Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Blíženci i Psí hvězda: Techmania promítá zimní oblohu

17.01.2014
Blíženci i Psí hvězda: Techmania promítá zimní oblohu

Autor: pravdu.cz

Popisek: Vesmír, iůustrační foto

3D Planetárium v Techmanii nasazuje na program nový populárně vzdělávací snímek nazvaný Zimní obloha nad Plzní. Ten návštěvníkům poutavou formou představuje astronomické jevy, které se aktuálně odehrávají nad jejich hlavami.

„Dlouhé zimní noci vysloveně svádí k pozorování zimní oblohy, což je ale ve městě díky světelnému znečištění tak trochu oříšek“, vysvětluje vedoucí marketingového oddělení Techmanie Renata Kroupová: „Proto jsme pro naše návštěvníky připravili autorský film, který jim krásy zimní oblohy poutavě představí“, dodává Kroupová.

Dvacetiminutový populárně-vzdělávací snímek nazvaný Zimní obloha nad Plzní bude v prvním českém 3D Planetáriu k vidění do konce zimy. Nabízen bude formou předfilmu ve 3D či 2D verzi a návštěvníci jej tak vždy uvidí v kombinaci s dalším filmem z nabídky Techmanie. Nový film umožní udělat si přesnou představu o tom, jaká souhvězdí jsou nad střední Evropou, a tedy i nad Plzní, aktuálně k vidění. Návštěvníci poznají zejména výrazné souhvězdí Orion a jeho velkou mlhovinu, seznámí se s hvězdokupou Plejády, jimž se lidově říká Kuřátka, podívají se, jak vypadá jasná hvězda Aldebaran, která tvoří oko v zimním souhvězdí Býka.

Kromě faktických astronomických jevů nabízí nový snímek i vysvětlení jmen konkrétních souhvězdí: nejen zapáleného amatérského astronoma tak zaujme příběh antických dvojčat Castora a Polluxe, jejichž obraz skrývá souhvězdí Blíženců, dozvědí se také, proč je nejjasnější hvězda zimní oblohy, Sírius, nazývána „Psí hvězdou“ a mnoho dalšího.

Zárukou působivého zážitku je i využití americké technologie Sky-Skan, jíž 3D Planetárium disponuje jako jedna ze tří institucí v Evropě. Projekce na kulovou plochu o průměru 14 metrů a nejvyšší možné rozlišení obrazu návštěvníky v maximální míře vtáhne do poznávání noční oblohy: „Zimní obloha nad Plzní je ideální film pro každého fanouška astronomie, který nechce pozorovat hvězdy v mrazivé noci za městem, ale touží udělat si přesnou představu o aktuální noční obloze v pohodlí prvního českého 3D Planetária“, dodává Renata Kroupová.

Na jaře film Zimní obloha nad Plzní vystřídá tematicky obdobný snímek logicky věnovaný astronomickým jevům jarní oblohy: „Naším záměrem je být aktuální a v každém ročním období promítat návštěvníkům planetária filmy, které reflektují to, co se skutečně děje nad jejich hlavami“, podotýká David Lobotka z Techmanie, jehož tým program pro 3D Planetárium vyvíjí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace