Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plzeňská puma. Vyděsila západočeskou metropoli, evakuovali 20 tisíc lidí. Objevili jsme ´mapu strachu´

07.06.2019
Plzeňská puma. Vyděsila západočeskou metropoli, evakuovali 20 tisíc lidí. Objevili jsme ´mapu strachu´

Foto: Policie ČR

Popisek: To je macek, co? Plzeňská letecká puma

Na plzeňském atletickém stadionu v Plzni se staví, stavbaři pracují na nové budově na jižní straně areálu, kde by mělo být chybějící zázemí pro návštěvníky, a to již letos v září. Ve středu 29. května krátce před polednem tam byla, ve Vejprnické ulici, nalezena při výkopových pracích munice oválného tvaru, který vždy napovídá, že se jedná o leteckou pumu. Na místo ihned vyjely hlídky policie a pyrotechnik. Do Plzně zamířil i specialista z Teplic, nalezená puma byla identifikována; šlo o 500 LB zápalnou pumu (to značí 500 liberní, čili cca dvě stě padesáti kilogramovou bombu), která obsahuje zhruba 220 kg zápalné směsi obsahující především fosfor.

Policie spolu s hasiči evakuovala v Plzni asi 20 000 lidí. Evakuace proběhla v okruhu jednoho kilometru od místa nálezu na atletickém stadionu ve Skvrňanech. Evakuačními centry se staly 33. a 15. základní škola v Plzni, dále také DEPO2015. Zázemí pro občany zajistilo město Plzeň prostřednictvím svého odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení, do středisek se také snažilo zajistit jídlo a pití. Přepravu měly na starost Plzeňské městské dopravní podniky. Pyrotechnik kolem 20. hodiny úspěšně odstranil z letecké pumy zapalovače, čímž ji deaktivoval. Puma byla odvezena a lidé se mohli vrátit do svých domovů.

Již deaktivovaná plzeňská letecká puma, foto Policie ČR

Policie ČR děkuje

Na stránkách Policie ČR se objevilo poděkování občanům: „Policie a město Plzeň děkují občanům za komunikaci a bezproblémové chování v souvislosti s evakuací, která proběhla v městské části Skvrňany v perimetru 1000 metrů od nálezu. Díky tomu měla policie možnost delaborovat bezpečně nalezenou munici a zajistit její odvoz mimo město Plzeň. Policie oceňuje přístup všech složek IZS a i míru nasazení jejich příslušníků. Na evakuaci se podílelo 91 policistů, 70 hasičů HZS PK včetně jednotek sboru dobrovolných hasičů, 32 policistů městské policie a 6 záchranářů ZZS PK. Evakuačni centra využilo kolem 600 osob. Proběhla evakuace sídliště předních a zadních Skvrňan v perimetru jednoho km,“ stojí zde, pravda poněkud svérázným policejním newspeakem.  

V Plzni nejde o výjimečný nález

Nález letecké pumy není až tak výjimečný. Plzeň byla v období druhé světové války nejvíce bombardovaným cílem na území Protektorátu. Velkých masivních náletů zde bylo nejméně deset. Hlavním cílem byla Škodovka, tedy zbrojovka zásobující německou armádu, nálety také směřovaly na bývalé letiště na Borech a na hlavní a seřaďovací nádraží. Oblast Skvrňan, kde se našla daná munice, byla například silně poškozena v dubnu 1945. Spojenci využívali malé zápalné i velké 500 liberní tříštivé pumy. Největší nálety byly v Plzni provedeny v dubnu 1945, konkrétně ze 16. na 17. dubna, kdy Britové bombardovali hlavní a seřaďovací nádraží.

V prosinci 2011 byla na stavbě obchvatu Chomutova ve Spořicích nalezena nevybuchlá dvě stě padesáti kilogramová (500 liberní) puma americké výroby. Pyrotechnici Policie ČR pumu zajistili a odvezli k bezpečné likvidaci… Foto Policie ČR

Staré bomby z války; kde v Česku ještě číhají staré bomby a kolik jich je?

Tuto zajímavou otázku si položil zhruba před třemi lety web Bydlet.cz a publikoval o tom článek, který jsme značně zkrátili: „Války, a zejména ta druhá světová, které se přes území Česka přehnaly, zanechaly zdejším generacím nebezpečné a nechtěné ´suvenýry´. Pod našima nohama se skrývají stovky a stovky kusů nevybuchlé munice, raket, granátů nebo bomb,“ stojí zde. A web pokračuje: Právě výjezdy k takovým nebezpečným nálezům patří mezi jednu z hlavních náplní práce pyrotechniků. „Nejčastějším nálezem jsou dělostřelecké granáty ráže od 30 milimetrů, což jsou střely do kanonu. Největší nález byl ráže 210 milimetrů, vážící 115 kilogramů s obsahem 13 kilogramů trhaviny," sdělil policejní mluvčí.

Podle vojenského historika Lubora Václavů se dá očekávat, že nevybuchlých náloží se v České republice skrývá mnohem více. „Nevybuchlých pum tu mohou být desítky, ne-li stovky," řekl TN.cz Václavů. Mezi nejvíce probírané nálety na území České republiky patří po Mostu plzeňská Škodovka, Praha nebo třeba Pardubice. „Praha byla bombardovaná třikrát, pětkrát byl bombardovaný Kolín, kvůli rafinerii Pardubice, kvůli rafinerii na syntetický benzin Most," shrnul Václavů. Na všech lokalitách, na které se bombardéry zaměřovaly, je možné očekávat, že se pod zemí skrývají další nevybuchlé pumy. Přehled takových míst v Česku najdete v ´mapě strachu´, jak to web dramaticky nazval.

Přehled všech lokalit, které byly za druhé světové války bombardovány a lze tam očekávat další nevybuchlé pumy, mapu zpracoval TN.cz

Stará, rezavá a stále nebezpečná

I na stránkách Policie ČR najdeme k této problematice zajímavý příspěvek; a to od Pyrotechnické služby, která je součástí Policie ČR. Zmiňují se, že nálezy munice nejsou na našem území nikterak neobvyklé. Nejčastěji se setkáváme s pozůstatky II. světové války, výjimkou ale nejsou ani nálezy z dob I. světové války, či z války prusko-rakouské, nebo naopak z doby nedávno minulé – pozůstatky po činnosti a výcviku vojsk Varšavské smlouvy i naší armády…  Munice může být nalezena jak na povrchu, tak pod zemí. Setkat se s ní může kdokoli, jak se právě ukázalo nedávno v Plzni.

Počet výbuchů se snižuje, v roce 2014 zaznamenala tabulka ´proslulý´ výbuch muničáku ve Vrběticích, o němž jsme také psali… 

Letecké pumy nelze podceňovat

Ani ty, které leží doposud pokojně v zemi. Ba naopak. Pumy svržené v období II. světové války na naše území jsou sice vlivem pobytu v zemi zkorodované a možná i mírně zdeformované, nicméně mohou být plně funkční a čekat na jediný impuls – úder lžící bagru, změnu polohy, anebo v případě chemických časových zapalovačů jen na okamžik rozpadu celuloidového prstence, který drží předepjatý úderník zapalovače…

Celuloid vyrobený v období II. světové války právě v dnešní době již překračuje poločas svého rozpadu. Zřejmě právě tato skutečnost stojí za mnoha samovolnými výbuchy leteckých pum z poslední doby.

Výbuch letecké pumy, foto Policie ČR

Připomeňme si výbuch ve Vídni v roce 2012, kde vybuchla puma do té doby ležící na dně Dunaje, nebo výbuch v zahradnictví – rovněž ve Vídni v roce 2008, ke kterému došlo ve večerních hodinách a který byl považován za zemětřesení. Ráno byl v areálu zahradnictví nalezen kráter a zbytky po výbuchu pravděpodobně 250 kilogramové (pětisetliberní) letecké pumy…

Letecké pumy leží v zemi po celé Evropě

Nálezy leteckých pum obvykle provázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření. Ve francouzském Caen bylo v únoru 2010 kvůli nálezu letecké pumy evakuováno cca 20 000 osob (stejně jako nyní v Plzni). K řízenému odpalu letecké pumy na místě nálezu se rozhodli pyrotechnici v Mnichově, v srpnu 2012 po zjištění, že obsahuje časový chemický zapalovač. Evakuováno bylo cca 2 500 osob. Exploze způsobila předpokládané škody na majetku včetně několika požárů, nikdo ale nepřišel o život a nedošlo ani k poranění osob.

V německém městě Koblenz bylo kvůli nálezu letecké pumy evakuováno přibližně 45 000 obyvatel, foto Policie ČR

Dosud zřejmě největší evakuace osob v souvislosti s nálezem nevybuchlé letecké pumy se uskutečnila v německém městě Koblenz. V prosinci 2011 zde byla v řece nalezena dvoutunová (čtyřtisícliberní) letecká puma britské konstrukce – tzv. ´Block Buster´. Evakuováno bylo přibližně 45 000 osob.

I v České republice dochází k nálezům nevybuchlých leteckých pum. Zejména v cílových oblastech spojeneckých náletů, tedy převážně ve velkých průmyslových centrech – rafinériích a továrnách. Díky přemísťování zeminy však můžeme nevybuchlou munici nalézt prakticky kdekoli na území republiky.

Vložil: Markéta Vančová