Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ivo Fencl. Náš glosař, akrobat mezi žánry, chodící literární encyklopedie a hrdý Plzeňák připisuje na svůj hřbet šestý křížek. Glosa Radovana Lovčího

16.04.2024
Ivo Fencl. Náš glosař, akrobat mezi žánry, chodící literární encyklopedie a hrdý Plzeňák připisuje na svůj hřbet šestý křížek. Glosa Radovana Lovčího

Foto: Marek Velebný

Popisek: Ivo Fencl na vernisáži prací Ladislava Sutnara v Galerii m. Plzně

16. dubna 2024 si připomíná významné jubileum staroplzenecký básník, prozaik a plzeňský rodák Ivo Fencl. Kromě všeho výše řečeného je také pravidelným přispěvatelem Krajských listů, zakladatelem Klubu přátel Fantomase, České společnosti Sherlocka Holmese, Sdružení přátel Jaroslava Foglara a členem několika spisovatelských svazů – mimo jiné Obce spisovatelů a Střediska západočeských spisovatelů.

Sám Ivo pochází z písmácké rodiny. Jeho stejnojmenný tatínek, který si s ohledem na syna později přidal ještě prostřední jméno Václav, v zájmu snazšího rozlišení obou mužů, byl literárním kritikem, esejistou, fejetonistou a rovněž autorem několika samostatných knih. Maminka je zasloužilou a respektovanou kronikářkou Starého Plzence, k němuž má Ivo junior ostatně silně patriotický vztah, a strýc Jiří Fencl je odborným publicistou zaměřeným na zbraně a střelectví. Ivův jediný syn, Filip Randák (příjmení má po své zesnulé mamince a Ivově životní partnerce) je hudebníkem a s otcem občas vystupuje na jeho oficiálních křtech i dalších vystoupeních.

Písňové texty

Jiní si budou Iva pamatovat též coby známou postavu plzeňské kulturní scény, moderátora různých pořadů i přednášek o záhadách. Dále si vyzkoušel náročnou roli textaře a psal písňové texty pro hudební skupiny Infarkt a Závislost. Za svůj život publikoval již čtyřmístný počet nejrůznějších článků, čtenáři jej znají z tištěných i webových periodik, jako jsou namátkou Pozitivní noviny, Plzeňský literární život, Neviditelný pes, Mladá Fronta Plus, Plzeňský deník, Lidové noviny, Webmagazín Rozhledna či Dobrá adresa.

Literární ceny

Je autorem několika desítek knižních prací a jako spoluautor přispěl do dalších desítek literárních sborníků. Ne nadarmo byl označen akrobatem mezi žánry, jichž vystřídal během své tvorby celou paletu. V jeho dílech se objevují citace z řady známých literárních prací, někdy i žijící osobnosti, které paroduje, osobitý snivý styl, jejž bych si troufl nazvat svébytným fenclovským expresionismem, a hlavně svérázný smysl pro humor i sebeironii. V některých knihách dokonce vystupuje v roli svého alter ega Lorence. Je držitelem řady literárních cen, mimo jiné dvou čestných uznání v Ceně Bohumila Polana z let 2006 a 2013, třetí ceny Šrámkovy Sobotky z roku 2003 či zvláštního ocenění v rámci Ceny Miroslava Švandrlíka z roku 2017. Z jeho románové tvorby upomínám např. díla Smíš zůstat mrtev, Rok Joriky, Zabiju Putina v Karlových Varech, Domek Pana Stilburyho, Občan Starého Plzence či V nitru Kamerunu.

Akademik bez titulu

Ivo Fencl studoval několik vysokých škol, ale na žádné nedospěl až k promoci. Vystřídal různé profese, mimo jiné učitele, zaměstnance vlakové pošty či bezpečnostního pracovníka. Kdo jej zná osobně, ví, že i přes absenci jakéhokoli akademického titulu má jedinečné znalosti z oboru literárních dějin. Málokdo dovede tak poutavě a s tolika zajímavostmi i detaily popisovat životy významných spisovatelů. A nejen ty. Jeho znalosti z dané oblasti se rovnají vědomostem univerzitních profesorů, možná je občas i předbíhají. Je velká škoda, že české univerzity jsou příliš zbyrokratizované, závislé na souborech akademických titulů a chybí jim větší smysl pro praktičnost, na rozdíl od těch amerických, kde spisovatel a lektor z praxe může být cenným zpestřením a obohacením výuky. V daném ohledu tedy zůstane Ivův talent bohužel nevyužit, o to více se však obrací k co nejširšímu publiku alespoň jinou formou. Mrzí mne také, že Ivo Fencl dosud nesepsal knižní dílo, které by využilo jeho již dříve publikovaných a velmi čtivých článků a přiblížilo by čtenářům životy řady pozoruhodných literátů stylem, jakým to umí pouze on sám. Snad kdyby jej více přemlouvali čtenáři, pak by možná… Kdo ví. Každopádně přejeme našemu oslavenci mnohý zdar v jeho další šedesátce!

 

Vložil: Radovan Lovčí