořádně neví, co zde bylo po roce 1948, co byla státní bezpečnost a podobně. To je strašně smutné a zarážející zároveň, a proto se nedivím, že je spoustě lidí jedno, kdo bude ovládat nejvyšší krajský post a spousta lidí ani nezjistí, že nějaký Chovanec odešel.

…a jaký je tvůj názor na Chovancovy politické předvládní „veletoče“?

Pan Chovanec je typickým příkladem kariérního politika. Důležité je především to, abych byl u koryta. Není přeci možné, aby člověk, který lhal nejdřív jednomu, pak druhému a pak se stejně přidal na stranu, na které je větší síla a moc stal naším ministrem vnitra. Sice z pozice hejtmana odstupuje, ale to až v pozici, kdy má jiné,  větší koryto jisté. Tomuto člověku má snad někdo věřit? Tento člověk má nějaký morální kredit? K panu Chovanci nenacházím žádná vlídná a pozitivní slova a vulgární být rozhodně nechci a proto se k jeho počínání raději dále vyjadřovat nebudu. Alespoň se ukazuje jaká vláda Andreje Babiše -pardon Bohuslava Sobotky - nám vzniká a na co se v budoucnu můžeme těšit. Vždyť lhát a podvádět je správné, ne?

Nechtěl bys „promluvit“ jako člověk znalý situace, s dobrým všeobecným rozhledem a samozřejmě „mladou krví“ do vašeho městského zastupitelstva v Horažďovicích na Klatovsku coby potencionální kandidát do komunálních voleb? A pokud ano, za jakou stranu…nebo jako nezávislý?

O tomto kroku jsem zatím moc nepřemýšlel. Přeci jen jsem ještě dost mladý a zatím je pro mne nejdůležitějším bodem úspěšné zvládnutí vysoké školy. Každopádně nikdo neví, co se v budoucnu může odehrát a stát. Pokud by však nastala v budoucnosti situace, že bych byl potencionálním kandidátem, nemohu nyní říci, jestli jako straník, či nezávislý.  Každopádně pokud bych kandidoval za nějakou stranu, tak rozhodně pravicovou. Rozhodně bych se ale nepřidal k ANO, nebo jím podobným partajím – i když by mě to mohlo vynést výše a tím i lépe propagovat pravicové názory. Pracovat po boku Babiše, či jiných populistů bych ztratil všechny své morální kredity. Každopádně si každé město nebo obec zaslouží lepší stranu, alternativu než ČSSD, či KSČM a teď už i ANO.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová