Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé si myslí, díky astrologii, že jsem ezoterik, ale já jsem ve skutečnosti pragmatik, přiznává plzeňský astrolog dr. Jiří Kubík

27.01.2022
Lidé si myslí, díky astrologii, že jsem ezoterik, ale já jsem ve skutečnosti pragmatik, přiznává plzeňský astrolog dr. Jiří Kubík

Foto: Se svolením Jiřího Kubíka (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Jiří Kubík často a rád přednáší

ROZHOVORY NA OKRAJI Ten (*27. 8. 1977) je jabloneckým rodákem, ovšem od svých tří let žije v Plzni a dnes náleží k výrazným postavám místní veřejné scény. Pořádá přednášky o astrologii, a dokonce daný obor vyučuje. Více si o tomto pro někoho velmi netradičním zájmu i o astrologických výhledech Česka do nového roku popovídáme v následujícím rozhovoru.

Jirko, ty jsi JUDr. neboli doktor práv, což mimochodem býval v minulosti po doktorátu z medicíny druhý nejprestižnější doktorský akademický titul. Ale přitom se zabýváš dosti neobvyklým oborem, a tím je astrologie. Stal ses dříve právníkem, anebo astrologem?

Astrologii se věnuji zhruba od roku 1995, právnická studia u mě přišla později, v letech 2005–2011. Jen pro vysvětlení, astrologie mě v podstatě přirozeně zaujala jako kluka. Studoval jsem SPŠ stavební, několik let pracoval jako geodet, pak šel působit na stavební úřad. Při práci stavebního úředníka jsem práva dokončil. Přirozeně mojí specializací bylo správní právo. Rigorózní práci jsem psal na téma vyvlastnění. V letech 2011–2014 jsem navíc absolvoval MBA-studia.

Astrologie má ve vědeckých kruzích punc čehosi pochybného a nevědeckého, co vlastně ani nemůže fungovat a zakládá se na fantazii či manipulacích astrologa ve vztahu k jeho klientům. Jak to vidíš ty jako astrolog? Proč bys tento obor hájil a jak bys ho představil nebo zdůvodnil jeho případnou užitečnost pro druhé?

Odpovím asi překvapivě, ale já tento rozpor nevnímám. Astrologie není věda, je to výkladové umění. Já už ji dneska vnímám především jako nástroj seberozvoje. Osobně nemám potřebu astrologii etablovat jako oficiální společenskou disciplínu. Tím pádem nemám potřebu chodit do těchto konfrontací a prosazovat astrologii jako tvrdou vědu, tou podle mě není. Občas se ve veřejném prostoru objeví někdo s puncem zdravého rozumu a kritického myšlení, který se staví do role potírače astrologie. Ve skutečnosti útočí na Jolandu a pořady ‚Volejte věštci‘. A tím jeho povědomí o astrologii končí.  Já jako astrolog komunikuji s celou řadou lidí působících v akademické sféře. Jedna moje dlouholetá klientka relativně nedávno habilitovala. Do kurzů mi celé roky chodí lidé z akademické sféry. Ve své běžné astrologické praxi už jsem mluvil s leckým. Pamatuji si na opakované konzultace s knězem, který na počátku našeho rozhovoru pronesl trochu omluvně, že by tady vlastně neměl být a pousmál se. „Já vím,“ odpověděl jsem mu, a pak jsme si dvě hodiny povídali.

Dá se říci, že existují nějaké lokální nebo kontinentální astrologické systémy, které se od sebe výrazně liší, čili něco jako několik různých pozemských astrologií, třeba evropská, čínská, indická?... Jaké jsou mezi nimi rozdíly a ke které z nich se hlásíš ty?

Existují kontinentální systémy, existují historické astrologické periody. Jsem příznivcem západní evropské astrologie. Vycházím z toho, co jsem se naučil u pana Baudyše staršího, který byl žákem ing. Danzera, což byl zase spolupracovník dr. Jana Kefera, autora dosud nepřekonané učebnice ‚Praktická astrologie‘ z konce 30. let 20. století. Až následně jsem zjistil při četbě klasických autorů, jako jsou Julius Firmicus Maternus, Rhetorius a dalších, že mám blízko k astrologii starověkého Řecka. Toto období mě nejvíce fascinuje.

Proč má evropský zvířetník 12 znamení a co si pod nimi představit?

Existuje tropický zodiak, což je rozdělení prostoru na 12 stupňových úseků. Nemá nic společného se souhvězdími, to mnoho lidí mate. Je opřen o slunovratové a rovnodennostní body. Kde je původ tropického zodiaku, je trochu zahaleno tajemstvím. Historie astrologie sahá několik tisíc let před náš letopočet.

Vypovídá podle tebe už samotný fakt, že někdo je narozen třeba jako rak, o tom, jakou bude mít povahu a osudy, nebo těch faktorů, které nějak určují jeho astrologický profil, je mnohem víc a závisí třeba i na místu či minutě zrození, anebo na řadě dalších konstelací? Co vlastně potřebuješ nebo musíš u člověka znát, když chceš zpracovat jeho osobní horoskop?

Pro sestavení horoskopu potřebuješ datum, místo a hodinu narození. Čím méně přesné vstupní údaje, tím méně přesná práce. Sluneční znamení fungují a mnoho lidí se zhruba pozná v charakteristikách konkrétního znamení, nicméně astrolog pracuje s úplnými údaji. Sluneční znamení jsou extrémním zjednodušením. Pro novinářské účely se poprvé objevují na přelomu 19. a 20. století.

Jiří Kubík

Co když někdo neví, kdy přesně se narodil a zná pouze den narození? Kde si dohledá přesný čas a zjistí ho vůbec?

Dá se doptat na matrice či v porodnici a případně mu může pomoci paměť příbuzných. Pokud se zná hodina narození pouze přibližně, tak je třeba vytvořit soupis významných životních událostí a horoskop se pak rektifikuje. Tím se myslí zpřesnění hodiny narození. Důležité události jsou vidět a přiřazují se jim příslušné konstelace.

Co se v horoskopu podle tebe dá najít, a co tam rozhodně nalézt nelze?

To není vůbec samozřejmá otázka. Astrologii dělám pro lidi 22 let, a nakonec jsem došel k závěru, že nám ukazuje naše emoční vzorce. Horoskop v podstatě krásně ukazuje prostředí, do něhož se rodíme, jež nás formuje a takto vznikají v průběhu dospívání vzorce myšlení, cítění, chování, které pak utvářejí náš osud.

V horoskopu je vidět předurčení, dispozice, které máme, není tam vidět naše svobodná vůle, to, jak se v rámci našich dispozic nakonec budeme rozhodovat a chovat.

V horoskopu tedy v podstatě vidíme nějaké předurčení a pomocí prognostických technik se dá určit, kdy se která dispozice naplní.

Jak bys oponoval skeptikům, kteří by vše, co takto předkládáš, odmítli? Pokoušel se někdo o nějaké vědecké nebo měřitelné výzkumy toho, co může přinést astrologie? Četl jsem, že s astrologií občas pracovali dokonce někteří psychologové, včetně Junga, ale přiznám se, že mnoho o tom nevím.

Já bych jim asi ani neoponoval. Ti, co na to mají čas, chuť a energii a staví se veřejně do pozice obhájce zdravého rozumu, většinou bojují s věštkyní Jolandou, ale určitě ne s tím, čemu se celoživotně věnuji. Tam asi stačí odkázat na 2 - 3 základní knihy, kde jsou základní argumenty pro a proti astrologii probrány. Ještě jsem zatím nepotkal nikoho, kdo by přišel s nějakým novým či objevným argumentem v tomto směru. Klasikou je Milan Špůrek a jeho ‚Hovory o astrologii‘. Tam svůj argument najde opravdu každý.

Paradoxem astrologie je to, že mnoho seriózních astrologů se přiznává k tomu, že na počátku chtěli astrologii vyvrátit. Jak se jí začali intenzivně věnovat, tak si platnosti souvztažností dění na nebi a na zemi začali také všímat a kouzlu astrologie propadli.

Znáš třeba osobně někoho z psychologů, kdo se astrologií taktéž zabývá a využívá ji ve své praxi a netají to?

Psychologů mi do kurzů a na konzultace přišla celá řada. Nikdy jsem neměl pocit, že by to museli tajit. Astrologie je pro ně nástroj sebepoznání. Kdysi dávno před 20 lety jsme s jednou psycholožkou dokonce udělali jakýsi výměnný obchod. Já jí vyložil horoskop a ona mi pro změnu ukazovala svoje metody testování a jejich interpretace.

Když už se ptáš na tuhle skupinu, tak prakticky každý horoskop psychologa, se kterým jsem se setkal, obsahuje nějaký hlubší emoční problém, který ho nakonec motivuje se oblastí lidské duše zabývat. Obtížně někomu může radit někdo, kdo si podobné stavy sám neodžil a neumí si je představit.

Další poznatek, na který jsem přišel, je to, že dost lidí, kteří se živí psychologií, mají od přírody vyvinutou mimořádnou intuici či vnímavost. Existují přirozeně typy, které svojí praxi provozují, řekněme, skrze intelekt. To ale v praxi dosti často nefunguje, v tomto oboru se musíš umět naladit, vcítit. Pamatuji si na jednu letitou praktičku, o které jsem nic nevěděl, a říkám jí, že u ní vidím mimořádné psychologické nadání. Zasmála se a odvětila, že je klinická psycholožka. Pak jsem jí řekl, ať se neurazí, ale že má konstelace skoro jako jasnovidka. Přiznala se mi, že to nemůže říci veřejně, ale v praxi funguje právě skrze tyto mimořádné dispozice a díky tomu je mimořádně úspěšná a má stále plno.

Ty astrologii také vyučuješ. Kolik se u tebe ročně vystřídá žáků a kolik let zkušeností potřebuje student na to, aby někomu sestavil individuální horoskop? A probíhá výuka naživo, nebo jsi v době covidové přešel na distanční model?

Do prvního ročníku se mi už několik let hlásí zhruba 40 - 50 lidí, ročně vyučuji zhruba 100 lidí. Podle mě trvá tak 2 - 3 roky, než astrologie vejde pod kůži. Hodně závisí také na osobnostních předpokladech. Covid-19 mě převedl kompletně do online prostoru. Nakonec jsem zjistil, že mi to více vyhovuje. Mám studenty po celé ČR a Slovensku, takto je možnost být v přímém kontaktu. Baví mě více diskutovat s lidmi, které astrologie baví.

Jak jsou staří a z jakých skupin obyvatel se rekrutují tvoji zájemci? Jak sám říkáš, jsou mezi nimi též vysokoškolští učitelé, i když předpokládám, že to veřejně neventilují na svých pracovištích. Ostatně osobně znám řadu pedagogů z univerzit s různými zájmy v oblasti alternativní religiozity, nebo historiky věřící v reinkarnaci, ale nahlas to o sobě raději nikde nesdělují… A nepopírám také, že mě s tebou náhodně před léty seznámila právě jedna z vedoucích postav Západočeské univerzity…

Tak přirozeně převládají ženy, nicméně u mužů se jedná většinou o lidi s vyšším vzděláním, kteří hledají inspiraci a sebepoznání. Většinou se jedná o lidi v aktivním věku. Můžeš si představit mladé lidi, kteří přemýšlí o své profesní budoucnosti, lidi řešící partnerské vztahy. Určitě mě napadají jedinci řešící partnerské krize, vyhoření, krize středního věku. Ale každá konzultace je originální a v rámci konzultací mám pocit, že už jsem řešil snad úplně vše.

Údajně je dnes mnohé usnadněno tím, že existují počítačové programy pro astrology. Na kolik finančně vyjdou a kde se dají pořídit?

Astrologické programy si můžeš stáhnout zadarmo, pro běžnou praxi plně dostačují. Více najdeš na www.ucebniceastrologie.cz.

Já používám profesionální astrologický program ‚Solar fire 9‘ za asi 10 000,- Kč. Výrazně to urychluje a usnadňuje práci. Veškeré potřebné výpočty máš během chvíle. Moderní technologie a výpočetní technika pronikají do všech oborů, astrologie není výjimkou. Ručně si horoskop sestavit má své kouzlo, ale když můžeš mít výsledek po zadání dat do několika vteřin, tak je volba jasná.

Dá se v horoskopu poznat smrt konkrétní osoby, nebo něco jako období možné smrti? Či lze horoskop prakticky vytvořit třeba do 100 nebo 120 let věku určitého člověka? A má podobu spíše jakési potenciality, co by bylo, pokud by to dotyčný táhl až do nadlimitního věku? Nebo existuje v horoskopu nějaký faktor, který naznačuje dlouhověkost, či naopak krátké dožití?

Astrologové se v historii délku pokoušeli určovat. Z horoskopu se dá vidět jakási osobní vitalita, životní síla. Jsou horoskopy nápadné svojí silou, ale i slabostí, to ano. Určovat délku života neumíme.

Nicméně někdy konstelace hovoří jasně, a v daném konkrétním případě na zásadě vrozených dispozic, okolností a budoucích planetárních vlivů závěry udělat lze. Jenomže jde o citlivé informace, které druhému nemůžeš říci, z důvodu jeho poškození. Navíc, i když vidíš velmi kritický moment, tak stoprocentní jistotu nemáš nikdy.  Jsou situace, kdy konstelace a okolnosti do sebe jasně zapadají. Na konzultacích otázku smrti téměř nikdo neřeší. Jsou výjimky kupříkladu u těžce nemocných lidí.

Mění se astrologie v souvislosti s tím, když je nalezeno nějaké nové vesmírné těleso? Kdo ho vykládá a přisuzuje mu význam? Z čeho se dá tento význam nově odvodit? A která vesmírná tělesa, pokud už to nezaznělo jinde, vlastně mají na život člověka osudově působit nejvíce z astrologického hlediska?

Určitě se astrologie mění. Představuj si astrology jako individuality. Každý astrolog si v podstatě sám načítá knihy od svých předchůdců a získává praxi a zkušenosti. Postupně se u něj vyvine samostatný způsob uvažování a astrologický cit. Když pak pozoruje průchody nového tělesa horoskopem, tak vidí, co toto v realitě způsobuje a na základě toho může dovozovat jeho význam.

Obrovskou revolucí byl objev Uranu v roce 1781. Ač jde o planetu astrologů, tak po jeho objevu došlo k největšímu poklesu zájmu o astrologii, který trval až do konce 19. století, kdy astrologie začíná znovu ožívat. Je to revoluční planeta, po jejím objevu přichází revoluční bouře ve Francii.

Základem je tradičních sedm ‚planet‘, myslí se tím světla, což jsou Slunce a Luna plus Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn. Dále astrologové pracují s transsaturny, těmi jsou Uran, Neptun, Pluto.  Někteří tradicionalisté však nové prvky odmítají.

Oponenti astrologie tvrdí, že již řečené zvířetníkové rozdělení dávno nefunguje, protože odráží starší podoby oblohy. Jak to vidíš ty?

Tito oponenti nezachytili, že astrologie pracuje s tropickým zvěrokruhem, a nikoliv se souhvězdími. Na tohle téma se pravidelně objevují články. Nicméně kupříkladu již Klaudios Ptolemaios v ‚Tetrabiblu‘ ve 2. století našeho letopočtu jasné konstatuje, že musíme používat tropický zvěrokruh. Tedy nejde o nic nového ani sporného.

Podobná otázka se týká i tzv. vodnářské éry. Co to je a kdy začala? Proč právě vodnářská? Slyšel jsem přitom před mnoha léty náhodou v televizi, snad v nějakém ranním vysílání Novy, tvrzení jiného astrologa, že vodnářská doba je nesmysl a že se vše hýbe opačným směrem a nás čeká období berana. A to prý nevěstí nic dobrého... Co k tomu říci?

Vodnářské éra je pro mě mýtus soudobé EZO popkultury. Teorií věků se nezabývám, tuto otázku neřeším. Vychází to z tzv. Platónského roku, tedy z pohybu jarního bodu zvěrokruhem. Nicméně jedna perioda činí 2150 let. A jde o velmi abstraktní astrologické úvahy. Jak bys charakterizoval uplynulých 2150 let? A jak bys charakterizoval následujících 2150 let? Trochu žertuji. Ale uvádím to pro ilustraci, aby bylo jasné, že toto téma je opravdu mimo naší běžnou zkušenost.

Jirko, ty máš různé vlastní youtubové pořady a mnoho textů na svých webových stránkách. Prý chystáš dokonce knihu. Kde přesně čtenáři najdou tvé stránky? A co knížka? Kdy ji mohou čekat na pultech?

Informace o mě naleznou na webu www.ceskaastrologie.cz. Nicméně vydatný zdroj informací ukládám na web www.ucebniceastrologie.cz. Napsat pořádnou učebnici je mým snem, na kterém pomalu pracuji. Nicméně to ještě několik let potrvá.

Ty žiješ v Plzni, která má přes 170 000 obyvatel. S těmi zde přechodně žijícími může jít o ještě větší číslo. Bydlíš tedy ve druhé největší metropoli Čech. V Plzni jsi známou postavou. Narážíš ve velkoměstě se svojí určitou jinakostí nebo alternativností u cizích lidí či u tobě známých, anebo máš relativní klid? Jako člověk žijící většinu života na venkově přece jenom dobře znám, jakým stigmatem či zdrojem obřích pomluv je obecně jinakost na vesnici či maloměstě, kde bys asi budil mnohem více pozornosti. Ale možná ani velkoměsto není zcela bez rizik…

Astrologie je v mém provedení spíše intelektuální koníček. Tak moje sestra jednou prohlásila s upřímností sobě vlastní, že si lidé myslí díky astrologii, že jsem ezoterik, ale já jsem ve skutečnosti pragmatik.

Já s touto svojí zálibou nenarážím. Naopak jsem díky astrologii měl možnost diskutovat s celou řadou zajímavých lidí z různých oborů, ke kterým bych se normálně nedostal. Lidský život je pomíjivý a každý z nás zažívá v určitých oblastech nejistoty, pochybnosti. Odpovědi na některé otázky nelze hledat čistě v úrovni vědy, materiálního světa. Když jsem studoval MBA v roce 2002, tak mě v rámci prvního modulu zaujal důraz na vnitřní duchovní život v rámci seberozvoje. Takoví ti striktní racionalisté technického typu jsou podle mě výjimeční.

Máš vlastní rodinu a tolerují tvoji blízcí tvůj koníček? Nebo dokonce pro blízké pravidelně připravuješ horoskopy?

Žena mě jako astrologa v roce 2003 poznala a já v tomto smyslu funguji spontánně a asi úplně nejsem řiditelný. Když mě něco baví, tak mě to pohltí a žiju tím. O variantě, že bych astrologii nedělal, jsem, myslím, nikdy nepřemýšlel. Šárka ví, že astrologií žiju a je vůči mně v tomto mimořádně tolerantní. Občas s nějakým dotazem přijde syn. Přirozeně ho napadají otázky o astrologii, ale i o něm samém, ale v rodině jinak o astrologii moc nemluvíme.

V Česku v posledních létech patříš k veřejně asi nejznámějším astrologům, což ti možná dříve či později přinese nějakou cenu od spolku Sisyfos. Jak bys vnímal případné ocenění Bludný balvan pro svoji osobu? Jel by sis ho osobně vyzvednout, jako to udělal MUDr. Hnízdil, a pokládal bys jej za poctu? Nebo by tě to i trochu štvalo?

Tak za covidu astrology vystřídali na prvních místech lékaři. Pevně věřím, že se život zase vrátí k normálu a Bludné balvany budou opět dostávat ezoterici. Prosím Tě, tohle by mi asi bylo jedno. Já si žiju svým životem, věnuji se civilnímu zaměstnání, přijímám klienty, učím v kurzech.

To, že se někde k něčemu veřejně vyjádřím, když se po mě občas chce veřejná předpověď, ta musí být přesná a někdo se toho chytí, tomu se asi zcela vyhnout nelze. Astrologie není jasnovidectví. Na stranu druhou mě občas napsat nějaký veřejný komentář baví. U jiných oborů, jako jsou ekonomové či politologové, se tolerují zjevně nesprávné odhady, na nás astrology je ovšem přísnější metr. Za covidu-19 můžeš pozorovat veřejné diskuse lékařských autorit. Musíme vědět vše a přesně, jinak astrologie nefunguje. Astrologie je o pozorování analogií mezi děním na zemi a na nebi. Ty podle mého názoru jasně existují a v celé řadě případů to lze ukázat. Na stranu druhou představuje jinou úroveň osobní rozhovor, diskuse s kolegy, kteří tomu jazyku rozumí a chápou souvislosti, a jinou úrovní je mediální prostor.

Třeba u covidu-19 jsem tu veřejnou hrozbu viděl a cítil silně a na nějaké úrovni se před drsnými scénáři snažil varovat. Jenomže astrolog je spíš v roli pozorovatele.

Co vidíš zásadního v novém roce 2022 stran České republiky v jejím horoskopu?

Tak jsou tu vidět spory v mezinárodních vztazích. Bude ještě fungovat konstelace té, která byla při diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchu muničního skladu. Ke konci roku je bohužel znát rozjezd ekonomické krize. ČNB krotí rozjíždějící se inflaci, ale mám trochu obavy, že pravdu mají ti ekonomové, kteří říkají, že tím bojem se urychlí příchod recese.

Zjednodušeně řečeno: ‚jedeme scénář‘, kterého jsem se obával od jara 2020, tedy že zvládání covidu demoralizuje obyvatele a projdeme krizí tím nejhorším možným způsobem, což ještě prohloubí ekonomické dopady.

Dokáže se podle tvého názoru zračit v horoskopu to, zda někde dojde k válce či nikoliv? Co vztah Ruska a Ukrajiny? Ukazují tvé propočty k válečnému střetu?

Kritické momenty v horoskopech vidět jsou. Zrovna konflikt na Ukrajině čtu spíš jako vnitřní problémy Putina v Rusku a snahu odpoutat pozornost od nich. Na horoskop Ruska fungují vlivy zklamání, splínu. Podle mě na to Putin úplně nemá, jak reagovat. Tak Rusko už na Ukrajině válku mnoho let vede, byť neoficiálně. Nemohu vyloučit nějaký střet, ale vlivy jako za 2. světové války na tento horoskop nejdou. Kritické vlivy vidím někdy v roce 2024, ale nemyslím tím válku. Spíš nárůst napětí, těžší časy. Putinova vnitrostátní pozice spíše klesá a nemá lidem moc co nabídnout. Následující roky tenhle jeho marast bude nejspíše pokračovat.

A co covid? Sám jsi nedávno prošel třetí dávkou očkování, jak ses pochlubil na sociálních sítích. Kolik let nás ještě bude trápit tahle podivná nemoc? Troufají si na podobný odhad také astrologové?

Zrovna k tomuto tématu jsem se vyjadřoval již mockrát. Očekávám, že tento rok, nejspíše na jaře, definitivně odezní. Pro mě covid-19 byl, s nadsázkou řečeno, ekonomický vir. Astrologicky jsem od počátku tvrdil, že šlo především o spouštěč velké hospodářské krize a podle toho se k problému mělo přistupovat. Vir odezní, ale mnohasetmiliardové deficity, inflace a hospodářské problémy zůstanou. Tím samozřejmě nezlehčuji třeba našich 35 000 úmrtí. Byl jsem zastáncem maximálního dodržování opatření, protože mi bylo jasné, že čím hůře vlny projdou, tím větší budou škody na životech, ale tím větší budou též ekonomické důsledky, které nakonec pocítí všichni. Tohle se lidem bohužel nepodařilo včas nějak rozumně vysvětlit.

A poslední otázka, co osobně či z hlediska tvých zájmů plánuješ do budoucna?

Už několik let žiju v kolotoči práce, konzultací a kurzů a stále dokola si říkám, že bych měl konečně napsat tu knihu. (úsměv) To je asi jediný plán.

Děkuji a přeji její zdárné sepsání!

 

Vložil: Radovan Lovčí