Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Návštěvníkům Boleveckých rybníků slouží nové stezky

28.05.2024
Návštěvníkům Boleveckých rybníků slouží nové stezky

Foto: město Plzeň

Popisek: Bolevecké rybníky

Město Plzeň nechalo prostřednictvím své Správy veřejného statku (SVSMP) opravit cesty v oblíbené rekreační oblasti Bolevecké rybníky. Nový povrch má část stezky u Seneckého rybníka. Upravena je také pěšina nad Velkým boleveckým rybníkem. Lesní cesty jsou nyní pro pěší, cyklisty i běžce komfortnější. Do těchto úprav město investovalo 1,2 milionu korun.

Nezpevněný úsek páteřní stezky mezi Košinářem a Vydymáčkem nahradil u Seneckého rybníka asfaltový povrch. „Opravená cesta přinese větší komfort zejména lidem se sníženou motorikou, ale také cyklistům a dalším návštěvníkům. Úpravou povrchu jsme také vyřešili opakující se problém s podmáčením cesty mezi Seneckým rybníkem a Vydymáčkem,“ popsal náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar, v jehož gesci je SVSMP.

 

Nová stezka u Boleveckých rybníků, foto město Plzeň / Monika Krausová

Zrekonstruovaná je nově také stezka pro pěší nad Velkým boleveckým rybníkem. Tvořená je z přírodních materiálů – kamene a štěrkodrti. „Vhodná je zejména pro pěší či běžce. Zároveň plní původní protierozní funkci. Cílem opravy bylo odlehčit hlavní promenádní cestě podél rybníka. Návštěvníci tak při cestě z parkoviště u kruhového objezdu směrem na Ostende mohou využít tuto stezku vedoucí kolem vyhlídky na Bolevák a na promenádní cestu se pak napojí u pláže pod Bílou horou,“ dodal Aleš Tolar.

Oprava cesty u Seneckého rybníka stála 893 tisíc korun bez DPH, oprava stezky nad Velkým boleveckým rybníkem 368 tisíc bez DPH.

 

Nová stezka u Boleveckých rybníků, foto město Plzeň / Monika Krausová

Dalšími Plzeňskými poklady jsou Bolevecké rybníky a Božkovský ostrov

Bolevecké rybníky a Božkovský ostrov nově přibyli na seznam tzv. Plzeňských pokladů, který popisuje zajímavé a přírodě blízké lokality v Plzni a jejím bezprostředním okolí. Těchto míst pak bude celkem sedm společně s Mikulkou, Lobezskými jezírky, Ostrou Hůrkou, Hradištěm a Zábělou.

Dvě nové lokality nyní mapují lektoři a přírodovědní odborníci ze spolku Ametyst, který za celým projektem Plzeňské poklady stojí a letos jej nově nabídne středním školám. Pro jejich žáky i učitele nyní vznikají terénní výukové programy. Cílem je, aby středoškoláci mohli v doprovodu lektorů prozkoumávat uvedená místa všemi smysly prostřednictvím metod zážitkové pedagogiky a aby badatelským způsobem získávali znalosti o přírodě a péči o ni.

Přehled lokalit vznikl již dříve za podpory Nadačního fondu Zelený poklad. Více informací je na webu www.plzenskepoklady.cz.

 

Bolevecké rybníky

Velký a Malý bolevecký rybník, Kamenný rybník, Šídlovský rybník, Košinář, Senecký rybník, Nováček, Vydymáček, Třemošenský rybník… Boleveckou rybniční soustavu tvoří desítka rybníků. Řada z nich vznikla už v polovině 15. století. Najdete je kousek za městem, na severním okraji Plzně. Dostupné jsou i městskou hromadnou dopravou.

Trasy pro všechny – cyklisty, vozíčkáře i kočárky

Soustava boleveckých rybníků je protkaná sítí cyklostezek, turistických tras i neznačených cestiček. Najdete tu i stezky vhodné pro inline bruslení i dva pohodové bezbariérové okruhy vhodné pro vozíčkáře i kočárky. Můžete se vydat na příjemnou procházku kolem arboreta Sofronka, Boleváku, Šídlováku anebo Kameňáku. Náročnější trasa vede pak kolem Kolomazné pece až na rozhlednu Krkavec. Ideálními výchozími body jsou konečná tramvaje č. 4 Košutka, konečná tramvaje č. 1 Bolevec, autokemp Ostende či parkoviště u hráze Velkého boleveckého rybníka.

Pláž Ostende u Velkého boleveckého rybníka

Na Ostende najdete všechno, co ke správné pláži patří. Čistou vodu, písek, molo, půjčovnu lehátek a slunečníků i příjemné bistro Point s širokou nabídkou občerstvení. V létě si tu můžete půjčit i loďku, šlapadlo nebo paddleboard. Děti i dospělí se během letní sezony mohou vyřádit na obřích trampolínách v Jumparéně. Odlehlejší část pláže využívají nudisté. Kromě Velkého boleveckého rybníka jsou ke koupání vhodná i další místa, například Kameňák.

 

Zdroj: město Plzeň

Vložil: Markéta Vančová