Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vánoce na vodě. Plzeň poslala vánoční strom na plavbu po Borské přehradě. Ráda by tam poslala i lidi na rekreaci, ale voda je špatná

03.12.2021
Vánoce na vodě. Plzeň poslala vánoční strom na plavbu po Borské přehradě. Ráda by tam poslala i lidi na rekreaci, ale voda je špatná

Foto: Se svolením Škodaland (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Slavnostní rozsvícení plovoucího stromu se uskutečnilo ve středu 1. prosince a svítit bude až do svátku Tří králů. Strom si je možné prohlédnout jak z areálu Škodaland, tak z hráze nebo ze stezky vedoucí kolem přehrady. Škodaland je v období od listopadu do února otevřen v čase 10:00 až 18:00.

V Plzni si udělali radost. Čtyřmetrový vánoční strom s osmi metry světelného řetězu a hvězdami s LED osvětlením se pustil do vodního dobrodružství v přehradní nádrži Českém údolí, pro který se zažil název Borská přehrada. Takže vánoční strom tam budou moci Plzeňáci obdivovat ze vzdáleného mola, z břehu nebo z areálu Škodaland. Přehradu by chtěli radní oživit i na rekreační koupání, ale voda tomu svou kvalitou nepřeje.

„Plovoucí světelnou instalaci jsem poprvé viděl na jezeře v Rakousku. Když jsme se letos rozhodovali, jak bychom mohli vánoční výzdobu vylepšit, napadlo nás nechat instalovat něco podobného na hladině Borské přehrady. V současné době, kdy jsou omezené akce a zakázané vánoční trhy, jsem moc rád, že se nám podařilo nápad s plovoucím vánočním stromem zrealizovat,“ říká starosta centrálního městského obvodu David Procházka.

 

Stromeček ozdobili pracovníci Plzeňských městských dopravních podniků.

Ozdobení čtyřmetrové konstrukce stromu a připojení k elektřině zajistili pracovníci Plzeňských městských dopravních podniků. Stromek zdobí 8 metrů světelného řetězu, girlandy a LED světelné hvězdy. Jako ponton pro konstrukci stromku bylo využito staré molo, které původně sloužilo v půjčovně loděk v areálu Škodaland. Molo bylo přeskládáno do tvaru kříže a na něj byl pak umístěn strom. Dostat strom na vodu a ukotvit jej na hladině, to byl úkol pro Vodní záchrannou službu.

Jdeme se koupat… nebo radši ne?

Projekt na pořádnou koupačku vznikl už v 50. letech. Cíl byl jasný, vybudovat pro dělníky Škody rekreační koupání. Jenže soudruh měl do Tomáše Bati daleko. Ač byl projekt na stole, s jeho výstavbou se začalo až v roce 1965 a trval celých sedm let. A pak přišlo přestřižení pásky a do nové přehrady, kterou napájela svou vodou řeka Radbuza, skočili první nadšení plavci. První dny a týdny u přehrady naplnila píseň o tom, jak všichni umí něco a dohromady uděláme všechno. Ale dlouho to nevydrželo.

 

Na vodu ho pak dostala Vodní záchranná služba.

Radbuza totiž nebyla napájena jen svými přirozenými přítoky, ale také přítoky umělými. Tedy člověkem dodanými. Mezi takové přítoky patřily kanalizace měst a obcí výše po proudu, i ze samotné Plzně. A tak Borská přehrada začala brzy velmi nevhodně kvést a smrdět. Do vody se tak potopil už leda někdo, kdo přebral plzeňský mok a nevybral zákrut u břehu smradlavé přehrady. Ve vodě se nechtěl koupat nikdo. Nadšení uhaslo.

Jede se v malém, dojde se k velkému

Do renovace se zčásti pustli lidé s otevřením areálu Škodaland. Na území Škodalandu o rozloze 5 hektarů se nachází in-line dráha s parametry pro oficiální mezinárodní soutěže, profesionální minigolfové hřiště nebo skate park s největším počtem překážek v Plzni a parametry odpovídající evropským standardům. Výjimečné je také koupací jezírko, které mohou díky speciální úpravě využívat i maminky s dětmi nebo alergici. V areálu vzniklo také centrum pro seniory s řadou posilovacích strojů, dětské hřiště, hřiště na fotbal, plážový volejbal a další. Slavnostní otevření, kterého se zúčastnila nejlepší rychlobruslařka světa Martina Sáblíková, se uskutečnilo 15. dubna 2011.

 

Pohled na areál Škodalandu a na Borskou přehradu

V přehradě se ale dosud nedá koupat. Což radní Plzně trápí. Trápí je to natolik, že s věcí chtějí hnout. A mají plány a projekt. Záměrem projektu je vystavět oddělovací hráz v dolní části nádrže, tedy v prostoru nad hrází přiléhající k areálu Škodalandu, a v tomto odděleném prostoru pomocí biomanipulace (vodní rostliny, rybí obsádka) a dalších opatření vylepšit jakost vody tak, aby se na místě mohli lidé koupat, provozovat tam vodní sporty a podobně. „Z důvodu dlouhodobě nevyhovující jakosti vody pro rekreaci a koupání v nádrži České údolí jsme před časem zadali zpracování studie o způsobu proveditelnosti revitalizace nádrže. Zpracovatel studie nám nyní předložil tři varianty toho, jak velkou vodní plochu z nádrže hrází oddělit a vyčlenit pro koupání,“ vysvětlil technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Ale vánoční strom už může dělat parádu teď.

Vložil: Kamil Fára