Dobrá zpráva pro všechny ´emo´ a ´gotiky´: Plzeň oživuje centrum města poněkud netradičně, netopýry
02.03.2020
Foto: MO Plzeň 3 (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)
Popisek: Pracovník DES OP Záchranné stanice živočichů v Plzni instaluje budku pro netopýry
Tedy nejen netopýry, ale i dalšími ptáky. Jenže vrabec či sýkorka není tak ´sexy´ do titulku, jak sami uznáte. O co přesně jde? „Po odborné konzultaci s DES OP - Záchrannou stanicí živočichů Plzeň jsme zakoupili speciální ptačí budky a budky pro netopýry, abychom vytvořili vhodnější podmínky pro hnízdění ptactva a na území MO Plzeň 3. Jednak tím prospějeme samotnému ptactvu a také tím oživíme městský prostor, zejména centrum města,“ informuje David Procházka, starosta plzeňského centrálního obvodu. To není ale zdaleka jediné, co je v oblasti ptactva v Česku nového. Jednak proběhlo tradiční sčítání ptáků na krmítkách, také byl vyhlášen český pták roku.
Starat se o naše zpěvavé a létavé spolubydlící na planetě Zemi se Plzeň 3 rozhodla s vervou a ve spolupráci se Záchrannou stanicí živočichů. Plzeňské parky a zeleň budou obohacené o budky jak pro ptáky, tak i pro netopýry. Proč tak najednou? Město muselo v mnoha případech přikročit k vykácení starých stromů, které začaly ohrožovat bezpečnost. Ale právě v dutinách starých stromů mnohé druhy ptáků i netopýři často nacházejí své domovy. A pokud zmizí staré stromy a jejich dutiny, zmizí z města i zpěvní ptáci.
_20200227.jpg)
Starosta plzeňského centrálního obvodu David Procházka (vlovo - s budkou pro nějakého toho netopejra, je metalově černá, což je případné), spolu s pracovníkem DES OP - ten drží budku pro zpěvného ptáčka, hnědou...
Pomoc ptákům, ale i lidem
„Cílem celé akce je nejenom nabídnout drobným pěvcům žijícím v parkovém okruhu kvalitní a bezpečné hnízdní možnosti, ale i výchovně působit na širokou veřejnost. Sady denně projde velké množství lidí a až uvidí, že město se stará o bydlení nejen svých lidských obyvatel, ale i těch ptačích, třeba si budou chtít stejnou budku pro své opeřence pořídit i oni. Navíc hnízdící ptáci jsou určitým oživením lokality a určitým indikátorem zdravého životního prostředí a stylu. Prostě zejména drobní zpěvní ptáci do parků a k zeleni podle mě patří“, řekl Karel Makoň, vedoucí DES OP Záchranná stanice živočichů Plzeň.
_20200227.jpg)
Město nechalo instalovat 24 budek a vyzývá obyvatele Plzně, aby následovali jejich příkladu
„Chceme jít příkladem a přistupovat zodpovědně k životnímu prostředí a byli bychom rádi, kdyby i občané, kteří k tomu mají vhodný prostor, pořídili pro ptactvo podobné budky, řekl k tomu starosta Plzně 3 David Procházka. A vůbec, mít na zahradě ptačí budku s rodinkou štěbetavců, to není jen radost, ale i praktická pomoc. Ptáci vás zbaví komárů a mnoha hmyzích škůdců.
Ptákem roku je jiřička
S hnízděním souvisí i vyhlášení ptáka roku. Tím se stala jiřička obecná, která na zimu odlétá do teplých krajin a nechává u nás stovky neobsazených hnízd, do kterých se s jarem zase vrátí, aby v něm vyvedla a vychovala svá mláďata. Jiřičky rády hnízdí u lidských obydlí. Proč? Lidské stavby nabízejí jiřičkám perfektní podmínky pro hnízdění. Hnízdo pod krovem, kde je sucho, do hnízda se nemohou dostat predátoři? Nebo pod balkónem, u okna? Pro jiřičky ubytování první kategorie.
O jiřičce obecné

Foto ČSO / Jiří Bohdal
Jiřička obecná je malý pták, dorůstá přibližně 13 cm, v rozpětí křídel měří 26–29 cm a její hmotnost se pohybuje kolem 18 gramů. Svrchu je modrá s ocelovým nádechem, křídla a ocas jsou hnědočerná, kostřec a spodní strana těla je bílá. Bílé opeření má i na nožkách. Pohlaví se zbarvením nijak výrazně neliší mladí ptáci jsou však v porovnání s dospělci na spodní straně tmavší a na křídlech mívají často řídké bílé zbarvení. Také horní strana je méně lesklá.
|
Nelíbí se vám hnízdo na vašem domě?
Pozor, všichni volně žijící ptáci jsou u nás chránění podle § 5a zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. A i shození hnízda u nás může být potrestané pokutou až do výše 100 000,-. Pokud se chystáte na přestavbu, nebo třeba nahození nové fasády, musíte zaskočit na místní úřad a zažádat si o povolení k odstranění hnízda. Zákon pamatuje obzvláště na ohrožené druhy ptáků, mezi které patří hlavně dravci a sovy. Za zničení jejich hnízd by vás mohla vyšetřovat policie a odeslat před trestní soud.

Hnízdo jiřiček je precizní stavba s hmotností okolo poloviny kilogramu, složená přibližně z tisícovky slisovaných a slinami pospojovaných kousků bláta. Foto ČSO / Jan Ševčík
A jaká je naše ptačí populace?
Proběhl druhý ročník sčítání ptáků. Česká společnost ornitologická na polovinu ledna vyhlásila sčítání ptáků. Letos se ho zúčastnilo 21 725 pozorovatelů. Dohromady poslali neuvěřitelných 15 082 hodinových sčítání a napočítali téměř půl milionu ptáků. Jak to celé funguje? O víkendu 10. – 12. ledna mohli lidé sednout s tužkou a papírem opodál ptačího krmítka a počítat, kolik strávníků se k nim přiletělo nakrmit.
15 nejpočetnějších pozorovaných druhů
1. sýkora koňadra 2. vrabec polní 3. vrabec domácí 4. sýkora modřinka 5. hrdlička zahradní

Hrdlička na hnízdě. Těch napočítali 28 a půl tisíce, zatímco vítěz, sýkorka, se vyskytla více než 93 tisíckrát...
6. zvonek zelený 7. kos černý 8. stehlík obecný 9. straka obecná 10. brhlík lesní 11. havran polní 12. strakapoud velký 13. pěnkava obecná 14. sojka obecná 15. sýkora babka
|
Zároveň se sčítáním probíhala i kampaň za přikrmování divokého ptactva. „Mnoho druhů lze přilákat na slunečnicová semena. Ptáci si oblíbili i vlašské ořechy nebo lojové koule. Ty ale doporučujeme bez sítěk. Jde o zbytečné plasty, které často ještě na jaře vidíme viset v parcích a zahradách. Když spadnou, mohou je kvůli lákavé vůni pozřít psi, kterým pak způsobují vážné problémy,“ lákala na dokrmování koordinátorka sčítání Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.
Jak správně přikrmovat
Česká společnost ornitologická připravila i ‘desatero‘ pro krmení štěbetavců. Je dobré se jím řídit, abychom nenabízeli ptákům potravu, která jim může ubližovat.

Sýkorky na krmítku, foto ČSO / Monika Suržinová
- Krmíme od listopadu do března.
- Množství potravy přizpůsobujeme aktuálnímu počasí. Více krmiva podáváme za mrazů a vysoké sněhové pokrývky.
- Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí, ideálně na závětrné a nerušené místo.
- Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm.
- Krmení pravidelně doplňujeme a krmítko čistíme od trusu a slupek.
- Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs.
- Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky. Vhodné potraviny z naší kuchyně jsou např. neslaná vařená rýže a brambory, strouhaná mrkev, vločky, syrové maso nebo lůj.
- Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pozorujeme.
- Nezapomínejme na pítko. I v zimě ptáci potřebují vodu.
- Krmení nemusíme jen sypat do krmítka – můžeme jej přímo zavěsit na stromy či keře.
|
Vložil: Kamil Fára