Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ztišme se, advent přichází. V Plzni nabízí komentované procházky historickým centrem, setkání s vánočním pošťákem i trhy

27.11.2019
Ztišme se, advent přichází. V Plzni nabízí komentované procházky historickým centrem, setkání s vánočním pošťákem i trhy

Foto: 2media (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Už tento víkend se můžete naladit na adventní atmosféru na náměstí Republiky. V sobotu tam totiž začínají tradiční vánoční trhy, které potrvají až do 23. prosince. Budou otevřeny každý den od 9 do 19 hodin. Každý den se můžete těšit v 17 a 18 hodin na plzeňského ponocného. Na trzích si užijete předvánoční pohodu se svařákem, nakoupíte dárky. Každé odpoledne si můžete poslechnout živou kapelu

Advent je čas plný příběhů. Vedle tradičních si můžete nechat vyprávět i takové, které jste možná ještě nikdy neslyšeli. Třeba příběhy plzeňských betlémů nebo pověry spojené se štědrovečerní večeří a dalšími událostmi z období adventu. Víte, proč bylo důležité mít na štědrovečerním stole co nejvíce chodů a při hodování nekýchnout? Vydejte se během prosincových víkendů na komentované prohlídky vánoční Plzně a dozvíte se mnoho zajímavého. I o vánočních trzích a dárcích ale bude řeč…

O adventních pátcích, sobotách a nedělích můžete společně s průvodcem ve stylovém kostýmu absolvovat prohlídku svátečně vyzdobeného historického centra Plzně zaměřenou na historii Vánoc, slavení adventu a tradiční zvyky. V pátek a sobotu zábavnou a také poučnou procházku zakončíte adventní svačinkou a povídáním ve Schované kavárně. V ceně vstupenky je i horký nápoj a vánoční štola. V neděli adventní procházky zahrnují pouze komentovanou prohlídku bez občerstvení. 

Vánoční pošťák doručí dopisy Ježíškovi 

V adventním čase bude v mázhauzu plzeňské radnice po roce opět úřadovat vánoční pošták. Na místě budou k zakoupení vánoční pohlednice, přáníčka do obálky i papírové betlémy. Na poště bude k dispozici speciální vánoční razítko, kterým bude možné opatřit nejen vánoční pozdravy, ale také dopisy určené přímo Ježíškovi. Děti je mohou zanechat v pošťákově vánoční schránce. Vánoční pošta bude mít otevřeno od soboty 14. prosince do neděle 22. prosince, každý den od 10 do 16 hodin až do 22. prosince.

Komentovaná prohlídka historickým centrem Plzně zakončená občerstvením ve Schované kavárně:

Pátek (6. 12., 13. 12., 20. 12.) v 16:30

Sobota (30. 11., 7. 12., 14. 12., 21. 12.) v 14:30 a 16:30

Vstupné: dospělí 180 Kč, zlevněné 100 Kč

 

Komentovaná prohlídka bez občerstvení:

Neděle (1. 12., 8. 12., 15. 12. a 22. 12) v 14:30 a 16:30

Vstupné: dospělí 130 Kč, zlevněné 70 Kč

 

Vstupenky na adventní prohlídky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru nebo online na www.plzenskavstupenka.cz. Sraz účastníků je vždy před infocentrem na náměstí Republiky 41 vedle radnice. Prohlídky jsou vhodné pro děti od 6 let… V předvánočním období doporučujeme v rámci návštěvy Plzně zavítat také na zdejší vánoční trh, který patří k nejkrásnějším a největším v České republice. Otevřeny jsou také památky, muzea a další turistické atrakce. Více ZDE.

Plzeňský vánoční trh pohledem ptáků... 

Váháte nad dárky? 

Člověk v tísni (ČvT) již několik let organizuje moc pěknou vánoční akci - SkutecnyDarek.cz. Jde o to, že člověk zakoupí třeba kozu nebo hejno kuřat, certifikát o koupi věnuje obdarovanému a ta drůbež pak změní kompletně život nějaké rodině v Africe… Je pravdou, že naše šéfredaktorka jednou právě kuřaty vyděsila svou kamarádku Vlaďku, která ten koncept neznala a očekávala místo kusu papíru třeba plyšovou kočičku (dámy mají Vánoce zorganizované tak, že se vždy losuje písmeno, od něhož pak začíná dárek, tehdy to bylo K  – v ceně 150 Kč – další rok; každá přinese ten svůj a dostane číslo, ta čísla se pak losují a dle toho dárky rozdají). Také je fakt, že ne všechny aktivity ČvT jsou zcela košer, Krajské listy.cz třeba mají značné výhrady k mediální výchově, na níž se podílí, ale zrovna Skutečný dárek je báječný nápad. A lze, jak dále uvidíte, si vybrat, co přesně podpoříte. 

Skutečný dárek je dobrý nápad

ČvT letos představuje limitovanou edici originálních dárků navržených známými tvůrci. Takže se vám nemůže přihodit to, co naší šéfredaktorce, že pouhým certifikátem někoho zklamete... Šest známých českých autorů vytvořilo originální předměty, které můžete letos nadělit pod stromeček. Těžítko z Florianovy hutě představující pomoc v České republice bude k dostání za 1989 Kč symbolicky od 17.11., Petr Nikl věnoval grafiku na motivy Vody, PlayBag peněženku na motivy Obživy, šála od Ester & Josefíny je z kategorie Zdraví, šperk od Elišky Lhotské také na podporu Obživy a zápisník Papelote vyzdobený kresbami dětí z rozvojových zemí jako symbol Vzdělání. Skutečné dárky jsou rozděleny do kategorií vyjadřujících oblasti společné pomoci – Voda, Zdraví, Vzdělání, Obživa a Česká republika (tu právě, pokud se vám též něco nelíbí na aktivitách ČvT v této oblasti, můžete prostě vynechat).

Šála od Ester & Josefiny (červená a modrá)

 

Lékař za rohem a péče hrazená státem – luxus, který ne každý zná. Můžete to však změnit. Díky nekonečně dlouhým šálám od Ester & Josefiny totiž ČvT dosáhne až do chudých zemí, kde podpoří dostupnost zdravotní péče. Ester (Geislerová) a Josefina (Bakošová) jsou známé postavy světa sociálních sítí a ve své tvorbě propojují módu, mezilidské vztahy a slova. Tak vznikly šály, dlouhé skoro půl metru, které nejsou ničím menším než poezií na krku. Dvě barevné varianty, do kterých je vypleteno Touha a déšť nebo Mlha a něha, oživí zimní šeď a zahřejí dobrým pocitem. Koupí tohoto dárku přispějete na program ZDRAVÍ v rámci sbírky Skutečná pomoc. Hodnota příspěvku do veřejné sbírky Skutečná pomoc činí 2 420 Kč. Zbývajících 380 Kč jsou výrobní a distribuční náklady (vč. 21 % DPH). 

Těžítko z Florianovy huti

Ne každé dítě má cestu za vzděláním jednoduchou. V České republice čekají na svou šanci na lepší budoucnost tisícovky dětí. Díky magickému těžítku jim ji můžete dát i Vy. Ikonický předmět z filmu Pelíšky ručně zhotovili skláři z Florianovy huti. Těžítko pulzuje energií díky květinovému motivu v barvě trikolóry, která připomíná letošní 30. výročí sametové revoluce. Zároveň odkazuje na dobu první republiky, kdy byl tento sklářský kousek populární. Koupí tohoto dárku přispějete na program ČESKÁ REPUBLIKA v rámci sbírky Skutečná pomoc. Hodnota příspěvku do veřejné sbírky Skutečná pomoc činí 1 499 Kč. Zbývajících 490 Kč jsou výrobní a distribuční náklady (vč. 21 % DPH). 

Grafika od Petra Nikla

 

Voda – pozvolna se vytrácí z krajiny a i my pociťujeme její nedostatek. Ten pro nás znamená nepříjemnost, pro lidi z rovníkových zemí však znamená ohrožení života. Pomozte zlepšit dostupnost vody zakoupením litografie od Petra Nikla. Grafika se jménem Ušák (2011, 353x500 mm) je inspirována přírodou a každý tisk je signován autorem. Výtvarník Petr Nikl tvoří s hravostí a neuvěřitelnou fantazií, při tvorbě samotné kombinuje tradiční umělecké postupy s moderními technologiemi. Jeho jemný a precizní styl potěší každou něžnou duši. Koupí tohoto dárku přispějete na program VODA v rámci sbírky Skutečná pomoc. Hodnota příspěvku do veřejné sbírky Skutečná pomoc činí 4 710 Kč. Zbývajících 1 290 Kč jsou výrobní a distribuční náklady (vč. 21 % DPH).

 

Všechny designové dárky budou k dostání od 17. 11. na www.skutecnydarek.cz, na stejném místě si můžete zakoupit některý z více než dvou desítek darovacích certifikátů, tzv. Skutečných dárků, které vždy symbolizují určitou formu pomoci – od kozy pro nemajetnou rodinu v Africe přes léky pro nemocné nebo bezpečný porod až po doučování dětí z chudých rodin v České republice. 

Zdroj: 2media

Vložil: Markéta Vančová