Prohlídky plzeňského historického podzemí za svitu baterek
22.09.2023
Foto: Plzeňský Prazdroj (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Plzeňské historické podzemí
Zpestřete si podzimní dny nevšedním zážitkem – objevováním tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní pod západočeskou metropolí netradičně za svitu baterek. Speciální prohlídky plzeňského historického podzemí, které vás zavedou i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od pondělí 25. září do neděle 1. října – vždy od 17 a 18 hodin.
Plzeňské historické podzemí je s délkou 13 km jedním z největších komplexů podzemních prostor u nás. Veřejnosti se otevřelo před více než 35 lety po pečlivých archeologických výzkumech a náročné obnově, která vyzdvihla staletou historii sahající až k počátkům města. Přístupné je z původního právovárečného domu z 15. století ve Veleslavínově ulici, ve kterém dnes sídlí unikátní Pivovarské muzeum. Podzemní prostory dříve sloužily k výrobě piva, skladování potravin, ale také jako obranný systém během dob nepokojů. Díky exponátům a vystaveným nálezům proniknete během prohlídky do historie města a každodenního života středověkých obyvatel Plzně, a také se dozvíte, jak podzemí od 13. století vznikalo.
- Prohlídka stojí 190 Kč na osobu a trvá celkem 60 minut.
- Prohlídka je možná pouze s průvodcem a maximální velikost skupiny je 20 osob. Pro zahraniční návštěvníky je možnost stažení mobilní aplikace SmartGuide, která vám umožní absolvovat okruh prohlídky v angličtině a němčině. Pro aktivaci obsahu průvodce naskenujte daný SmartGuide QR kód, který obdržíte na pokladně se vstupenkou nebo spolu s elektronickou vstupenkou.
- Dámám se nedoporučuje vstup v botách s vysokým a úzkým podpatkem.
- Celoročně se teplota v podzemí pohybuje okolo +6 °C, proto se doporučuje si na prohlídku obléci teplejší oblečení.
- Na prohlídku Plzeňského historického podzemí je zakázán vstup dětem do 3 let. Na trasu mají zákaz vstupu také zvířata.
- Vstupenky na prohlídku podzemí za svitu baterek jsou v prodeji online ZDE.
|
Plnoletí návštěvníci získají na prohlídce tzv. pivenku, kterou mohou ve vybraných plzeňských restauracích proměnit za ležák Pilsner Urquell (0,3 l). Přímo v Pivovarském muzeu je v provozu Pivotéka s nabídkou téměř 140 druhů piv z více než 25 českých minipivovarů – od ležáků přes ALE, IPA, Stouty, kyseláče až po piva stařená v sudech po nejrůznějších destilátech.
Historicky mělo podzemí hned několik funkcí. Používalo se ke skladování potravin a ledu i k výrobě piva. Ve sklepích pivo kvasilo, zrálo a samozřejmě se zde i skladovalo. Neméně důležitou funkcí bylo zajištění přístupu k vodě.
_20230922.jpg)
Původně se pod historickým centrem Plzně nacházelo na 360 studní. V prohlídkovém okruhu projdete kolem nebo přímo přes 20 studní. Prohlédnout si můžete nejen výběr z rozsáhlých nálezů skla, keramiky a kamenných a dřevěných předmětů nalezených v zasypaných studnách, ale také repliku vodního kola v expozici vodárenství, expozici knihtisku a kamenné fragmenty ze zbouraných domů. Vchod do Plzeňského historického podzemí se nachází ve budově Pivovarského muzea. Dnes najdeme v nejvyšších patrech podzemí příjemné restaurace, vinárny i soukromé sklepy.
|
Zdroj: Tisková zpráva
Vložil: Markéta Vančová