Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chceme mít z Česka internetové Švýcarsko, tvrdí Piráti. V kampani sympaticky sázejí na dobrovolníky, ne na peníze a billboardy

09.09.2013
Chceme mít z Česka internetové Švýcarsko,  tvrdí Piráti. V kampani sympaticky sázejí na dobrovolníky, ne na peníze a billboardy

Foto: Václav Fiala

Popisek: Tento „pirát“ vítal příchozí na celostátním fóru České pirátské strany v Plzni.

ROZHOVOR Celostátní fórum České pirátské strany se uskutečnilo 7. září v Plzni. Předsedou strany byl znovu zvolen Ivan Bartoš. Svobodný přístup k informacím, demokratická reforma zahrnující posílení odvolatelnosti politiků, větší zapojení veřejnosti do rozhodování či rozvoj znalostní ekonomiky jsou hlavní pilíře volebního programu České pirátské strany. Piráti mají ve všech regionech vybrané lídry pro předčasné volby, kandidátky se postupně doplňují. Kampaň, při které jim budou zejména v příhraničí pomáhat i piráti z Německa, odstartuje oficiálně příští týden, řekl novinářům místopředseda strany Mikuláš Ferjenčík.

Mezi 3,5 až 4 procenty odhaduje Česká pirátská strana svůj úspěch v letošních parlamentních volbách. Sází na vzájemnou pomoc, dobrovolnictví a krátká kampaň je pro ně optimální. To pro ParlamentniListy.cz řekl při příležitosti celostátního fóra, které se konalo v Plzni jejich „staronový“ předseda Ivan Bartoš. „Jsme optimističtí, jdeme do toho s ambicí se do sněmovny tentokrát dostat. Pirátská strana je strana pro mladé, ale myslím, že programem a stylem kampaně se nám podaří tentokrát zasáhnout větší skupinu lidí a že vyvrátíme mediální zkratku, že Piráti jsou strana stahovačů," shrnul Bartoš.

Podle plzeňského lídra Adama Šoukala jsou regionální kandidátky již vesměs známé. „Kde to nebude nutné, plný počet kandidátů neřešíme. Na Plzeňsku to ale bude. Objeví se tu řada lidí ze západočeské univerzity, lidé činí v kultuře, a nepůjde jen o naše členy.“ V celé republice má tato strana necelých 300 členů, avšak registrovaných příznivců je kolem 2000. Při měření příznivců na Facebooku jim dokonce vychází druhé místo

Kampaň bude kontaktní a levná

„Naše kampaň, která odstartuje 10. září, bude kontaktní a levná, spoléháme na řadu nadšenců a dobrovolníků. Na účtě máme půl miliónu, ale to zdaleka neutratíme - plánujeme využít tak 150 tisíc,“ říká Bartoš. „ Hlavní body máme tři – předně svobodný přístup k informacím, pak demokratická reforma - například odvolatelnost politiků nebo snížená hranice pro místní referenda. Třetím bodem pozornosti je tzv. znalostní ekonomika. Podle vedení strany, což je předseda a čtyři místopředsedové, se do týká orientace na vyšší kvalifikaci. „Montovny přidanou hodnotu státu nedávají,“ konstatuje plzeňský lídr Šoukal (více k programu si přečtěte v rozhovoru, který následuje).

Demokracie po pirátsku

„Zapojit se u nás může každý člen,“ seznamuje s vnitrostranickým životem Bartoš. „Volby i návrhy jsou vždy on-line a přijít může každý člen, nemáme žádný systém výběrů, okresních a krajských konferencí a další nesmyslná síta.  Každý kandidát musí mít alespoň padesátiprocentní souhlas členské základny v kraji. Myslím, že budeme zajímaví pro řadu menších stran, například Babišovo ANO nám nikdy nohy nepodráželo a snad se domluvíme i s dalšími. Jsme plni očekávání, máme, jak se říká, v nose dobrý výsledek. Nejsme žádní profesionálové a aparátníci, a to je určitě pro voliče - začátečníky, velmi zajímavé. Sázíme na dobrovolnosti, na transparentní dary a billboard budeme mít v republice asi jediný – v Praze, a ten nám poskytne jeden příznivec.“

Nejsme huliči a stahovači!

Česká pirátská strana má společně se zelenými jednoho senátora, a tím je populární Libor Michálek. Ten právě ve spolupráci s Oldřichem Kužílkem intenzivně pracuje na novele autorského zákona. O jeho úpravu –především v termínech či sankcích, se snaží již od roku 2003.

Podle pirátů, kteří jak říkají, „nejsou žádní stahovači nelegálních dat z internetu,“  bude tento podzim velmi zajímavý. „Nám ta krátká kampaň vyhovuje. Velké strany na to žehrají, ale my to považujeme za velké plus, s dobrovolnictvím bychom dlouhé měsíce nevydrželi. Očekávám, že konec října bude pro nás velmi příjemný….“

Program jsme prodiskutovali nejdříve na internetu, říká tiskový mluvčí Pirátů, Adam Skořepa

Prvním bodem vašeho programu je, cituji, „v povinném zveřejňování informací spatřují jeden z hlavních prostředků znesnadňujících korupci a zneužívání funkcí. V boji za zveřejňování informací Piráti navazují na úspěchy svých členů. Například Luděk Maděra (lídr Zlínského kraje) u Nejvyššího správního soudu vymohl rozsudek, který nařizuje úřadům zveřejňovat platy a odměny úředníků. Současný stav tento aktivista hodnotí slovy:  Zákon o svobodném přístupu k informacím občanům žádné informace nezaručuje. Pokud úředníci informace neposkytnou, neexistuje žádná možnost je k tomu donutit." To znamená, že pokud byste se dostali do sněmovny, hodláte nějak novelizovat (či pokusit se) příslušný zákon?

Existují i další prostředky kromě novelizace. Kupříkladu bychom mohli více prosazovat uplatňování tohoto zákona a jít příkladem, jako se tomu již děje třeba ve spolupráci s Liborem Michálkem, což je senátor nominovaný i Piráty, Oldřichem Kužílkem (dlouhodobý zastánce otevřenosti státní správy) nebo zmíněným Luďkem Maděrou (kandidátem za Piráty do Poslanecké sněmovny). Zákon o svobodném přístupu k informacím má občanovi umožňovat získání informací o způsobu nakládání s veřejnými prostředky, informační otevřenost významně pomáhá státní transparenci. V tomto ohledu sdílíme názor islandských Pirátů, kteří šli do voleb se záměrem udělat z Islandu „Ráj pro novináře". Považujeme se za silné spojence investigativních i jiných žurnalistů, kterým chceme zprostředkovat přístup k co nejpřesnějším informacím, aby ti je mohli dále zpracovávat pro veřejnost.

Dále se v programu píše: „Piráti chtějí přiblížit rozhodování lidem a omezit vliv politiků. Stabilní výkon veřejné správy chtějí opřít o urychlené uvedení služebního zákona v platnost." Hodláte podporovat onen zákon, co se o něm mluví už roky? Co v něm přesně je?

Tento zákon podporovat budeme a snažíme se o to i z pozice neparlamentní strany. Jsme přesvědčeni o tom, že přispěje k omezení korupčního prostředí a příležitostí ke korupci.

„Piráti vidí prosperitu společnosti v rozvoji moderních technologií a poskytování globálních internetových služeb. Vhodná legislativa může do České republiky např. přilákat provozovatele datových úložišť." To je další bod vašeho programu, pohříchu dost stručný. Co tím přesně míníte?

Rádi bychom usilovali o takzvanou datovou neutralitu. Datovou neutralitu používáme k označení takového stavu, kdy se k datům (čili ke všemu, co přes internet v podobě datových přenosů putuje) přistupuje jako k informacím, které by neměly být pod žádnou záminkou cenzurovány (a pokud jsou data zneužita k nějakému nelegálnímu účelu, mělo by se zakročit proti lidem, kteří tato data využili, ne k datům samotným). Jinými slovy, jde o ochranu internetu proti zájmům korporací nebo neoprávněnému státnímu tlaku, což bychom chtěli prakticky zařídit například tím, že uzákoníme tzv. „Bezpečný přístav", pak se u nás mohou usídlit velké technologické firmy bez obav z perzekuce a dodatečných nákladů. V podstatě bychom rádi udělali z Česka takové "internetové Švýcarsko", čili neutrální stát v rámci kybernetických konfliktů.

Jaké jsou názory strany na přímou demokracii, preferujete prezidentskou či parlamentní demokracii, co referendum? Jaký volební systém navrhujete?

Navrhujeme zachování parlamentního systému, volební systém poměrného zastoupení, zrušení uzavírací klauzule a d´Hondtova přepočítávání mandátů, které silně zvyšuje nerovnost odevzdaných hlasů. Upravíme možnost vyhlášení celostátního i regionálních referend, aby je bylo možno mnohem více a efektivněji využívat. Rovněž diskutujeme o možnosti občanského veta a samozřejmostí je zavedení mechanismu odvolatelnosti konkrétního politika.

Co s korupcí - vyřeší ji podle vás jen služební zákon?

Korupci nikdy nevyřeší jen jeden zákon. Náš program obsahuje celý soubor zákonných opatření, které korupci silně znesnadní. Kromě služebního zákona spoléháme hodně i na svobodný přístup k informacím, který korupci také významně znesnadní, jelikož na státní hospodaření bude detailně vidět.

Jaký vztah máte k zeleným a ekologismu?

Vztah k ekologii máme pozitivní, pokud se však nezachází již do extrému. Snažíme se najít taková řešení, kde se dopady člověka na přírodu projeví co nejméně, prosazujeme i využívání alternativních zdrojů, které zmírní zátěž energetické sítě. Na tom, že přírodu je třeba rozumně chránit, že je třeba rozvíjet obnovitelné zdroje a omezovat spotřebu, se se zelenými programově většinou shodneme.

Jak vnímáte jadernou energii?

Jaderná energie je jedním z důležitých zdrojů energie. Bylo by ale chybou do výrobních nákladů nezapočítávat i všechna rizika spojená s jejím využíváním a likvidací jaderného odpadu.

Jaké vidíte svoje šance v nadcházejících volbách a jaká je vaše volební strategie?

Máme ambice se dostat do sněmovny, nebo alespoň posílit naši pozici na nejsilnější neparlamentní stranu. Dosáhneme toho tím, že přesvědčíme voliče všech věkových kategorií, že nám nejde zdaleka jen o stahování filmů zadarmo nebo kouření trávy. Náš program je daleko komplexnější a prezentuje atributy, které jsou pro společnost v dnešním digitálním věku naprosto nezbytné. Pokud vás náš program (na kterém se stále pracuje a který se stále upravuje, aby byl lepší a srozumitelnější - do jeho tvorby se může svými připomínkami zapojit úplně kdokoliv) zajímá podrobněji, doporučujeme si ho přečíst zde: http://www.pirati.cz/program/start .

Václav Fiala, Parlamentní listy.cz, Anna Vančová, Krajské listy.cz

Vložil: Anička Vančová